Jak stylowo urządzić przedpokój?

Urządzając mieszkanie, najwięcej czasu poświęcamy na aranżację salonu, kuchni czy łazienki, uznając, że zagospodarowanie przestrzeni w przedpokoju będzie bardzo łatwe. Przedpokój jest pomieszczeniem, które jest wizytówką naszego domu i zapowiedzią tego, co nas czeka w dalszej części, warto zatem zadbać o jego oryginalny wystrój.

Oprócz funkcji reprezentacyjnej przedpokój powinien spełniać także funkcję użytkową, a mianowicie umożliwiać przechowywanie butów, kurtek, torebek i parasoli. Te rzeczy zostawiamy zaraz po wejściu do domu, dlatego warto zadbać o miejsce do ich ułożenia. Przedpokoje zwykle są nieustawne, małe, wąskie i ciemne, dlatego trudno jest zagospodarować właściwie tę przestrzeń.

Przedpokój jest wizytówką domu, warto zatem zadbać o jego oryginalny wystrój
Przedpokój jest wizytówką domu, warto zatem zadbać o jego oryginalny wystrój

Otwarta przestrzeń czy osobne pomieszczenie?

Decydujący w przypadku aranżacji przedpokoju jest jego kształt, usytuowanie, ale przede wszystkim to, czy jest połączony z częścią dzienną, czy nie. Jeśli z przedpokoju wchodzimy bezpośrednio do salonu, część wejściową do domu można oddzielić lekkim przepierzeniem, niedużą ścianką działową w formie lady, na której ustawimy kwiaty, czy też szafą. W tym przypadku salon i przedpokój powinny współgrać stylistycznie. Przedpokój nie powinien być jednak nadmiernie obciążony zbyt dużą liczbą przedmiotów. Dobrym sposobem będzie zagospodarowanie powierzchni poprzez wstawienie otwartej zabudowy w systemie kolumnowym, która będzie wyglądała lekko, a przedmioty będą łatwo dostępne.

W zamkniętym przedpokoju trzeba tak zaplanować system zabudowy, by nadmiernie nie zastawiać pomieszczenia. Ważne jest to, by sprawić, aby korytarz wyglądał atrakcyjnie i jednocześnie był praktyczny i pojemny. Najlepiej sprawdzą się tu szafy wnękowe, które nie zastawią zbytnio pokoju, ale pomieszczą odzież i sprzęty domowe.

W przypadku aranżacji przedpokoju decydujący jest jego kształt, usytuowanie oraz to, czy jest połączony z częścią dzienną, czy nie. Przedpokój nie powinien być nadmiernie obciążony zbyt dużą liczbą przedmiotów.

Sposób na mały przedpokój

Gdy w przedpokoju nie ma miejsca na wstawienie dużej, pojemnej szafy, godnym polecenia rozwiązaniem będzie powieszenie półek i ustawienie na nich stylowych pojemników. Wnękę z półkami można zasłonić drzwiami przesuwnymi lub ozdobnym materiałem, który będzie stanowił piękną dekorację we wnętrzu, a przy okazji zakryje domowe sprzęty.

Elementem niezbędnym w każdym przedpokoju jest duże lustro, w którym będzie można się przejrzeć przed wyjściem z domu. Stanowi ono nie tylko dekoracyjny detal, ale także sprawia, że przestrzeń staje się optycznie większa. Pamiętajmy jednak, że styl lustra narzuca nam formę wystroju wnętrza, zatem powinien współgrać z pozostałymi częściami wyposażenia domu. Istotne jest także jego położenie. Podczas planowania miejsca, gdzie je powiesimy, weźmy pod uwagę nie tylko łatwy dostęp i możliwość swobodnego przeglądania się w nim, ale także to, czy nie będzie się w nim odbijał żaden niechciany przedmiot.

Jasne barwy optycznie powiększą przestrzeń i będą się dobrze komponować z ciemniejszymi, stylowymi elementami
Jasne barwy optycznie powiększą przestrzeń i będą się dobrze komponować z ciemniejszymi, stylowymi elementami
W małych pomieszczeniach należy niezwykle ostrożnie dobierać kolorystykę. Dobrze dopasowany kolor ścian i mebli sprawi, że przedpokój będzie się wydawał większy. Postawmy więc na jasne barwy, które nie tylko powiększą optycznie przestrzeń, ale także pozytywnie nastroją i będą się dobrze komponować z ciemniejszymi, stylowymi elementami. Warto postawić także na dużo zieleni, która poprawi jakość powietrza w przedpokoju. Najbardziej dekoracyjne i popularne w Polskich domach są storczyki, a inaczej orchidee. Ich pielęgnacja nie należy do najłtawiejszych, ale efekt kwitnienia jest niesamowity.

Dużą rolę w wystroju przedpokoju odgrywa także oświetlenie. Dobór lamp zależy przede wszystkim od kształtu i wielkości pomieszczenia. W długim korytarzu dobrym rozwiązaniem będzie instalacja ciągu oświetleniowego. Umieszczenie punktów świetlnych zależy jednak od koloru ścian. Jeśli pomalujemy przedpokój na jasny kolor, światła możemy umieścić przy podłodze. W przypadku gdy zdecydujemy się na ciemniejsze odcienie, lepiej będzie oświetlać przedpokój od góry, aby nie wyglądał ponuro.

W małych pomieszczeniach należy niezwykle ostrożnie dobierać kolorystykę. Dobrze dopasowany kolor ścian i mebli sprawi, że przedpokój będzie się wydawał większy.

Łatwa w pielęgnacji podłoga

Więcej czasu należy poświęcić na wybór odpowiedniej podłogi. Posadzka w przedpokoju jest bardziej narażona na zniszczenia, dlatego powinna być wykonana z trwałego materiału, który będzie także łatwy w pielęgnacji i odporny na działanie środków chemicznych. Dobrym rozwiązaniem będzie położenie tu kafelków.

Komentarze