Jak wybrać schody na poddasze?

Schody w domu piętrowym lub parterowym z poddaszem użytkowym łączą przestrzenie zawarte na dwóch kondygnacjach. Pełnią nie tylko funkcję komunikacyjną, ale także estetyczną, ozdabiając wnętrze. Ponadto muszą być wygodne i zapewniać bezpieczeństwo członkom rodziny.

Rodzaj i kształt schodów zależy nie tylko od naszego gustu, ale przede wszystkim od ilości miejsca we wnętrzu domu. Powinniśmy przede wszystkim wybrać schody, które będą wygodne i dopasowane do potrzeb użytkowników. Należy także zwrócić uwagę na to, by użytkownicy czuli się bezpiecznie, przechodząc na wyższą kondygnację. Schody stanowią także ozdobę wnętrza. Gustownie wykończone, o ładnych kształtach dekorują pomieszczenia domu. Materiał wykończeniowy dopasowany do charakteru wnętrza podkreśla klimat domu. Należy jednak pamiętać, żeby nie budować efektownych schodów, które prowadzą jedynie na stryszek.

Łącznik między kondygnacjami

Schody są wyzwaniem dla każdego projektanta. Prowadząc na poddasze, odsłaniają kolejną przestrzeń domu. Łączą dwie kondygnacje, stanowią komunikację ułatwiającą przejście do pomieszczeń na górze. Nowoczesne rozwiązania przestrzenne oferują podział na strefy dzienną i nocną względem kondygnacji. Sypialnie umieszczone na poddaszu zapewnią prywatność mieszkańcom. Jeśli cenimy sobie spokój i ciszę, izolację pomieszczeń nocnych zapewni

usytuowanie schodów w zamkniętej klatce schodowej. Będzie ona stanowiła strefę buforową pomiędzy głośną częścią dzienną a cichą nocną na poddaszu. Schody zamknięte między ścianami dadzą nam pewność, że nie obudzimy dzieci podczas przyjęć organizowanych w salonie w gronie przyjaciół. Ściana osłaniająca pomieszczenia na górze sprawi, że nie będą one widoczne z poziomu parteru, a zatem goście nie będą mieli bezpośredniego wglądu w to, co mieści się na poddaszu. Efektowne schody dodadzą zatem wnętrzu efektu tajemniczości. Każda kondygnacja będzie od siebie niezależna, co służyć będzie zapewnieniu mieszkańcom prywatności. Schody umieszczone w klatce schodowej będą pełniły przede wszystkim funkcję komunikacyjną. Warto zastosować takie rozwiązanie szczególnie w domach, w których wszystkie sypialnie zlokalizowano na poddaszu. Wtedy natężenie ruchu będzie duże. Na poddasze będą przechodzić nie tylko dorośli, ale także dzieci. Bezpieczne schody odgrodzone ścianami ułatwią poruszanie się.

Estetyczne schody w otwartym salonie

Współczesna moda na organizację otwartych przestrzeni dotyczy wszystkich elementów wnętrza, także schodów. Pierwszoplanową funkcją schodów zawartych w otwartej klatce schodowej jest funkcja estetyczna. Schody wyciągnięte z ciemnych klatek schodowych wzbogacają przestrzeń swoją rzeźbą. Dodają wnętrzu niepowtarzalnego charakteru, naturalnie łączą ze sobą dwie kondygnacje, zapewniając harmonijne przejście z parteru na poddasze. Otwarta przestrzeń pozwoli uzyskać poczucie połączenia obu kondygnacji w całość. Zmieni się tradycyjna rola schodów oraz pomieszczeń. Otwarta klatka schodowa pozwoli uzyskać dodatkową przestrzeń do aranżacji. Funkcja komunikacyjna schodzi na dalszy plan – schody przede wszystkim będą ozdobą dekorującą wnętrze. Schody umiejscowione w salonie ułatwią integrację członków rodziny. Z poddasza łatwo będzie zejść na parter i dołączyć do odpoczywających w salonie domowników. Część salonu przejmie funkcję holu, jednak usytuowane przy wejściu do niego oddzielą strefę wejściową od wypoczynkowej. Gustownie dobrany do stylu wnętrza rodzaj i kształt schodów wzbogaci dekoracyjnie wnętrze. Będą one stanowiły niezależną formę przestrzenną. Zwiększy się także swoboda przy przechodzeniu na górę. Łatwiej będzie wnieść na poddasze ciężkie przedmioty o dużych gabarytach, co bywa trudne w przypadku małej klatki schodowej. Poza tym oszczędzimy powierzchnię dzięki możliwości zagospodarowania przestrzeni pod schodami. Schody otwarte zajmą mniej miejsca, jeśli dobierzemy odpowiednio ich kształt. Wadą otwartych schodów jest jednak konieczność starannego wykończenia oraz utrzymania w większym porządku, gdyż są widocznym z salonu elementem pokoju. Poza tym salon nie będzie miejscem prywatnym – jak to jest w przypadku schodów w zamkniętej klatce schodowej. Brak izolacji między strefą nocną a strefą dzienną powoduje, że odgłosy z salonu mogą dochodzić do pomieszczeń na poddaszu. Oryginalnie wykończone otwarte schody dodają nowoczesnego wyglądu wnętrzu, jednak odbierają mu przytulny charakter.

Komentarze