Jakie wybrać drewno na schody? Poradnik, opinie, zdjęcia

Jakie wybrać drewno na schody? Drewniane schody mają szczególny urok. Promieniują ciepłem i naturalnym wdziękiem, a także doskonale nadają się do każdego wystroju wnętrza. O tym, jakie drewno wybrać na schody, przeczytasz w naszym artykule.

 

Drewniane schody posiadają szczególny urok.
Pixabay
Drewniane schody w domu

 

Jakie drewno najlepiej nadaje się na schody?

Na początku artykułu warto wspomnieć o tym, że każdy gatunek drewna ma swoje specyficzne cechy, które można zaliczyć do wad i zalet. Przy wyborze drewna dużą rolę odgrywają też inne czynniki. Należą do nich z jednej strony właściwości mechaniczne, z drugiej – wygląd zewnętrzny drewna. Niebagatelny wpływ na decyzję ma też z pewnością ustalenie budżetu oraz osobisty gust. Trzeba też mieć na względzie świadomość, że elementy drewnianych schodów są wyrabiane zarówno z drewna miękkiego, jak i twardego. Na rynku dostępne jest także drewno lite lub drewno klejone. Ogólnie biorąc, schody drewniane buduje się tylko w pomieszczeniach zamkniętych i często z dwóch gatunków drewna o odpowiednich właściwościach.

Drewno miękkie i twarde – 6 grup

Twardość drewna określa się zwykle metodą polegającą na wtłaczaniu w próbkę drewna stalowej kulki o określonej średnicy. Metodę rozwinął austriacki technolog drewna – Gabriel Janka (1864-1932). Ponieważ drewno z natury nie jest materiałem jednorodnym, otrzymany wynik wrażony w kG/cm2 zależy od struktury i układu słojów. Według tego kryterium twardości podzielono gatunki drewna na sześć grup.

 1. Drewno bardzo miękkie
 2. Drewno miękkie (350-500 kG/cm2) – np. sosna, brzoza, modrzew, lipa, sekwoja.
 3. Drewno średnio twarde (500-650 kG/cm2) – np. orzech, wiąz, klon, dąb szypułkowy, sosna czarna.
 4. Drewno twarde (650-1000 kG/cm2) – np. jesion, cedr, mahoń afrykański, daglezja.
 5. Drewno bardzo twarde (1000-1500 kG/cm2) – np. cis, grab, palisander, dąb czerwony.
 6. Drewno niewiarygodnie twarde (>1500 kG/cm2) – gwajak, kokos, heban, tabebuja, eukaliptus, modrzejec.

Wybierając drewno na stopnie schodów, trzeba się kierować jego trwałością i odpornością na ścieranie. Gatunki drewna twardego zapewnią długotrwałe użytkowanie schodów.

Jasne i ciemne gatunki drewna na schody

Głównym kryterium wyboru materiału na schody w mieszkaniu jest często jego wygląd na tle ścian. Różne gatunki drewna mają odmienne odcienie i naturalne wzory, co umożliwia dopasowanie wyglądu schodów do całego wystroju. Do gatunków jasnych należą m.in.:

 • klon,
 • brzoza,
 • buk,
 • jesion,
 • sosna,
 • hevea.

Do gatunków o ciemnym drewnie można zaliczyć m.in.:

 • akacja,
 • mahoń,
 • orzech,
 • amazaque,
 • merbau,
 • wenge,
 • sosna smołowa.

Schody z litego drewna – które wybrać na schody?

Lite drewno jest wykorzystywane do wyrobu elementów składowych schodów w formie surowej albo klejonej. Stopnie z litego drewna miękkich gatunków, jak świerk albo sosna, mają wprawdzie niższą cenę, ale nadają się raczej na schody mniej używane. Modrzew albo daglezja są droższe, uchodzą jednak za mocniejsze i trwalsze gatunki. Nieco więcej trzeba zapłacić za twarde drewno liściaste o lepszych właściwościach mechanicznych niż gatunki iglaste. Szczególnie popularne są tutaj gatunki rodzime, jak: dąb, buk, klon. Z dębu wykorzystuje się do budowy schodów przede wszystkim mocne drewno z części twardzielowej pnia. Trochę tańszy od dębu jest buk, który wykazuje za to większą wrażliwość na wilgoć. Klon z kolei ma jasne, średnio twarde drewno i wyrabia się z niego często poręcze schodów i podstopnie.

ZOBACZ TEŻ>> Schody drewniane – ile kosztuje wykonanie i materiały?

 

Głównym kryterium wyboru materiału na schody w mieszkaniu jest często jego wygląd na tle ścian.
Pixabay
Głównym kryterium wyboru materiału na schody w mieszkaniu jest często jego wygląd na tle ścian

Coraz bardziej rośnie popularność jesionu i orzecha, jako gatunków stosowanych do budowy schodów. Przy czym jesion przyciąga uwagę swoim ciekawym usłojeniem, orzech zaś szlachetną, ciemną barwą. Aby nieco obniżyć koszt schodów z litego drewna, bardzo często łączy się ze sobą różne gatunki. W ten sposób wiele osób decyduje się na stopnie i poręcze z litego, wytrzymałego, twardego drewna, podczas gdy na przykład podstopnie wykonane są tańszego drewna iglastego. Niektóre elementy mogą być też wykonane z płyt wiórowych.

Schody z fornirowanych materiałów drewnianych

W różnych wariantach stosuje się w budowie schodów płyty wiórowe oklejane arkuszami drewna szlachetnych gatunków. Tego rodzaju fornirowane płyty muszą odznaczać się twardością i ścieralnością odpowiednią dla szczególnego przeznaczenia, jakim są schody.

Schody z drewna egzotycznego

Dla kogo schody dębowe albo bukowe wydają się zbyt banalne, ma do dyspozycji wiele interesujących gatunków egzotycznych. Doskonałym wyborem na oryginalne i niepowtarzalne schody jest na przykład drewno wenge. Świeże ma zawsze kolor lekko żółtawobrunatny, natomiast pod wpływem światła szybko ciemnieje. Przybiera ciemnobrązowy kolor z widoczną strukturą i naturalnym usłojeniem.

Jakie wybrać drewno na schody? Opinie

Jaki gatunek drewna będzie najlepszy na schody? Poniżej zebraliśmy dla Was opinie użytkowników forów internetowych.

„Sosna jest niedroga, ale za to miękka. w zależności od utwardzenia i eksplatacji bedzie się niszczyła. Osobiście proponowałabym schody z dębu" – źródło wypowiedzi: Forum Gazeta.pl.

„Buk, jesion, dąb, czereśnia lub jawor: najlepsze gatunki drewna na schody :) sama mam dębowe schody" – źródło wypowiedzi: Forum Gazeta.pl.

„Opinie są różne o jesionie. Jakościowo jest to niby drzewo dużo gorsze od dębu" – źródło wypowiedzi: Forum Wirtualne Media.

Drewniane schody – zdjęcia, inspiracje

 

Drewniane schody - idealne do każdego domu
Castorama
Drewniane schody w jasnej barwie
Schody - nowoczesne rozwiązanie
Siller Stairs
Schody drewniane w salonie
Drewniane schody - inspiracje
Jooinn
Drewniane schody
Drewno jest zawsze modne
Lowe's
Drewno jest zawsze modne
Oryginalne schody - inspiracje
Decorpad
Oryginalne schody 

 

ZOBACZ TEŻ>> Jak zbudować schody drewniane?

Komentarze

 • Gość 2021-03-15T18:42:12Z

  Jakie podstopnie do schodów