Wygodny przedsionek zapraszający do środka

Przedsionek stanowi korytarz komunikacyjny pomiędzy drzwiami wejściowymi a częścią mieszkalną domu. Chroni dom nie tylko przed chłodem, ale także wilgocią oraz zabrudzeniami. Odpowiednio zagospodarowany sprawdzi się jako doskonałe miejsce do powieszenia odzieży wierzchniej, rozstawienia mokrych parasoli oraz brudnych butów.

Ochrona domu przed chłodem i wilgocią

Przedsionek, zwany także sienią czy wiatrołapem, stanowi element komunikacyjny, przez który przechodzi się do części mieszkalnej domu. Projektowany jest w większości domów ze względów praktycznych. Jego głównym zadaniem ma być ochrona domu przed chłodem dopływającym z zewnątrz zwłaszcza zimą, pozwalając utrzymać stałą temperaturę wewnątrz domu. Współcześnie jednak ta funkcja odchodzi na dalszy plan, gdyż nowoczesne okna i drzwi są bardzo szczelne. Przepisy prawa budowlanego mówią o konieczności ochrony domu przed nadmiernym dopływem chłodnego powietrza przez zastosowanie przedsionka, kurtyny powietrznej lub innych rozwiązań, które nie utrudniają ruchu, zatem nie musimy budować przedsionka, jeśli chcemy zastosować lepszą, dostosowaną do naszych preferencji koncepcję.

Sień stanowi nie tylko śluzę, która zatrzymuje zimne powietrze, nie pozwalając mu dostać się do pomieszczeń dziennych, ale także eliminuje wodę, piasek oraz inne zanieczyszczenia wnoszone do domu z zewnątrz. Dzięki niej unikniemy konieczności codziennego sprzątania całego domu zimą oraz nie zamoczymy ozdobnego dywanu w korytarzu mokrymi kurtkami. Nawet kiedy w holu znajduje się wejście do garderoby, dobrze będzie umożliwić gościom pozostawienie obuwia i kurtek w sieni. Jeśli chcemy, by przedsionek pełnił funkcję ochronną zabezpieczającą wnętrze przed błotem, piaskiem oraz wodą, będzie przydatny tylko wtedy, gdy przeznaczymy na niego większą powierzchnię. Niewielkie pomieszczenie przejściowe będzie mało funkcjonalne. Aby móc zaaranżować w przedsionku szatnię z szafką na obuwie dla całej rodziny, wieszakami na płaszcze gości oraz szafą na kurtki domowników, powinien mieć powierzchnię wynoszącą ok. 6–8 m². Wygodna będzie także szafa wnękowa z drzwiami przesuwnymi, które osłonią domowy nieład w garderobie. Warto także wygospodarować miejsce na siedzisko, które okaże się wygodne podczas zdejmowania lub zakładania sznurowanych butów. Jeśli w przedsionku chcemy również zostawiać wózek dla dziecka z zabłoconymi kołami po spacerze, warto pomyśleć o większym pomieszczeniu wejściowym.

Wygodne wejście z ganku

Wiatrołap może być wbudowany w bryłę domu lub mieć formę dostawionego, wystającego z frontowej ściany pomieszczenia. W zależności od tego, w jaki sposób będą otwierały się drzwi wejściowe, powinniśmy zaplanować odpowiednią wielkość ganku. Jeśli przedsionek jest niewielki, lepiej zamontować drzwi otwierane na zewnątrz, ponieważ nie będą one zabierać miejsca w pomieszczeniu, nie zasłonią wieszaków z kurtkami, a także ułatwią przejście do części mieszkalnej, nie kolidując z drzwiami wewnętrznymi prowadzącymi z wiatrołapu w głąb domu. Ganek powinien być szerszy, by skrzydło drzwi nie uderzyło osoby wchodzącej do domu. Nad wejściem zaś warto umieścić niewielkie zadaszenie chroniące przed deszczem. W tym przypadku drzwi otwierające się na hol powinny uchylać się do środka. Pamiętajmy, że drzwi

otwierane w stronę przedsionka zajmą jego powierzchnię, utrudniając przejście. Niepraktyczna będzie sień, w której między otwartymi drzwiami będziemy mogli zaledwie obrócić się wokół własnej osi. Drzwi wejściowe otwierane na zewnątrz są szczelniejsze, ponieważ są dociskane przez wiatr do ościeżnicy. Jednak drzwi otwierane do wewnątrz są bezpieczniejsze, gdyż trudniej je wyważyć.

Przejście do garażu i pomieszczenia gospodarczego

Z sieni najczęściej wchodzi się do holu lub bezpośrednio do pokoju dziennego. Jeśli w projekcie garaż połączono z częścią mieszkalną, dobrym rozwiązaniem będzie usytuowanie przejścia do niego właśnie w przedsionku. W ten sposób mieszkańcy wchodzący z garażu do domu zostawią tu obuwie oraz odzież wierzchnią. Ponadto unikniemy przenoszenia się zapachu spalin oraz chłodu z nieogrzewanego garażu. Wygodne okaże się także przejście z przedsionka do pomieszczenia gospodarczego przeznaczonego na kotłownię czy schowek na narzędzia ogrodowe. Łatwe przejście umożliwiające przeniesienie materiałów na opał, kosiarki do trawy czy roweru bez wchodzenia do części mieszkalnej pozwoli zachować czystość w domu.

Wizytówka domu

Ponieważ przedsionek jest pomieszczeniem wejściowym, jest on wizytówką domu. To pierwsze pomieszczenie, które oglądają odwiedzający nas goście. Pozwala otworzyć drzwi bez konieczności ukazania wnętrza domu. Pomieszczenie oddzielone od prywatnej części domu umożliwi przyjęcie listonosza, akwizytora czy inkasenta, utrudniając im wgląd do wnętrza domu. Aby sień stanowiła wizualną barierę chroniącą prywatną część domu przed widokiem obcych, warto wygospodarować taką powierzchnię, która pozwoli wygodnie w nim przebywać kilku osobom. Będzie ona komfortowa także wtedy, gdy podajemy płaszcze i żegnamy się z gośćmi.