Jak dbać o schody drewniane na zewnątrz?

Schody drewniane to wyjątkowy element dekoracyjny. Wokół domu często stosowane są przy wejściu na werandę, taras lub do altany. Poza niepowtarzalnymi walorami estetycznymi schody drewniane mają też kilka wad. Najważniejszą jest widoczny w ich strukturze upływ czasu. Podpowiadamy, w jaki sposób sobie poradzić z pielęgnacją schodów drewnianych.

Schody drewniane zewnętrzne
Jak dbać o schody drewniane na zewnątrz?

Schody drewniane zewnętrzne - funkcjonalna dekoracja

Drewno to materiał powszechnie i chętnie stosowany do prac budowlanych. Często buduje się z niego schody, które są oryginalną dekoracją. Mogą zaskakiwać nietuzinkowym ułożeniem rysunku drewna i wprowadzają poczucie przytulności. Najczęściej jednak są montowane wewnątrz pomieszczeń, gdzie niska wilgotność spowalnia procesy starzenia. Co ze schodami zewnętrznymi?

Schody drewniane na zewnątrz prowadzą głównie do obiektów architektury ogrodowej. Montuje się je przed wejściem na taras, werandę, czy do altany wypoczynkowej. Sporadycznie stosuje się je przed domem, choć są projektowane przed domami letniskowymi. Za to świetnie prezentują się przed budynkami w stylu rustykalnym.

Impregnacja - najlepszy sposób na schody drewniane

Drewno nie lubi intensywnego kontaktu z wilgocią. Pod wpływem deszczu i śniegu, a także promieni słonecznych, dochodzi do zniszczenia struktury materiału. Drewno się rozwarstwia, pęcznieje, zaczynają się też procesy próchnicze i rozwój pleśni. Wówczas materiał szybko traci walory estetyczne i funkcjonalność.

Najlepszym sposobem na to, żeby ochronić schody drewniane zewnętrzne przed wilgocią, jest ograniczenie chłonności materiału. Dlatego drewno poddaje się impregnacji. Polega to na nasączaniu materiału specjalnymi substancjami, które wnikają w strukturę desek. Dzięki temu materiał nie chłonie wody.

W przypadku materiału na schody drewniane i inne konstrukcje zewnętrzne stosuje się dwa rodzaje zabezpieczenia:

  • impregnacja głęboka - to nasączanie struktury położonej na głębokości większej niż 10 mm. Proces przeprowadza się maszynowo, aplikując preparaty pod ciśnieniem;

  • impregnacja powierzchniowa - polega na nałożeniu impregnatu od zewnątrz, czyli w czasie malowania. Takie zabezpieczenie można wykonać już na własną rękę.

Przeczytaj także: Lakier, olej czy lakierobejca - czym zabezpieczyć schody drewniane?

Przeprowadzana regularnie impregnacja powierzchniowa to jeden z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych schodów drewnianych. Można ją przeprowadzić z wykorzystaniem różnych środków:

  • olej naturalny - tłusta substancja zmniejsza chłonność i chroni przed uszkodzeniami mechanicznymi. Środek na bazie naturalnych składników jest ekologiczny;

  • bejca - środek na bazie rozpuszczalnika, który wnika głęboko w strukturę. Bejce zacierają różnicę barw i odcieni w drewnie. Dobiera się je kolorystycznie do rodzaju materiału;

  • lakierobejca - to lakier z dodatkami pigmentu, który chroni i nadaje wybranej kolorystyki. Nie zawsze musi to być barwa zbieżna z naturalnym odcieniem.

Budowa schodów drewnianych na zewnątrz - na co zwrócić uwagę?

O trwałość schodów drewnianych zewnętrznych można zadbać już na etapie ich wznoszenia. Wystarczy wybrać odpowiedni materiał do budowy. Drewno poddane głębokiej impregnacji zapewni większą odporność na czynniki zewnętrzne. Nawet przy chłonięciu wilgoci przez zewnętrzne struktury, trzon pozostanie zabezpieczony i nośny.

Po zakończeniu prac budowlanych całą drewnianą konstrukcję należy zabezpieczyć z zewnątrz. Nawet jeśli drewno było fabrycznie poddane impregnacji, należy nałożyć kolejną warstwę. To zabezpieczenie pomoże wyrównać kolorystykę wszystkich elementów drewnianych użytych do budowy.

Pielęgnacja schodów drewnianych w czasie użytkowania - co robić?

Zewnętrzne schody drewniane wymagają znacznie więcej uwagi niż konstrukcje murowane. Przede wszystkim trzeba częściej ich doglądać w poszukiwaniu zmian struktury. Konieczne jest także powtórzenie impregnacji.

Impregnację za pomocą lakierobejcy lub farb do drewna trzeba przeprowadzić przynajmniej co 2-3 sezony. Całe schody należy dokładnie umyć, poczekać do wyschnięcia, a następnie pomalować. Na takie prace najlepszy będzie suchy i ciepły dzień w porach porannych lub wieczornych. To pozwoli na swobodne odparowanie rozpuszczalników.

Do prac pielęgnacyjnych należy też usuwanie pierwszych oznak grzybów i pleśni. Można użyć do tego specjalnych preparatów do drewna. Aplikuje się je przed malowaniem, po dokładnym wyczyszczeniu schodów. Te środki można nanosić ręcznie lub wykorzystać do tego myjkę ciśnieniową.

Szczególną uwagę trzeba zwrócić na próchnicę, która może osłabiać nośną konstrukcję schodów. Po zaobserwowaniu pierwszych oznak można zabezpieczyć element preparatami na bazie żywic polimerowych. W przypadku bardziej postępujących zmian trzeba wymienić element na nowy.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.