Przedsionek, hol, korytarze, czyli płynne przejście między pomieszczeniami
Wygodna komunikacja to podstawowe wymaganie stawiane projektowi domu. A zatem dobrze zaprojektowany dom to taki, w którym wszystkie pomieszczenia są ze sobą powiązane i łatwo się między nimi przemieszczać.
Przedsionek, hol oraz korytarze to pomieszczenia łączące pokoje w domu. Od nich zależy wygoda komunikacji między poszczególnymi pokojami. To, w jaki sposób zostały zaprojektowane, określa, czy wnętrza sprzyjają integracji, czy separują. Odpowiednie kształt oraz wielkość decydują o komforcie użytkowania domu, dlatego powinniśmy poświęcić im uwagę na etapie projektowania domu.
Aranżacja przedpokoju - 10 wskazówek<<TUTAJ
Przedsionek witający gości
Przedsionek to pierwsze pomieszczenie, przez które przechodzi się do wnętrza domu. Nazywany jest także sienią lub wiatrołapem. Projektowany jest w większości domów jednorodzinnych. Dawniej chronił dom przed utratą ciepła, jednak współcześnie, w dobie szczelnych drzwi, ta funkcja nie jest tak znacząca.
W domach jednorodzinnych często projektuje się w nim drzwi do kotłowni czy garażu i w takim przypadku służy jako strefa buforowa zapobiegająca przenoszeniu się brudu do wnętrza domu. W projektach domów z lokalem usługowym oddziela część mieszkalną domu od biurowej. Jednak wspólne wejście do domu w takim przypadku ma sens tylko wtedy, gdy interesantów nie ma zbyt wielu w ciągu dnia. Jeśli ruch jest większy, warto zaprojektować osobne wejście do części usługowej.
Przedsionek jest projektowany w większości domów jednorodzinnych. Dawniej chronił dom przed utratą ciepła, jednak współcześnie, w dobie szczelnych drzwi, ta funkcja nie jest tak znacząca.
Przedsionek jest przydatny, jeśli jest wystarczająco duży. Jako pierwsze pomieszczenie w domu powinien pełnić funkcję miejsca, gdzie można przywitać gości, zdjąć odzienie wierzchnie, buty i zostawić mokry parasol. A zatem jego powierzchnia powinna być taka, by można było wstawić w nim szafę wnękową na ubrania. Dobrym pomysłem będzie umieszczenie w sieni niewielkiej ławeczki, na której będzie można usiąść, by zawiązać długie buty, oraz lustra, w którym przejrzymy się przed wyjściem z domu.
Sień jest wizytówką domu. Tu nie tylko witamy gości, ale także przyjmujemy inkasenta czy listonosza, dlatego warto jej wnętrze zaprojektować ze starannością. Jako pomieszczenie przejściowe powinna się zatem stylistycznie wiązać z pozostałą częścią domu.
Hol jako główny węzeł komunikacyjny
Hol jest pomieszczeniem projektowanym przeważnie w centralnej części domu. Z niego rozchodzą się drogi do wszystkich pozostałych pomieszczeń w domu. Aby wyeksponować reprezentacyjne pokoje, przejście do nich powinno być bardziej okazałe. Na drugim planie powinny się znajdować pomieszczenia prywatne oraz gospodarcze.
Hol może być otwarty i łączyć się z innymi pokojami dziennymi lub stanowić oddzielną przestrzeń. W tym drugim przypadku konieczne będzie rozwiązanie problemu gorszego dostępu naturalnego światła do jego wnętrza. Hol łączący się z salonem sprawi, że wnętrze optycznie będzie się wydawało większe. Dzięki gustownemu zestawieniu stylów uzyskamy wrażenie przenikania się przestrzeni komunikacyjnej oraz dziennej. Ze względu na funkcję, jaką pełni, hol przesądza o pierwszym wrażeniu, jakie dom wywrze na gościach.To, w jaki sposób zostaną zaprojektowane korytarze, hol i przedsionek, określi, czy wnętrza będą sprzyjać integracji, czy też będą separować. Ich kształt oraz wielkość decydują o komforcie użytkowania domu, dlatego powinniśmy poświęcić im uwagę na etapie projektowania domu.
Korytarze prowadzące do pokojów
Korytarze stanowią ścieżki komunikacyjne rozchodzące się z holu głównego prowadzące do pozostałych pomieszczeń. Łączą ze sobą pokoje, do których nie da się zapewnić dostępu jedynie przez hol. Im bardziej rozłożysty dom, tym więcej korytarzy. Są one wygodne, jeśli mają szerokość umożliwiającą łatwe przejście i gdy nie rozgałęziają się w labirynt. W dużych domach parterowych unika się długich korytarzy, planując przejścia do niektórych pomieszczeń w innych pokojach, na przykład z kuchni do spiżarni.
Komentarze
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.