Jaką funkcję pełni wiatrołap? Jak go urządzić?

Czym jest wiatrołap i jakie są jego rodzaje? W jaki sposób go urządzić, aby równocześnie był funkcjonalny oraz elegancki? Czy do wybudowania wiatrołapu potrzebne jest zezwolenie na budowę? Odpowiedzi na pytania w artykule.

Czym jest wiatrołap? Jak go urządzić?
Czym jest wiatrołap? Jak go urządzić?

Czym jest wiatrołap?

Wiatrołap jest też określany przedsionkiem lub gankiem. Jest to pomieszczenie, które zatrzymuje masy powietrza, nie dopuszczając do wniknięcia przeciągu do środka budynku. Wiatrołap tworzy potencjał aranżacyjny i przy dobrym zaprojektowaniu oraz urządzeniu jest w stanie urozmaicić nasz dom. O możliwościach wystroju wiatrołapu wspomnimy w dalszej części artykułu.

Jakie są rodzaje wiatrołapów?

Rodzaje wiatrołapów można wyróżnić na podstawie ich umiejscowienia. Najczęściej posługujemy się ich dwoma typami: wiatrołapem zewnętrznym oraz wiatrołapem wewnętrznym.

Wiatrołap zewnętrzny

Wiatrołap zewnętrzny odznacza się od bryły naszego budynku mieszkalnego. Może być zaaranżowany w różnorodny sposób – popularnym rozwiązaniem jest oszklony lub drewniany ganek. Najczęściej budowany jest tak, aby podkreślić walory architektoniczne budynku.

Wiatrołap zewnętrzny powinien być dobrany na podstawie proporcji całego domu. Dobrze, aby w estetyczny sposób łączył się z elewacją.

Jeżeli chcemy wybudować ganek do 35 m², to nie musimy posiadać pozwolenia na budowę. Ganek można uzyskać np. poprzez zabudowę podcieni. O kwestii wiatrołapu a przepisów prawa budowlanego przeczytacie w dalszej części artykułu.

Jakie wybrać meble do wiatrołapu?
Jakie wybrać meble do wiatrołapu?

Wiatrołap wewnętrzny

Wiatrołap wewnętrzny nazywany jest przedsionkiem. Znajduje się zaraz za drzwiami wejściowymi naszego budynku i często mylony jest z przedpokojem.

Wiatrołap wewnętrzny to miejsce, w którym możemy posiadać np. szafy garderobiane lub szafki na buty. Teoretycznie nie ma wymogu ocieplenia wiatrołapu, tak jak reszty mieszkania. Warto jednak ogrzewać to pomieszczenie, ponieważ zapobiegnie to powstawaniu pleśni oraz sprawi, że wnętrza będą lepiej odseparowane od zimnego powietrza z zewnątrz.

Jeżeli chcemy stworzyć przedsionek, to wystarczy wygospodarować odpowiednią ilość miejsca w budynku mieszkalnym lub osłonić ścianą strefę wejściową.

Wiatrołap jest też określany przedsionkiem lub gankiem.

Jakie funkcje pełni wiatrołap?

  • Podstawową funkcją wiatrołapu jest ochrona naszego domu przed nadmiernym wyziębieniem. Podczas zimy zapobiega on utracie ciepła, dzięki czemu możemy podnieść wydajność naszego ogrzewania.
  • Wiatrołap jest tzw. strefą izolującą, przez co wspomaga utrzymanie optymalnych temperatur wewnątrz mieszkalnej części domu. Zapobiega również powstawaniu przeciągów. Latem pomaga w chłodzeniu naszego mieszkania poprzez niedopuszczenie do wnętrza nagrzanych mas powietrza.
  • Wiatrołap pełni rolę izolacji akustycznej – potrafi skutecznie wyciszyć hałas dobiegający z zewnątrz.

Duży wiatrołap w domu
Duży wiatrołap w domu

  • Przedsionek służy jako garderoba – to miejsce, w którym domownicy lub nasi goście mogą zdjąć kurtki, zmienić obuwie itp. Często w przedsionku umieszczane są szafy garderobiane.
  • Przedsionek pomaga utrzymać czystość w domu – dzięki temu, że np. buty zmieniane są w przedsionku, to unikamy nanoszenie brudu do korytarza lub pokojów.
  • Wiatrołap może pełnić funkcję pomieszczenia gospodarczego do przechowywania sprzętów, na które nie ma wystarczającej ilości miejsca w części mieszkalnej.
  • W przypadku prowadzenia różnego rodzaju działalności gospodarczej wiatrołap wewnętrzny może pełnić funkcję poczekalni – wystarczy wyposażyć go w kilka krzeseł i np. dodatkowy wieszak.

W przypadku dużego przedsionka nie musimy aż tak bardzo unikać dekoracji.

  • Ganek zewnętrzny może pełnić funkcję ozdobną – nadaje charakteru aranżacji głównego wejścia do budynku mieszkalnego.
  • Przedsionek pełni funkcję reprezentacyjną – to miejsce, które odwiedzający nas goście widzą jako pierwsze.

Wiatrołap a prawo budowlane

Jeśli chcemy wybudować wiatrołap zewnętrzny o powierzchni do zabudowy mniejszej niż 35 m², to nie musimy posiadać pozwolenia na budowę. Jednak według prawa budowlanego swoją inwestycję powinniśmy zgłosić do odpowiedniego organu administracji architektoniczno-budowlanej.

Projektując wystrój wiatrołapu, powinniśmy wziąć pod uwagę liczbę mieszkańców
Projektując wystrój wiatrołapu, powinniśmy wziąć pod uwagę liczbę mieszkańców

Warto wiedzieć, że budowa wiatrołapu na podstawie zgłoszenia do administracji dotyczy działki, do której należą maksymalnie 2 obiekty (np. ganek i budynek gospodarczy) przypadające na każde 500 m². Jeżeli chcemy dobudować wiatrołap na działce o wielkości mniejszej niż 1000 m², do której należy już np. wiata garażowa i budynek gospodarczy, to musimy najpierw uzyskać pozwolenie na budowę.

Czy prawo budowlane zawiera przepisy dotyczące wiatrołapu wewnętrznego? Tak, wspomina o nim i wręcz zaleca jego budowę. W prawie budowlanym istnieje przepis, który mówi o tym, że wejście z zewnątrz budynku do pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi powinno być chronione przed dopływem zimnych mas powietrza.

Ganek zewnętrzny może pełnić funkcję ozdobną

Jeśli chcemy wykonać dobudówkę w postaci wiatrołapu, to musimy również sprawdzić, czy nie będzie on położony zbyt blisko drogi. Odległość budynku od dróg określona jest w warunkach zabudowy lub w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. W przypadku istnienia ryzyka, że dobudowa ganku naruszy nieprzekraczalną linię zabudowy, to powinniśmy dowiedzieć się w gminie lub w organie zajmującym się sprawami administracyjnymi, czy budowa wiatrołapu będzie zgodna z obowiązującym prawem.

Jak urządzić wiatrołap?

Wiatrołap nie tylko pełni funkcję pomieszczenia gospodarczego, ale jest również swoistą wizytówką naszego domu. Warto więc zadbać o jego odpowiednią aranżację.

Modny i minimalistyczny wiatrołap
Modny i minimalistyczny wiatrołap

Wiatrołap wewnętrzny

O aranżacji wiatrołapu wewnętrznego decyduje przede wszystkim jego metraż. Nasz przedsionek może być mały, wąski, a nawet mieć rozmiary niewielkiego pokoju. Jeśli nasz dom będzie miał dużą powierzchnię, to polecamy wybudowanie większego wiatrołapu. Może on pełnić dodatkową funkcję pomieszczenia gospodarczego, w którym będziemy przechowywać np. rowery, narzędzia czy akcesoria do sprzątania. Bez względu na powierzchnię przedsionka przedstawimy kilka porad dotyczących aranżacji wiatrołapu.

  • W przypadku gdy nasz dom ma małą powierzchnię całkowitą, to do wybudowania wiatrołapu wystarczy przestrzeń manewrowa poza polem otwierania się drzwi – może wynosić 1,5 m na 1,5 m. W takim przedsionku umieszczamy np. wieszak ścienny na nasze okrycie wierzchnie. Aby optycznie powiększyć pomieszczenie, możemy wybrać przeszklone drzwi oddzielające wiatrołap od części mieszkalnej domu.
  • Decyzja o tym, czy wiatrołap wewnętrzny będzie ocieplony, należy wyłącznie do nas. Nie ma potrzeby jego ogrzewania. Warto jednak ocieplić wiatrołap, by w pomieszczeniu w czasie mrozów utrzymywała się dodatnia temperatura. Zapobiegnie to powstawaniu grzybów i pleśni.
  • Właściwa aranżacja zazwyczaj małego przedsionka wymaga umiaru – nie stosujemy dużych elementów ozdobnych.
  • Dobrą opcją jest wybór jednego głównego elementu dekoracyjnego, który będzie przyciągać wzrok naszych gości. To może być oryginalny plakat średniej wielkości lub eleganckie ramki z naszymi zdjęciami z wakacji.

Wiatrołap nie tylko pełni funkcję pomieszczenia gospodarczego, ale jest również swoistą wizytówką naszego domu.

  • W przypadku dużego przedsionka nie musimy aż tak bardzo unikać dekoracji. Możemy postawić np. na akcent kolorystyczny ścian lub zaszaleć z dekoracjami.
  • Projektując wystrój wiatrołapu, powinniśmy wziąć pod uwagę liczbę mieszkańców. Zwłaszcza jeżeli jesteśmy rodzicami małych dzieci, to przedsionek może być dla nas wyjątkowo przydatnym miejscem – możemy w nim przechowywać wózek dziecięcy.
  • Jak optycznie powiększyć wiatrołap wewnętrzny? Wystarczy pomalować ściany na jasne kolory – sprawdzają się odcienie bieli, szarości, beżu – oraz zakupić duże lustra. W ten sposób optycznie sprawimy, że przedsionek będzie się wydawać większy, niż jest w rzeczywistości. Dobrym wyborem, wizualnie powiększającym przestrzeń, są również przeszklone drzwi wejściowe.
  • Nie zapomnijmy również o oświetleniu. Do przedsionka często nie dochodzi światło, przez co może sprawiać wrażenie ponurego. Aby temu zapobiec, wystarczy zamontować zarówno oświetlenie górne, jak i boczne lub wybrać drzwi wejściowe z doświetleniem, aby uzyskać naturalne światło dzienne.

Właściwa aranżacja małego przedsionka wymaga umiaru
Właściwa aranżacja małego przedsionka wymaga umiaru

  • Przy aranżacji wiatrołapu warto, abyśmy zwrócili uwagę na wybór odpowiedniej podłogi. Aby uniknąć zarysowań, wybierajmy gres lub płytki ceramiczne, które mają podwyższoną odporność albo panele winylowe.
  • Wybierając meble do wiatrołapu wewnętrznego, musimy skupić się na tym, aby były maksymalnie funkcjonalne. Dobrym wyborem jest pojemna szafa lub instalacja dużej szafy wnękowej – dzięki temu zyskamy dodatkowe miejsce w przestrzeni mieszkalnej.
  • Duży przedsionek można wyposażyć w krzesła, stolik, miękkie pufy – jest to nawiązanie do poczekalni, które doda przestrzeni wyjątkowego charakteru.
  • Jeśli nasz wiatrołap wewnętrzny jest małych rozmiarów, to najlepszym wyjściem będzie kupno np. wieszaka ściennego oraz ławy. W przypadku ławy warto wybrać opcję 2w1 z półką na buty.

Wiatrołap zewnętrzny

Decydując się na wiatrołap zewnętrzny, musimy zaaranżować go w taki sposób, aby pasował do elewacji naszego domu. Barwa ganku najczęściej dobierana jest według zasady kontrastu – z tej samej palety kolorów dobieramy jaśniejszy odcień od elewacji.

Czy prawo budowlane może mieć wpływ na wiatorłap?
Czy prawo budowlane może mieć wpływ na wiatorłap?

Popularnym wyjściem jest zastosowanie przeszklenia. Najważniejsze jest, aby najpierw dokonać pomiarów oraz rozplanować dokładne rozmieszczenie ganku. Szklane elementy powinny pokrywać się z osiami lub przekątnymi.

W przypadku pozostałych aspektów wiatrołapu zewnętrznego, takich jak aranżacja wnętrza, dobór kolorów, mebli czy podłogi, powinny być one dyktowane takimi samymi zasadami, jak w przypadku wiatrołapu wewnętrznego.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.