Jak odnowić stare schody drewniane?

Schody drewniane są piękne i wprowadzają do mieszkania określony nastrój. Jednocześnie stopnie schodów należą do najbardziej eksploatowanych powierzchni w domu. Z czasem zaczynają wykazywać nieuchronne oznaki zużycia. Ale nie jest to żadna katastrofa: rysy, dziury i skrzypiące stopnie można także samemu naprawić, a całe schody odnowić.

 

Odnowienie drewnianych schodów krok po kroku
Odnowienie drewnianych schodów krok po kroku

 

Najpierw trzeba określić rodzaj i zakres niezbędnej renowacji. Czy są to tylko stopnie średnio zużyte i co poniektóre skrzypiące? W takim wypadku ogólna obróbka i proste naprawy przywrócą schodom dawny wygląd.

Jeśli schody są miejscowo niestabilne i uszkodzone, tak że elementy stopni i balustrady muszą być wymienione, lepiej taki zakres prac renowacyjnych – ze względów bezpieczeństwa – zlecić ekipie budowlanej.

Renowacja drewnianych schodów krok po kroku

Odnowienie drewnianych schodów wraz z drobnymi naprawami i nałożeniem warstwy ochronnej można wykonać w kilku etapach:

Usunięcie wykładziny i zgrubne szlifowanie drewnianych schodów

Na początek trzeba ze schodów usunąć istniejące wykładziny, jak na przykład linoleum, czy chodniki dywanowe. Resztki kleju albo starej masy szpachlowej należy dokładnie zeskrobać.

Po zakończeniu wstępnego oczyszczania schodów szlifuje się powierzchnię drewnianych stopni i podestów szlifierką oscylacyjną o dużej ziarnistości (24). W trudnodostępnych miejscach, jak rogi, krawędzie, wyżłobienia użyć można papieru ściernego albo cykliny. Uporczywie trzymające się fragmenty powłoki lakieru dadzą się usunąć ostrym dłutem.

Po pierwszym szlifowaniu zgrubnym wykonuje się dwa kolejne zabiegi drobniejszym papierem ściernym – najpierw o ziarnistości 40, a potem 80.

Podczas tych prac powinno się przez cały czas nosić rękawice ochronne oraz maskę. Jeśli szlifierka ma możliwość podłączenia do odkurzacza, trzeba z tego skorzystać. W przeciwnym razie trzeba robić przerwy w pracy, aby dokładnie odkurzyć szlifowaną powierzchnię.

Jak naprawić stopnie drewnianych schodów?

Większe uszkodzenia, jak głębokie rysy albo zagłębienia w drewnie wypełnia się szpachlą do drewna. Mniejsze rysy można zatrzeć woskiem z odpowiednim pigmentem.

Przy trzeszczących podestach i stopniach pomagają cienkie kliny drewniane. Wbija się je ostrożnie w szczeliny, aby zlikwidować istniejące luzy. Nadmiar klinów odcina się dłutem, szlifuje miejsce połączenia i szpachluje. Wyjątkowo uparcie skrzypiące stopnie można ustabilizować dwoma albo trzeba śrubami.

Dokładne szlifowanie schodów drewnianych

Na tym etapie przygotowywania powierzchni należy użyć papieru ściernego o ziarnistości 100 albo 120. Rysy, które powstały podczas zgrubnego wygładzania cykliną albo dłutem, trzeba wyszlifować ręcznie.

Ten zabieg trzeba wykonać szczególnie sumiennie. Powierzchnia zewnętrzna drewnianych schodów musi być absolutnie gładka, zanim rozpocznie się jej malowanie.

 

Szlifowanie drewnianych schodów
Szlifowanie drewnianych schodów

 

Gruntowanie drewnianych schodów

Przed gruntowaniem należy usunąć z drewnianych powierzchni wszelki pył przy pomocy odkurzacza i ścierki.

1. Gruntowanie drewnianych schodów pod olejowanie

Jeśli podjęta została decyzja o zabezpieczeniu drewnianych schodów olejem, można drewno pomalować tylko bejcą, aby nadać mu pożądany odcień koloru. W tym celu można się posłużyć szerokim pędzlem. Następnie przychodzi kolej na równomierne naniesienie głównej warstwy oleju. Po 20-40 minutach (według wskazań producenta) miejsca, które wciąż jeszcze wyglądają na mokre, trzeba przetrzeć suchą ścierką i usunąć nadmiar oleju.

2. Gruntowanie drewnianych schodów pod lakierowanie

Przed lakierowaniem drewna nanosi się najpierw warstwę odpowiednią do lakieru. Często wystarczy gruntujące pomalowanie drewna rozcieńczonym lakierem do schodów. Przy większych powierzchniach warto zastosować wałek do malowania. Do kątów i rogów lepszy będzie pędzel. Po wyschnięciu (ok. 2 godziny zgodnie z instrukcją) można przystąpić do szlifowania.

Szlifowanie drewnianych schodów po gruntowaniu

Kiedy warstwa gruntu wyschnie, powierzchnię trzeba ponownie oszlifować, wykorzystując papier ścierny o bardzo drobnej ziarnistości (od 240). Przed dalszą praca należy dokładnie usunąć powstały pył.

Jak zabezpieczyć powierzchnię drewnianych schodów?

Na zakończenie prac odnowieniowych zabezpiecza się drewno schodów wieloma cienkimi warstwami oleju albo lakieru.

1. Lakierowanie drewnianych schodów

Pędzlem nanosi się odporny na ścieranie i zadrapania lakier do podłóg albo do schodów. Z reguły wystarczają dwie do czterech warstwy lakieru nałożone w odstępach czasu schnięcia. Schody bardzo często i intensywnie obciążone można pomalować dodatkowymi warstwami lakieru.

Po ostatnim lakierowaniu potrzeba około siedmiu dni, aby powłoka całkowicie stwardniała. W tym czasie nie należy chodzić po schodach.

2. Olejowanie drewnianych schodów

Przy olejowaniu wystarczają zwykle dwie cienkie warstwy. Olej powinien przy tym całkowicie wniknąć w głąb drewna i nie tworzyć warstwy na powierzchni stopni. Te miejsca, gdzie widać pozostający nadmiar oleju, należy przetrzeć suchą ścierką, aby uniknąć powstawania plam.

Dla podwyższenia odporności olejowanych schodów na zarysowania, można ewentualnie na wyschniętą już powierzchnię nanieść cienką warstwę wosku.

Odnowienie drewnianych schodów – ozdobienie tapetą

Oryginalnym sposobem ozdobienia starych schodów może być wykorzystanie tapety. Pociętą na odpowiednie pasy tapetę przykleja się do frontowej powierzchni schodów dwustronną taśmą klejącą. Trzeba tylko zwrócić uwagę, aby ściany w pobliżu schodów stanowiły odpowiednie tło dla tapety, bez wprowadzania pstrokacizny.

 

Komentarze

  • Maciek 2021-11-26T11:53:35Z

    Używałem Vidaronu do malowania i impregnacji schodów. Kolor udało się dobrać bez problemu bo duży wybór mają. Impregnat bardzo porządny