Dom szkieletowy bez błędów

Domy szkieletowe są stosunkowo niedrogie, powstają szybko, niezależnie od pory roku. Są energooszczędne, a przy tym nietrudne do przebudowy i modernizacji. Pod warunkiem jednak, że zostaną prawidłowo wykonane.

Fachowe, bezbłędne wykonawstwo jest istotne w trakcie realizacji każdej inwestycji, ale podczas budowy domu w technologii szkieletowej nabiera szczególnego znaczenia. Ekipa wykonawcza musi znać się na rzeczy, a ewentualna amatorszczyzna odbija się nie tylko na komforcie użytkowania budynku i kosztach jego utrzymania, ale także na solidności i bezpieczeństwie budowli. Ważne jest dokładne trzymanie się zasad dotyczących wszystkich etapów budowy domu: od stawiania ścian, przez izolowanie przegród, po wykańczanie całości. Odstępstwa, które są dopuszczalne w innych technologiach, tutaj mogą przynieść opłakane rezultaty.

Domy szkieletowe są stosunkowo niedrogie i energooszczędne. Powstają szybko i są nietrudne do przebudowy i modernizacji.

Drewno złej jakości

Zastosowanie niewłaściwego drewna to jeden z pierwszych i najczęściej popełnianych błędów. Drewno powinno być czterokrotnie strugane, frezowane na krawędziach, suszone komorowo w wysokiej temperaturze. O materiał trzeba też odpowiednio zadbać po jego zakupie, aby podczas transportu, składowania i budowy nie uległ zawilgoceniu.

Podczas budowy domu szkieletowego precyzyjne, fachowe wykonawstwo nabiera szczególnego znaczenia
Podczas budowy domu szkieletowego precyzyjne, fachowe wykonawstwo nabiera szczególnego znaczenia

Tańsze zamienniki

Podczas budowy ścian konstrukcyjnych w domu szkieletowym ważne jest zachowanie ich układu w taki sposób, aby mogły oddawać nadmiar wilgoci na zewnątrz. W tym kontekście istotne jest zastosowanie folii o odpowiednim poziomie przepuszczalności pary wodnej. Taki materiał zabezpieczy budynek przed wnikaniem wilgoci z zewnątrz i jednocześnie umożliwi oddawanie jej nadmiaru na zewnątrz. Zastąpienie folii wiatroizolacyjnej tańszym zamiennikiem po kilku latach może dać skutek w postaci zawilgocenia domu. Podobnie rzecz się ma w przypadku „oddychających” materiałów pokryciowych. Powinny posiadać właściwości, które umożliwią pozbycie się nadmiaru wilgoci przy jednoczesnym zachowaniu ochrony przed czynnikami zewnętrznymi.

Zastąpienie folii wiatroizolacyjnej tańszym zamiennikiem może spowodować zawilgocenie domu.

Brak szczeliny wentylacyjnej

Z kolei jeśli chodzi o wełnę mineralną, zapewniającą izolację akustyczną i termiczną, to powinna ona dokładnie pokrywać powierzchnię ścian i wypełniać całą przestrzeń pomiędzy słupkami konstrukcyjnymi. Często popełniany błąd polega na przyklejaniu izolacji termicznej bezpośrednio do poszycia ścian. Tymczasem pomiędzy pokrytymi folią ścianami a izolacją powinna pozostać szczelina wentylacyjna.

W domach szkieletowych o wentylacji trzeba pamiętać także w innych miejscach. Otwory wentylacyjne powinny znaleźć się w ścianach fundamentowych. W okapie dachu nad poddaszem użytkowym należy z kolei umieścić otwory nawiewowe oraz pamiętać o pozostawieniu szczeliny wentylacyjnej między paroizolacją a pokryciem dachowym.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.