Dom szkieletowy: jak izolować?
Zastanawiając się nad wyborem domu szkieletowego, możemy mieć wątpliwości czy rzeczywiście sprawdzi się on w trudnych polskich warunkach klimatycznych, tzn. czy w mroźną zimę lub długą, wietrzną i deszczową jesień będziemy czuć się w nim komfortowo pod względem ogrzewania.
Warto jednak pamiętać, że takie domu buduje się m.in. w Kanadzie czy krajach skandynawskich, gdzie pogoda również nie rozpieszcza mieszkańców. Jak zatem zadbać o to, by nasz drewniany dom był ciepły, przytulny i wytrzymały?
Dom drewniany szybciej się wychładza, ale i szybciej ogrzewa
Domy o konstrukcji szkieletowej charakteryzują się niską bezwładnością cieplną i niską pojemnością cieplną. Co to oznacza w praktyce? Pojemność cieplna to ilość ciepła potrzebna do zmiany temperatury. Natomiast bezwładność cieplna to cecha polegająca na tym, że materiał zakoduje w sobie parametry ciepła występujące przez dłuższy czas. Domy z drewna wychładzają się szybko, ale też ogrzewają się szybciej niż murowane – zatem do ogrzania pomieszczenia potrzebujemy mniej energii.
Domy o konstrukcji szkieletowej charakteryzują się niską bezwładnością cieplną i niską pojemnością cieplną.
Poza tym nie sposób nie wspomnieć o właściwościach termoizolacyjnych samego drewna. Według badań przeprowadzonych przez kanadyjskich naukowców, opór cieplny drewna jest zmienny i rośnie wraz ze spadkiem temperatury. W związku z tym, im zimniej jest na zewnątrz, tym lepszą izolację cieplną gwarantuje nam dom o drewnianej konstrukcji.
Czym i jak izolować dom szkieletowy?
Aby uzyskać maksymalny komfort cieplny w domu szkieletowym, potrzebne są dobrze zaizolowane zarówno ściany, jak też połączenia pomiędzy belkami konstrukcyjnymi. Podstawę ściany w domu szkieletowym stanowi poszycie zewnętrzne, wykonane z płyt drewnopochodnych. Od zewnątrz należy zabezpieczyć je paro przepuszczalną folią wiatroizolacyjną, która – jak sama nazwa wskazuje – chroni przed wiatrem, ale również przed wilgocią. Oprócz tego można zastosować płytę z włókien drzewnych lub wełnę mineralną. Wykończeniem zewnętrznym ściany zazwyczaj jest drewniana lub winylowa oblicówka. Ściany od wewnątrz wykładamy również warstwą izolacji termicznej, pamiętając o zabezpieczeniu jej folią paroizolacyjną, która ochroni ją przed przyswajaniem wilgoci z wnętrza domu.
Według badań przeprowadzonych przez kanadyjskich naukowców, opór cieplny drewna jest zmienny i rośnie wraz ze spadkiem temperatury.
Płyty z wełny mineralnej powinny znajdować się zarówno po zewnętrznej, jak i wewnętrznej stronie ściany. Po ułożeniu wszystkich warstw izolacji od strony wewnętrznej układamy suche tynki, czyli płyty gipsowo-kartonowe. Jeżeli natomiast zależy nam na dodatkowym wzmocnieniu, należy zamontować również izolację pomiędzy okładziną ścian a konstrukcją domu – możemy przymocować ją bezpośrednio do płyty OSB lub umieścić na ruszcie.
Dlaczego nie izolować domu szkieletowego styropianem?
Rekomendowanym materiałem izolacyjnym w przypadku domów szkieletowych jest wełna mineralna. Dlaczego nie jest zalecane stosowanie np. styropianu? Ze względu na jego niską paro przepuszczalność. Pod wpływem wilgoci zatrzymywanej przez styropian drewniana konstrukcja będzie się niszczyć, np. poprzez gnicie, powstawanie pleśni, grzybów itp. Wełna mineralna zapobiega temu dzięki dobrej przepuszczalności powietrza. Jest ona również niepalna i ognioodporna, wodoodporna i sprężysta, a co za tym idzie – mniej podatna na uszkodzenia mechaniczne. Stanowi także skuteczną izolację akustyczną, czyli tłumi i minimalizuje hałasy z zewnątrz.
Ocieplenie domu szkieletowego: wełna szklana czy skalna?
Wybierając materiał izolacyjny, warto wiedzieć, że wełna wełnie nierówna. Pod określeniem „wełna mineralna” tak naprawdę kryją się dwa typy materiałów: wełna skalna i wełna szklana. Pierwsza z nich jest produkowana z bazaltu, dolomitu, gabro lub kruszywa wapiennego, a także z brykietów mineralnych z recyklingu. Natomiast do produkcji wełny szklanej używa się piasku kwarcowego i stłuczki szklanej (również z recyklingu). Ze względu na układ włókien oraz współczynnik przenikania ciepła, do ocieplania domu szkieletowego zdecydowanie bardziej nadaje się wełna szklana.
Wybierając materiał izolacyjny, warto wiedzieć, że wełna wełnie nierówna. Pod określeniem „wełna mineralna” tak naprawdę kryją się dwa typy materiałów: wełna skalna i wełna szklana.
Prawidłowa izolacja domu szkieletowego to nie tylko rozsądnie dopasowane materiały izolacyjne i dobry projekt, ale również samo wykonanie izolacji. Dlatego istotną rolę odgrywa też wybór rzetelnej ekipy budowlanej, która posiada doświadczenie w zakresie izolacji tego typu domów. Wówczas możemy mieć pewność, że w domu szkieletowym będzie nam ciepło, a rachunki za ogrzewanie nie przyprawią nas o ból głowy.
Komentarze
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.