Granice działki, czyli w jakich odległościach można budować
Usytuowanie projektu domu na działce jest ściśle regulowane przepisami. Odległości od granicy działki, w jakich można budować dom, są określone w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Kiedy budynek może stanąć bliżej, niż przewiduje rozporządzenie?
Ściana z oknami czy bez okien?
W przypadku budowy domów jednorodzinnych jednym z kryteriów, od których zależy usytuowanie domu na działce, jest obecność otworów okiennych w ścianie. W przypadku gdy ściana usytuowana równolegle do granicy ma okna lub drzwi, odległość zabudowy od granicy działki powinna wynosić co najmniej 4 m. Jeśli ściana budynku usytuowana równolegle do granicy nie posiada otworów okiennych i drzwi, można go posadowić na odległość 3 m od granicy działki. Należy tu zaznaczyć, że luksfery nie są traktowane jak okna, lecz jak pełna ściana.
Trzeba pamiętać, że w sytuacji gdy ściana nie jest ustawiona równolegle do granicy działki, podane wyżej odległości liczy się od najbliższej krawędzi zewnętrznej otworu okiennego lub drzwiowego albo od najbliższego narożnika, ryzalitu czy wykuszu w przypadku ściany bez otworów okiennych i drzwi.Nie należy zapominać o oknach dachowych. Konieczność zachowania odpowiednich odległości od granicy dotyczy również takich otworów. A zatem odległość mierzona w poziomie nie może być mniejsza niż 4 m.
Balkony, tarasy, okapy oraz schody zewnętrzne
Przepisy osobno regulują elementy architektoniczne budynku, do których należą balkony, okapy, gzymsy, daszki nad wejściem, tarasy czy schody zewnętrzne. Można je usytuować co najmniej 1,5 m od granicy działki.
Budowa w odległości mniejszej niż 3 m
Istnieje możliwość usytuowania budynku na odległość mniejszą niż 3 m, lecz nie mniejszą niż 1,5 m, jeśli pozwalają na to ustalenia zawarte w Miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub w warunkach zabudowy – gdy nie ma tego pierwszego.
Poza tym możliwe jest także posadowienie budynku w odległości nie mniejszej niż 1,5 m, w przypadku gdy ściana zewnętrzna budynku będzie oddalona od granicy z sąsiednią działką nie bliżej niż najbardziej zbliżony od granicy punkt ściany zewnętrznej domu, który już istnieje, znajdującej się w odległości wynoszącej co najmniej 3 m. Przy czym istotne jest, by dom, który budujemy, był usytuowany w prostopadłym od granicy pasie terenu o szerokości wyznaczonej przez część budynku istniejącego położoną w odległości do 3 m od granicy. Nowy budynek nie może być także wyższy od budynku, który już istnieje.
Budowa domu przy granicy działki
Dopuszczalne jest także posadowienie budynku bezpośrednio przy granicy działki, jeśli pozwala na to zapis w Miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub decyzja o warunkach zabudowy.
Dom można także wybudować przy granicy działki, jeśli na działce sąsiedniej dom postawiono w podobny sposób. W tej sytuacji muszą być jednak spełnione dodatkowe warunki. Budowany dom musi przylegać do istniejącego całą długością swojej ściany oraz musi mieć w pasie o szerokości 3 m przyległym do granicy działki wysokość i wymiar równoległy do tej granicy – nie większe niż w budynku istniejącym na działce sąsiedniej. Chodzi oczywiście w obu przypadkach o zbliżenie budynku do granicy działki ścianą bez otworów okiennych lub drzwiowych.
Dom mogą zbliżyć do granicy również posiadacze wąskich działek, a więc takich, których szerokość jest nie większa niż 16 m. Chcąc wybudować dom na wąskiej działce, budynek można usytuować ścianą bez okna do 1,5 m od granicy sąsiada lub na granicy działki.
Komentarze