Schody drewniane zewnętrzne - jak zrobić?

Wejściowe schody drewniane wpływają na estetykę całego budynku, dlatego wielu inwestorów decyduje się na takie konstrukcje. Ich wybudowanie nie jest trudne i można podjąć się tego samodzielnie. Podajemy garść porad dla osób chcących zrobić zewnętrzne schody drewniane.

Schody drewniane zewnętrzne
Schody drewniane zewnętrzne - jak zbudować i wykończyć?

Schody drewniane zewnętrzne - gdzie są budowane?

Schody wejściowe są jednym z najważniejszych elementów przestrzeni przed domem. Są widoczne już od pierwszej chwili, a zatem rzutują na całą dekorację elewacji. To także z nimi jako pierwszymi mają kontakt goście przychodzący do budynku. Dlatego każdy właściciel domu dba, żeby były trwałe, wygodne i estetyczne. 

Obecnie schody drewniane nie są pierwszym wyborem przy budowie stopni przy głównym wejściu. Z reguły projektowane są tam schody betonowe, które są trwałe, przenoszą spore obciążenia i są odporne na czynniki atmosferyczne. Jednak stopnie drewniane mogą być elementem budynków rustykalnych, wiejskich chat, a także domków letniskowych. Sprawdzają się także jako przejście z ogrodu na taras lub wejście do altany ogrodowej.

Materiały do budowy schodów drewnianych

Do budowy schodów drewnianych można zastosować deski, foszty i kantówki. Przeważnie wykorzystuje się elementy wykonane z twardych gatunków drewna, do których należą:

  • dąb,

  • jesion,

  • heban,

  • mahoń.

Te gatunki drewna są odporne na ścieranie, dlatego nawet intensywne użytkowanie nie zniszczy ich struktury. Należy jednak dodatkowo zabezpieczyć je przed czynnikami zewnętrznymi, a przede wszystkim wilgocią. Elementy drewniane należy zaimpregnować bejcą lub olejem. Prace przeprowadza się jeszcze przed docięciem elementów na odpowiedni wymiar.

Przeczytaj także: Jak zbudować schody drewniane?

Budowa schodów drewnianych - etapy pracy

Schody drewniane prowadzące do głównego wejścia w domu będą różniły się od tych, które mają jedynie ułatwić zejście z tarasu do ogrodu. Sposób prowadzenia pracy będzie zależał od warunków gruntowych, wielkości stopni i wielu innych czynników. Jednak każde z tych zadań można podzielić na kilka etapów.

Projekt

Nakreślenie projektu jest pierwszym krokiem do budowy. Trzeba go wykonać bez względu na to, czy tworzysz schody na taras, czy główne do budynku. Należy uwzględnić przede wszystkim:

  • lokalizację schodów,

  • wymiary,

  • ilość biegów,

  • kształt biegu,

  • posadowienie,

  • ilość, wysokość i szerokość stopni,

  • sposób wykończenia.

Jeśli inwestor nie ma doświadczenia i umiejętności, warto powierzyć przygotowanie projektu specjalistom.

Przygotowanie fundamentów

Schody są niezależną konstrukcją, której nie można mocować do budynku. Osiadają nieco inaczej, dlatego może to powodować pękanie łączenia. Dla schodów trzeba przygotować niezależny fundament. W zależności od warunków terenowych może to być:

  • płyta betonowa,

  • kotwa ogrodowa (podstawa słupka),

  • fundament do głębokości przemarzania (grunty luźne).

Kotwy i fundamenty powinny znaleźć się przynajmniej w czterech narożnych miejscach. Przy długich biegach, warto umieścić kilka dodatkowych podpór.

Konstrukcja nośna

Stopnie muszą się opierać na konstrukcji nośnej. W przypadku schodów drewnianych stosuje się dwa rodzaje podpór:

  • podłużnice - to szeroki na 3 - 4 cm foszt drewniany, na którym zaznacza się i wycina wysokość przednóżka i szerokość podnóżka na stopień. Na jeden prosty bieg schodów potrzebne są przynajmniej dwie podłożnice. Następnie gotowe podpory są układane pod kątem na fundamentach i łączone ze sobą stopniami;

  • słupki - każdy stopień opiera się na dwóch słupkach ustawionych pionowo. Wykorzystuje się tu belki drewniane o przekroju kwadratowym przynajmniej 100 × 100. Słupki następujące po sobie są wyższe od poprzednich o wysokość stopnia. Całość należy ze sobą skręcić. Konstrukcja charakterystyczna dla fundamentów wykonanych z płyty betonowej.

Ułożenie stopni

Stopnie są montowane na konstrukcji nośnej za pomocą wkrętów lub złączy ciesielskich. Warto wybrać deski tarasowe ryflowane, które poprawiają właściwości antypoślizgowe stopni. Z ich powierzchni lepiej odprowadzana jest woda. Stopnie na biegach bez zabudowanych przednóżków można skierować pod lekkim kątem do środka. Dzięki temu komfort wychodzenia będzie większy, a woda deszczowa będzie spływała pod schody.

Balustrady

Przy dłuższych i stromych stopniach należy zamontować dodatkowe balustrady. Tu także do budowy sprawdzą się elementy z drewna. Balustrady należy zamocować na kilku pionowych słupkach połączonych z konstrukcją nośną stopni. Sama poręcz powinna być dokładnie wyszlifowana i pozbawiona drzazg mogących doprowadzić do skaleczenia.

Wykończenie

Po zakończeniu budowy schody drewniane należy precyzyjnie wykończyć. Miejsca cięcia trzeba wyszlifować. Wkręty i gwoździe muszą być zlicowane z deskami stopni. Całość należy pomalować impregnatem, a warto dodatkowo użyć farby koloryzującej. Podczas użytkowania trzeba też pamiętać o regularnych przeglądach, usuwaniu pierwszych oznak próchnicy i pleśni. Przynajmniej co 2 sezony warto odnowić malowanie.

Schody drewniane zewnętrzne - czy konieczna jest zgoda na budowę?

Wybudowanie nowych schodów do domu wymaga uzyskania zgody na budowę. Zgodnie z art. 28 Prawa budowlanego (szczegóły tutaj) taka inwestycja jest traktowana jako rozbudowa budynku. Konstrukcja wychodzi poza obrys obiektu i może naruszać założenia MPZP. W myśl przepisów Prawa budowlanego taka budowa wymaga uzyskania zgody na budowę z jednostki administracyjnej. Dlatego inwestor musi wykonać dokładny projekt inwestycji, złożyć wniosek, a następnie czekać na odpowiedź z urzędu.

Jeśli schody mają stanąć w miejscu już istniejących i nie zmieni się ich rozmiar ani powierzchnia, wówczas wystarczy zgłoszenie prac budowlanych. Podobna procedura wystarczy w przypadku budowy schodów tarasowych.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.