Lakier, olej czy lakierobejca - czym zabezpieczyć schody drewniane?

Schody drewniane są nie tylko funkcjonalne, ale także stanowią dekorację budynku. Odpowiednio pielęgnowane i zabezpieczone właściwymi preparatami, utrzymają znakomite walory estetyczne przez wiele lat. Lakier, olej czy bejca - prześwietlamy najpopularniejsze preparaty do zabezpieczania schodów.

Schody drewniane
Czym zabezpieczyć schody drewniane?

Kiedy zabezpieczać schody drewniane?

Schody drewniane to prawdziwa dekoracja każdego budynku i jego funkcjonalne wykończenie. Drewno jest bardzo trwałe, odporne na uszkodzenia mechaniczne i nie sprawia problemów w przypadku napraw. Naturalny deseń desek drewnianych i oryginalne przebarwienia sprawiają, że ten materiał daje znakomite walory estetyczne. Jest też na tyle uniwersalny, że znajduje się w kanonie większości popularnych trendów dekoracji wnętrz.

Po takiej prezentacji może się wydawać, że schody drewniane są rozwiązaniem niemal idealnym. Mają jednak jedną bardzo istotną wadę - mogą ulegać biodegradacji, dlatego wymagają regularnej pielęgnacji i zabezpieczenia. Istnieje kilka sytuacji, w których zaleca się przeprowadzenie prac pielęgnacyjnych. Należą do nich:

  • montaż - najczesciej schody zabezpiecza producent lub wykonawca, ale warto tego dopilnować;

  • naprawa - w przypadku uszkodzenia i wymiany elementu biegu schodów warto zabezpieczyć nie tylko nowy stopień, ale cały bieg;

  • okresowa konserwacja - co kilka lat zaleca się przegląd i ponowną konserwację schodów drewnianych.

Sprawdź: Schody drewniane zewnętrzne - jak zrobić?

Sposoby konserwacji schodów drewnianych

Surowe schody drewniane bez zabezpieczenia
Surowe schody drewniane bez zabezpieczenia

Do zabezpieczenia schodów drewnianych wykorzystuje się przede wszystkim preparaty, które mają chronić je przed kontaktem z czynnikami zewnętrznymi. Nakłada się je bezpośrednio na powierzchnię drewna. Mają za zadanie oddzielić strukturę drewna od wilgoci zawartej w powietrzu, a także mogącej przypadkowo dostać się z zewnątrz. Do najczęściej stosowanych preparatów do konserwacji schodów należą:

  • bejca - mocno rozcieńczony barwnik, który podkreśla kolorystykę drewna i impregnuje materiał;

  • olej - naturalny impregnat, który dodatkowo chroni przed uszkodzeniami mechanicznymi;

  • lakier - nakładany na powierzchnię schodów, świetnie chroni przed wilgocią, uszkodzeniami mechanicznymi i środkami chemicznymi.

Warto zaznaczyć, że bejca i olej to impregnaty, które wchłaniają się w strukturę drewna. Z kolei lakier tworzy powłokę głównie na powierzchni stopni. W związku z tym można stosować dwie techniki zabezpieczenia schodów na jednej konstrukcji. Powszechne jest krycie lakierem schodów wcześniej nasączonych bejcą.

Bejcowanie schodów drewnianych

Najczęściej stosowaną metodą na zabezpieczenie schodów drewnianych jest bejcowanie. To technika polegająca na nasączeniu surowego drewna rozpuszczalnikiem z mocno rozrzedzonym barwnikiem. Bejcę można też nakładać na starsze drewno, jednak nie zawsze uzyskamy oczekiwany efekt.

Charakterystyka bejcowania

Bejcowanie to metoda mająca na celu głównie podkreślenie estetyki drewna. Dzięki temu na drewnie można uwypuklić jego strukturę, naturalne wzory i kolory. Do rozpuszczalnika można dobrać dowolny kolor barwnika. To z kolei umożliwi uzyskanie nietypowego efektu kolorystycznego i dostosowanie barwy schodów do koloru innych elementów wykończeniowych. Bejca jest też stosunkowo tania i koszt operacji okazuje się najniższy ze wszystkich prezentowanych metod.

Bejcowanie zabezpiecza drewno tylko przed wilgocią i tylko częściowo. Wnikający w drewno rozpuszczalnik wyparowuje, pozostawiając jedynie lakier. W przypadku elementów narażonych na bezpośrednie działanie wilgoci, a do takich należą schody, bejcowanie nie wystarczy. Konieczne jest zastosowanie dodatkowego zabezpieczania, w postaci lakieru. Dlatego najczęściej bejcowanie uznaje się za metodę dekorowania, a nie zabezpieczania drewna.

Jak aplikować bejcę?

Przed rozpoczęciem bejcowania konieczne jest odpowiednie przygotowanie powierzchni schodów. Surowe drewno trzeba przeszlifować. Ze stopni wcześniej lakierowanych należy całkowicie zebrać starą powłokę. Następnie całość należy odkurzyć, umyć i wysuszyć. Bejcę nakłada się za pomocą szmatki lub gąbki. Nadmiar preparatu, który pozostanie na powierzchni stopni, należy zebrać. Bejca schnie około 24 godzin, a po tym czasie nakłada się drugą warstwę.

Kiedy i jak olejować schody drewniane?

Metodą gwarantującą lepsze zabezpieczenie schodów drewnianych jest olejowanie. To technika podobna do bejcowania, ponieważ opiera się na aplikacji środka wnikającego w wewnętrzną strukturę materiału. Do nałożenia oleju wystarczą standardowe ręczne narzędzia, czyli pędzel lub wałek. Korzysta się w niej z innych środków chemicznych, które zapewniają odmienny efekt.

Charakterystyczne cechy olejowania

Do olejowania wykorzystuje się gęste środki chemiczne tworzone na bazie nafty. Mogą zawierać dodatki utwardzające, które poprawiają parametry wytrzymałościowe drewna. Dawniej stosowano przepracowany olej samochodowy, jednak jest to preparat mało skuteczny. W przypadku schodów wewnętrznych trudno będzie też pozbyć się charakterystycznego zapachu.

Oleje wnikają w strukturę drewna, ale nie wyparowują z niej, jak to ma miejsce w przypadku bejcy. Dzięki temu olej zapewnia ochroną przeciwwilgociową i zapobiega chłonięciu wody. Ponadto środki utwardzające wzmacniają drewno i chronią przed uszkodzeniami mechanicznymi. Zapobiegają też samoczynnemu pękaniu drewna pod wpływem zmiany wilgotności.

Olejowanie jest dobrym sposobem, jeśli chcesz pozostawić wyrazisty rysunek naturalnego drewna. Preparat uwydatni przebarwienia w strukturze materiału i sprawi, że jego wzór będzie jeszcze bardziej widowiskowy. Zaletą tej metody jest też stosunkowo łatwa aplikacja, którą można przeprowadzić w ten sam sposób, co bejcowanie. Schody olejowane nie wymagają już dodatkowego zabezpieczenia warstwą lakieru.

Schody drewniane lakierowane - charakterystyka i sposoby aplikacji

Ostatnim z powszechnie stosowanych sposobów zabezpieczania schodów drewnianych, jest lakierowanie. To metoda polegająca na nakładaniu substancji na bazie żywic polimerowych. Lakier stanowi świetne i kompleksowe zabezpieczenie schodów, jednak jest stosunkowo trudny do nakładania.

Najważniejsze cechy lakierów

Lakierowanie polega na nałożeniu cienkiej warstwy zabezpieczającej na powierzchni stopni. Płynny preparat wiąże i pozostawia gładką strukturę stworzoną z żywic. Dzięki temu schody są zabezpieczone przed wilgocią, która zatrzymuje się na powierzchni lakieru. Dodatkowa warstwa chroni też przed uszkodzeniami mechanicznymi wynikającymi z uderzenia ciężkiego przedmiotu i ścierania. To wszystko sprawia, że lakierowanie można uznać za najskuteczniejszy sposób na zabezpieczenie stopni.

Dodatkowym argumentem za wyborem tej techniki jest możliwość nadania niemal dowolnego wyglądu stopniom. Wybierając lakier bezbarwny, można utrzymać wygląd naturalnego drewna. Z kolei lakiery kolorowe cienką warstwą pokrywają drewno i całkowicie zasłaniają rysunek, tworząc jednolitą kolorystykę.

Jak lakierować schody drewniane?

Do aplikacji lakieru potrzebne jest wcześniejsze przygotowanie drewna, czyli zeszlifowanie starych powłok, a także dokładne oczyszczenie powierzchni. Lakier nakłada się w temperaturze nie niższej niż 16 stopni Celsjusza. Konieczne jest dobranie odpowiedniej konsystencji i nakładanie cienkimi równomiernymi warstwami. Do uzyskania najlepszego efektu potrzebne są przynajmniej dwie warstwy. Gotowa powłoka często wymaga dodatkowego szlifowania, co ma na celu usunięcie zacieków. Lakierowane jest najtrudniejszą z wymienionych metod, dlatego warto skorzystać tu z pomocy firm specjalistycznych.

Wady i zalety poszczególnych rodzajów ochrony drewna
Wady i zalety poszczególnych rodzajów ochrony drewna

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.