Jak wykończyć elewację domu szkieletowego?

Dom szkieletowy, zależnie od tego, w jaki sposób zostanie wykończony, może wyglądać jak inne budynki drewniane bądź niczym nie różnić się od domów murowanych. Możliwości wykończenia elewacji domu szkieletowego jest więcej.

Ściany zewnętrzne domu szkieletowego można wykończyć na różne sposoby. Wybór materiału jest uzależniony przede wszystkim od preferencji inwestorów i efektu, jaki zamierzają osiągnąć. Jeśli nie chcą wyróżniać się spośród murowanego sąsiedztwa, elewacje otynkują, a jeśli zechcą podkreślić oryginalny charakter budynku, postawią na drewno. Mogą też wybrać siding, ozdobne bloczki betonowe, okładzinę klinkierową lub połączyć ze sobą różne rodzaje okładzin.

Dom szkieletowy wykończony drewnem
Dom szkieletowy wykończony drewnem

Szkieletowy jak murowany

Rodzaj materiału wykończeniowego wpływa nie tylko na estetykę budynku, ale także na inne jego właściwości, w tym m.in. paraprzepuszczalność. Wybierając rodzaj materiału elewacyjnego, należy więc wziąć pod uwagę również jego parametry techniczne. W Polsce domy szkieletowe często są tynkowane. Tego rodzaju wykończenie poprawia izolacyjność akustyczną i stanowi dodatkowe zabezpieczenie przeciwpożarowe, jest jednak stosunkowo pracochłonne i wymaga zachowania przerw technologicznych. Można je łączyć z bezspoinowym systemem ociepleń. Aby dom wyglądał jak murowany, na płytach włóknowo-cementowych układa się dwie warstwy tynku z umieszczoną pomiędzy nimi siatką z włókna szklanego, pełniącą funkcję zbrojenia. Ostatnią warstwą jest tynk dekoracyjny.

Wybór materiału elewacyjnego jest uzależniony przede wszystkim od efektu, jaki zamierzamy osiągnąć. Jeśli nie chcemy wyróżniać się spośród murowanego sąsiedztwa, elewacje otynkujmy, a jeśli zależy nam na podkreśleniu charakteru budynku, postawmy na drewno.

Deski, a może cegła?

Drewno na elewacji to najbardziej naturalne wykończenie domu szkieletowego. Deski przytwierdza się do drewnianego rusztu mocowanego na poszyciu z płyt OSB. Deski na końcu są pokrywane impregnatem. Montaż szalówki jest szybki, ale wymaga fachowości. Drewniane elewacje nie są odporne na działanie ognia i trzeba je regularnie konserwować.

Obmurówkę ceglaną (klinkierową, silikatową lub licową) wykonuje się na odpowiednio szerokim fundamencie. Pomiędzy sztywnym poszyciem a ścianą elewacyjną pozostawia się przestrzeń

Elewacje można pokryć płytkami. Budynek nie będzie wtedy różnić się od domów murowanych
Elewacje można pokryć płytkami. Budynek nie będzie wtedy różnić się od domów murowanych
wentylacyjną, a u góry i dołu oblicówki – specjalne otwory. Taka elewacja nie wymaga tynkowania ani malowania, nie potrzebuje też konserwacji. Poprawia izolacyjność akustyczną ścian, jest odporna na uszkodzenia i działanie ognia. Jej wykonanie jest jednak czasochłonne i nie należy do najłatwiejszych.

Siding, beton, kamień 

Elewacje domu szkieletowego można pokryć sidingiem, czyli płytami z PVC. Ich zaletą jest różnorodność, są bowiem oferowane w rozmaitych kolorach, w tym także we wzorach imitujących panele drewniane czy okładzinę klinkierową. Siding jest łatwy w montażu i odporny na działanie warunków atmosferycznych, nie jest natomiast ognioodporny.

Ściany zewnętrzne domu szkieletowego można też wykończyć ciężkimi kształtkami betonowymi albo uzyskać efekt ścian murowanych, wykorzystując płytki ceramiczne bądź cementowe imitujące cegły klinkierowe lub naturalny kamień łupany.

Komentarze