Jakie wybrać drewno na schody? Poradnik, opinie, zdjęcia

Drewniane schody posiadają szczególny urok. Promieniują ciepłem i naturalnym wdziękiem, i doskonale nadają się do każdego wystroju wnętrza. O tym jakie drewno wybrać na schody przeczytasz w naszym artykule!

Drewniane schody posiadają szczególny urok.
Pixabay
Drewniane schody posiadają szczególny urok.

Jakie drewno najlepiej nadaje się na schody?

Krótka odpowiedź nie jest jednak możliwa, ponieważ każdy gatunek drewna ma swoje specyficzne cechy, które można zaliczyć do wad i zalet. Na dodatek przy wyborze drewna dużą rolę odgrywają też inne czynniki. Należą do nich z jednej strony właściwości mechaniczne, z drugiej zaś wygląd zewnętrzny drewna. Niebagatelny wpływ na decyzję ma też z pewnością wielkość budżetu, pozostająca w dyspozycji właścicieli domu oraz ich osobisty gust. Trzeba też mieć na względzie świadomość, że elementy drewnianych schodów są wyrabiane zarówno z drewna miękkiego, jak i twardego, jak również z drewna litego albo klejonego. Ogólnie biorąc, schody drewniane buduje się tylko w pomieszczeniach zamkniętych i często z dwóch gatunków drewna o odpowiednich właściwościach.

Drewno miękkie i twarde - 6 grup

Twardość drewna określa się zwykle metodą polegającą na wtłaczaniu w próbkę drewna stalowej kulki o określonej średnicy. Metodę rozwinął austriacki technolog drewna Gabriel Janka (1864-1932). Ponieważ drewno z natury nie jest materiałem jednorodnym, otrzymany wynik wrażony w kG/cm2 zależy od struktury i układu słojów. Według tego kryterium twardości podzielono gatunki drewna na sześć grup:

 1. Drewno bardzo miękkie -
 2. Drewno miękkie – 350-500 kG/cm2 – np. sosna, brzoza, modrzew, lipa, sekwoja.
 3. Drewno średnio twarde – 500-650 kG/cm2 – np. orzech, wiąz, klon, dąb szypułkowy, sosna czarna.
 4. Drewno twarde – 650-1000 kG/cm2 – np. jesion, cedr, mahoń afrykański, daglezja.
 5. Drewno bardzo twarde – 1000-1500 kG/cm2 – np. cis, grab, palisander, dąb czerwony.
 6. Drewno niewiarygodnie twarde - >1500 kG/cm2 – gwajak, kokos, heban, tabebuja, eukaliptus, modrzejec.

Wybierając drewno na stopnie schodów trzeba się kierować jego trwałością i odpornością na ścieranie. Gatunki drewna twardego zapewnią długotrwałe użytkowanie schodów.

Jasne i ciemne gatunki drewna na schody

Głównym kryterium wyboru materiału na schody w mieszkaniu jest często jego wygląd na tle ścian. Różne gatunki drewna mają różne odcienie i naturalne wzory, co umożliwia dopasowanie wyglądu schodów do całego wystroju. Do gatunków jasnych należą m.in.:

 • klon,
 • brzoza,
 • buk,
 • jesion,
 • sosna,
 • hevea.

Do gatunków o ciemnym drewnie można zaliczyć m.in.:

 • akacja,
 • mahoń,
 • orzech,
 • amazaque,
 • merbau,
 • wenge,
 • sosna smołowa.

Schody z litego drewna – które wybrać na schody?

Lite drewno jest wykorzystywane do wyrobu elementów składowych schodów w formie surowej albo klejonej. Stopnie z litego drewna miękkich gatunków, jak świerk albo sosna mają wprawdzie niższą cenę, ale nadają się raczej na schody mniej używane. Modrzew albo daglezja są droższe, uchodzą jednak za mocniejsze i bardziej trwałe gatunki. Nieco wyższą cenę trzeba zapłacić za twarde drewno liściaste, o lepszych właściwościach mechanicznych, niż gatunki iglaste. Szczególnie ulubione są tutaj gatunki rodzime, jak dąb, buk albo klon. Z dębu wykorzystuje się do budowy schodów przede wszystkim mocne drewno z części twardzielowej pnia. Trochę tańszy od dębu jest buk, który wykazuje za to większą wrażliwość na wilgoć. Klon z kolei ma jasne, średnio twarde drewno i wyrabia się z niego często poręcze schodów i podstopnie.

ZOBACZ TEŻ>> Schody drewniane – ile kosztuje wykonanie i materiały?

Głównym kryterium wyboru materiału na schody w mieszkaniu jest często jego wygląd na tle ścian.
Pixabay
Głównym kryterium wyboru materiału na schody w mieszkaniu jest często jego wygląd na tle ścian.

Coraz bardziej rośnie popularność jesionu i orzecha, jako gatunków stosowanych do budowy schodów. Przy czym jesion przyciąga uwagę swoim ciekawym usłojeniem, orzech zaś szlachetną, ciemną barwą. Aby nieco obniżyć koszt schodów z litego drewna, bardzo często łączy się ze sobą różne gatunki drewna. W ten sposób wiele osób decyduje się na stopnie i poręcze z litego, wytrzymałego, twardego drewna, podczas gdy na przykład podstopnie wykonane są tańszego drewna iglastego. Niektóre elementy mogą być też wykonane z płyt wiórowych.

Schody z fornirowanych materiałów drewnianych

W różnych wariantach stosuje się w budowie schodów płyty wiórowe oklejane arkuszami drewna szlachetnych gatunków. Tego rodzaju fornirowane płyty muszą posiadać twardość i ścieralność odpowiednią dla szczególnego przeznaczenia, jakim są schody.

Schody oryginalne i stylowe

Dla kogo schody dębowe albo bukowe wydają się zbyt banalne, ma do dyspozycji wiele interesujących gatunków egzotycznych. Doskonałym wyborem na oryginalne i niepowtarzalne schody jest na przykład drewno wenge. Świeże ma zawsze kolor lekko żółtawobrunatny, natomiast pod wpływem światła szybko ciemnieje. Przybiera ciemnobrązowy kolor, z widoczną strukturą i naturalnym usłojeniem.

Jakie wybrać drewno na schody? Opinie!

Opinie z forum portalu Gazeta: http://forum.gazeta.pl/forum/w,217,95336785,95336785,Schody_z_drewna_sosnowego.html

„Sosna jest niedroga, ale za to miękka. w zależności od utwardzenia i eksplatacji bedzie się niszczyła. Osobiście proponowałabym schody z dębu."

„Buk, jesion, dąb, czereśnia lub jawor: najlepsze gatunki drewna na schody :) sama mam dębowe schody"

Opinie z forum Wirtualne Media: https://www.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/grupy-dyskusyjne/pl.misc.budowanie/23906/trepy-debowe

„Opinie są różne o jesionie. Jakościowo jest to niby drzewo dużo gorsze od dębu."

Drewniane schody - zdjęcia, inspiracje!

Drewniane schody - idealne do każdego domu
Castorama
Drewniane schody - idealne do każdego domu
Schody - nowoczesne rozwiązanie
Siller Stairs
Schody - nowoczesne rozwiązanie
Drewniane schody - inspiracje
Jooinn
Drewniane schody - inspiracje
Drewno jest zawsze modne
Lowe's
Drewno jest zawsze modne
Oryginalne schody - inspiracje
Decorpad
Oryginalne schody - inspiracje

ZOBACZ TEŻ>> Jak zbudować schody drewniane?

Komentarze

 • Gość 2021-03-15T18:42:12Z

  Jakie podstopnie do schodów