Aranżacja przedpokoju: praktyczne sposoby

Aranżacja przedpokoju najczęściej nie należy do najłatwiejszych. Pomieszczenia te miewają bardzo okrojoną powierzchnię użytkową, a dodatkowo potrafią być nieustawne. Tymczasem przedpokój to przecież pierwsze wnętrze, z jakim stykają się nasi goście. Powinien więc robić na nich jak najlepsze wrażenie. Poniżej podpowiadamy, jak go urządzić, by był efektowny i funkcjonalny.

Przedpokój jest przede wszystkim ciągiem komunikacyjnym. Należy zatem zaaranżować go tak, abyśmy mogli swobodnie poruszać się po nim. Warto wiedzieć, że minimalna szerokość przejścia w tym pomieszczeniu powinna wynosić 90 cm. Ponadto pamiętajmy, że to właśnie tutaj zmieniamy obuwie oraz ubieramy się i rozbieramy z odzieży wierzchniej. Dobrze jest zatem, gdy w przedpokoju stoi funkcjonalna szafa lub przynajmniej komoda i wieszak. Nie zapominajmy też, że wnętrze to powinno być estetyczne i spójne z pozostałymi pomieszczeniami w domu. Wprawdzie w przedpokoju można pozwolić sobie na nieco bardziej wyraziste wzornictwo i odważniejszą kolorystykę niż np. w pokoju dziennym, ale tego typu zabiegi zarezerwowane są raczej dla większych pomieszczeń.

 

Aranżacja przedpokoju w jasnych kolorach.
Aranżacja przedpokoju w jasnych kolorach.

 

Przedpokój w kolorze czy biały?

Kolor biały, choć jest powszechnie znany jako ten, który optycznie powiększa przestrzenie mieszkalne, nie jest najlepszym kolorem do przedpokoju. I to z dwóch powodów. Po pierwsze – wnętrze to jest szczególnie narażone na zabrudzenia, a na bieli widoczna będzie niemal każda plamka. Po drugie zaś – wykorzystując dużą ilość zimnej bieli w przedpokoju, nie stworzymy (tak ważnego w tym wnętrzu) wrażenia przytulności.

W małych przedpokojach lepiej jest stosować kolory jasne, które rozświetlają i powiększają pomieszczenie. Niech będą to np. stonowane pastele (np. beż, kolory kremowe, piaskowe, pudrowy róż, delikatna zieleń, itp.).

Warto wiedzieć, że minimalna szerokość przejścia w tym pomieszczeniu powinna wynosić 90 cm.

Jeżeli wnętrze jest większe – poeksperymentujmy z nieco intensywniejszymi barwami. Dobrze mogą prezentować się fiolety, stonowane czerwienie, turkusy, a nawet kolor czarny. Jednak ten ostatni trzeba stosować z daleko idącą rozwagą, czyli tylko na określonej powierzchni ściany. Ciemne barwy najlepiej współgrają z jasnymi drzwiami, których w przedpokoju jest zazwyczaj kilkoro. Jasna czy nawet wręcz biała stolarka drzwiowa uwypukli każdą mocniejszą barwę i nada jej jeszcze głębszego wyrazu.

 

Przedpokój w jaskrawych barwach.
Przedpokój w jaskrawych barwach.

 

Sposób na długi i wąski przedpokój

Szczególnie problematyczne w aranżacji są przedpokoje długie i wąskie. Niestety to właśnie takie wnętrza najczęściej spotykamy w mieszkaniach blokowych. Sposobem na optyczne skrócenie i poszerzenie pomieszczenia jest pozostawienie dłuższych ścian w jaśniejszej tonacji i zastosowanie wyrazistego koloru na tych krótszych. Zamiast ciemnej farby można też wykorzystać tapetę, fototapetę i inne materiały wykończeniowe, które przykują uwagę do sobie, a odwrócą ją od dysproporcji mieszkania.

Kolor biały, choć jest powszechnie znany jako ten, który optycznie powiększa przestrzenie mieszkalne, nie jest najlepszym kolorem do przedpokoju.

Optyczne poszerzenie wnętrza uzyskamy również poprzez powieszenie na jednej z dłuższych ścian lustra. Im większa tafla szkła, tym lepszy efekt wizualny. Podobne rezultaty przyniesie odpowiednio wykończona podłoga. Terakota ułożona w poprzeczne pasy lub wyrazistą szachownicę to równie trafiony wybór.

 

Przedpokój z klasycznymi meblami.
Przedpokój z klasycznymi meblami.

 

Funkcjonalne meble do przedpokoju

Na rynku nie brakuje praktycznych i efektownych mebli przedpokojowych. Problem jednak w tym, że nie wszystkie z nich są odpowiednie do każdego wnętrza. W małych i nieustawnych przedpokojach najlepiej sprawdzają się meble robione na wymiar. Zwykle są one droższe od standardowych, ale cechuje je wysoka i dopasowana do potrzeb funkcjonalność oraz idealne wkomponowanie w miejsce, w którym mają stać.

W małych i nieustawnych przedpokojach najlepiej sprawdzają się meble robione na wymiar. Zwykle są one droższe od standardowych, ale cechuje je wysoka i dopasowana do potrzeb funkcjonalność oraz idealne wkomponowanie w miejsce, w którym mają stać.

Najlepszym rozwiązaniem meblowym do przedpokoju jest całościowa zabudowa jednej ze ścian. W pojemnej szafie zmieści się wiele odzieży, butów i innych przedmiotów, które zwykle chcemy ukrywać w naszym mieszkaniach. Jednak stworzenie takiej zabudowy nie zawsze jest możliwe. Jeśli przedpokój nie ma wnęki lub jest zbyt wąski, tradycyjna szafa nie będzie w nim wyglądać dobrze. Wtedy lepiej jest zdecydować się na delikatniejszy mebel (np. komodę lub wysoką szafkę, ale z częścią odkrytych lub przeszklonych półek).

W tych najmniejszych wnętrzach dobrze mogą sprawdzać się również ławki z pojemnikami ukrytymi pod siedziskiem oraz wszelkiego rodzaju kufry i skrzynie. Takie meble nie zajmują wiele miejsca, ciekawie się prezentują i stanowią miejsce do przechowywania.

 

Kwiaty w przedpokoju - dekoracja.
Kwiaty w przedpokoju - dekoracja.

 

Dekoracje do przedpokoju - jakie wybrać?

Wieszak jest podstawowym elementem wyposażenia przedpokoju. Aktualna różnorodność tego rodzaju przedmiotów sprawia, że bez wątpienia znajdziemy taki, który będzie wprost idealny właśnie do naszego wnętrza. Forma i kształt wieszaków przedpokojowych potrafię zaskakiwać. Designerskie, o nieprzeciętnej konstrukcji znajdą zastosowanie w stylistyce nowoczesnej. Zaś te, które wykonano w bardziej tradycyjny sposób doskonale wkomponują się we wnętrza klasyczne. Wieszak może być stojący, usytuowany na dekoracyjnej listwie, którą mocuje się do ściany lub może być tylko zwykłym jedno- lub wielouchwytowym haczykiem. W małych pomieszczeniach warto postawić na ciekawy reling wyposażony w zawieszki o różnorodnym przeznaczeniu.

Szczególnie problematyczne w aranżacji są przedpokoje długie i wąskie. Niestety to właśnie takie wnętrza najczęściej spotykamy w mieszkaniach blokowych. Sposobem na optyczne skrócenie i poszerzenie pomieszczenia jest pozostawienie dłuższych ścian w jaśniejszej tonacji i zastosowanie wyrazistego koloru na tych krótszych.

Aby przedpokój stał się jeszcze bardziej reprezentatywny, należy go udekorować. Możliwości jest tu niezliczona ilość, ale trzeba znaleźć taką, która będzie odpowiednia do całej aranżacji. Zawsze niezawodną dekoracją jest roślinność. Pięknie kwitnące storczyki w doniczkach czy inne kwiaty o pięknej barwie, nadadzą każdemu wnętrzu uroku. Z kolei w sklepach wnętrzarskich znajdziemy najróżniejsze elementy dekoracyjne oraz ciekawe i praktyczne gadżety do przedpokoi. W większych wnętrzach można stosować większą ilość dekoracji. W mniejszych dużo lepiej jest postawić na minimalizm, by nie wprowadzać chaosu. Jeden wyrazisty przedmiot także jest w stanie uatrakcyjnić pomieszczenie i nadać mu pożądanego charakteru.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.