Jak zbudować schody drewniane?

Drewniane schody wewnętrzne doskonale sprawdzą się przede wszystkim w mniejszych przestrzeniach i w domach szkieletowych. Mogą jednak stanowić efektowną ozdobę wnętrza w dużym salonie – wszystko zależy od tego, jak je zaprojektujemy. Drewniana konstrukcja nie jest tak dużym obciążeniem, jak np. schody żelbetowe, i nie sprawia przytłaczającego wrażenia, zwłaszcza jeżeli wybierzemy np. schody ażurowe. Jak zatem wybrać typ schodów drewnianych i jak je wykonać?

Schody drewniane możemy zamontować samodzielnie lub wynająć ekipę fachowców
Schody drewniane możemy zamontować samodzielnie lub wynająć ekipę fachowców

Materiał i typy konstrukcji schodów drewnianych

Schody drewniane wykonuje się przede wszystkim z drzew liściastych (dąb, jesion, klon, orzech i inne). Możemy także pokusić się o wykorzystanie gatunków egzotycznych, jak np. merbau, teak czy iroko, ale wówczas trzeba liczyć się ze znacznie wyższym kosztem budowy schodów drewnianych. Drewno powinno być także bardzo dobrej jakości: warto zwrócić uwagę na rozstaw słojów (powinny być gęste) oraz na to, czy drewno jest suche.

Zamawiając schody, oprócz gatunku drewna, musimy wybrać również typ konstrukcji schodów i ich kształt. Niebanalnie i lekko będą się prezentowały schody ażurowe, które nie posiadają podstopnic, czyli pionowych elementów pomiędzy stopniami. Dzięki temu sprawiają wrażenie, że stopnie są zawieszone w powietrzu. Schody ażurowe idealnie będą pasowały do niedużego domu czy nawet do mieszkania dwupoziomowego lub z antresolą. W małej przestrzeni możemy zastosować schody drabiniaste lub spiralne, które także są rodzajem schodów ażurowych. Niestety, oprócz zalet, do których należy lekkość i estetyka, tego typu schody mają też swoje wady: nie są zbyt bezpieczne, jeżeli w domu znajdują się np. małe dzieci. Poza tym schody drabiniaste i spiralne mogą okazać się mało komfortowe.

Schody policzkowe to takie, które są wyposażone w boczne belki, podtrzymujące krawędzie stopni. Jeżeli natomiast belki podtrzymują stopnie w ich środkowej części, na całej długości biegu, wówczas mówimy o schodach wspornikowych.

Konstrukcja schodów może być także zabiegowa lub jedno-, dwu-, czy nawet trójbiegowa. Schody jednobiegowe są najprostsze w wykonaniu, jednak mogą okazać się nieco niewygodne i męczące, jeżeli będą zbyt długie. Z kolei schody zabiegowe różnią się od dwu- lub trójbiegowych tym, że nie posiadają spocznika, czyli poziomej płyty pomiędzy poszczególnymi biegami, większej niż pozostałe stopnie, która stanowi swego rodzaju granicę pomiędzy jednym biegiem schodów a następnym. Obecność spocznika w schodach dwubiegowych lub trójbiegowych sprawia, że wchodzenie po schodach, nawet dość długich, jest bardziej wygodne i bezpieczne.

Montaż drewnianych schodów – samodzielnie czy przy pomocy fachowców?

Gotowe schody drewniane możemy kupić nawet w markecie budowlanym, by zamontować je samodzielnie lub wynająć ekipę, która zrobi to za nas. Jeżeli zależy nam na bardziej skomplikowanym i niebanalnym projekcie schodów, możemy zamówić je u stolarza, choć wówczas trzeba liczyć się ze sporym kosztem.

 

Przy zamawianiu schodów drewnianych musimy wybrać gatunek drewna, typ konstrukcji schodów i ich kształt
Przy zamawianiu schodów drewnianych musimy wybrać gatunek drewna, typ konstrukcji schodów i ich kształt

 

Schody drewniane w przeciwieństwie do schodów żelbetowych, które buduje się już na etapie stanu surowego, wykonujemy znacznie później – kiedy dom jest niemalże wykończony (a w każdym razie jest na etapie wykańczania wnętrza). W wyznaczonym wcześniej miejscu ustawiamy najpierw podstawę – słup konstrukcyjny, po czym montujemy kolejne stopnie. Należy przy tym zwrócić szczególną uwagę na równe rozmieszczenie stopni, czyli zachowanie tej samej odległości pomiędzy nimi, zgodnie z instrukcją, jaką otrzymamy od producenta. Jeżeli kupiliśmy schody modułowe, łączymy po prostu moduły (moduł składa się zazwyczaj ze stopnia i elementu wspornikowego) ze sobą przy pomocy śrub – zaczynając od najniższego, a kończąc na najwyższym module, przymocowywanym do stropu.

Jeżeli kupujemy gotowe schody od producenta, często wręcz musimy zamówić również usługę montażu, ponieważ jest to warunkiem uzyskania gwarancji. Takie rozwiązanie jest chyba najkorzystniejsze, ponieważ mamy pewność, że montaż jest wykonywany przez doświadczonych fachowców, a w razie usterek możemy zgłosić reklamację i uzyskać rekompensatę. Montaż gotowych schodów może trwać zaledwie kilka godzin, jednak w przypadku większych i bardziej zaawansowanych konstrukcji zajmie to nawet kilka dni roboczych. Po zamontowaniu musimy jeszcze wykończyć schody lakierem do drewna, aby zabezpieczyć je przed uszkodzeniami i zniszczeniem. W ten sposób możemy także nadać im nowy kolor, używając bejcy.

Samodzielny montaż schodów drewnianych, szczególnie tych mniej skomplikowanych, nie jest aż tak trudny, jak mogłoby się wydawać. Jeżeli jednak nie dysponujemy kompletem narzędzi ani podstawowymi umiejętnościami i doświadczeniem w pracach budowlanych czy remontowych, lepiej nie zabierać się za to osobiście. O wiele rozsądniejsze i opłacalne będzie wówczas zamówienie schodów od razu z montażem lub wynajęcie ekipy budowlanej (wykończeniowej).

Komentarze