Solidne domy szkieletowe

Drewniane domy szkieletowe powstają znacznie szybciej niż ich murowane odpowiedniki. Są trwałe i zapewniają przyjazny mikroklimat, charakterystyczny dla budynków drewnianych. W Polsce tzw. kanadyjczyków nadal powstaje stosunkowo niewiele, ale w miarę jak są obalane kolejne mity na ich temat, zyskują na popularności.

Oprócz wylania fundamentów budowa domu szkieletowego nie wymaga wykonywania prac mokrych. Może więc być realizowana o każdej porze roku. Montaż poszczególnych elementów nie wiąże się przy tym z koniecznością użycia sprzętu ciężkiego. To pierwsze z długiej listy zalet tych budynków. Poniżej przedstawiamy najbardziej interesujące przykłady takiego budownictwa.

Projekt Gładyszów dws (79,6 m2)

Projekt domu Gładyszów dws

   

Powyższy projekt może zainteresować właścicieli niewielkich działek. Jest to parterowy budynek z poddaszem użytkowym oraz jednostanowiskowym garażem dobudowanym do części mieszkalnej. Prosta, zwarta konstrukcja bryły tego domu gwarantuje niskie koszty budowy oraz późniejszej eksploatacji. Na uwagę zasługuje tutaj komfortowa część dzienna z kominkiem usytuowanym pośrodku salonu.

Projekt Neptun 5 dr-T (135,8 m2)

Projekt domu Neptun 5 dr-T

   

Dom szkieletowy swym wyglądem może w niczym nie różnić się od budynku murowanego. Tak też jest w tym przypadku. Jest to komfortowy, parterowy dom, idealny dla czteroosobowej rodziny. Jednocześnie jest to propozycja, która może zostać zrealizowana na działce z wjazdem od strony południowej, gdyż dzienną część pomieszczeń wraz z tarasem zaplanowano z przodu budynku.

Projekt TK 109 (78,8 m2)

Projekt domu TK 109

   

Przytulny, mały, parterowy domek, w którym optymalnie wykorzystano całą dostępną powierzchnię i zaplanowano ją tak, aby zapewnić codzienny komfort czteroosobowej rodzinie. Projekt może zainteresować m.in. właścicieli wąskich działek. Jest to zarazem propozycja bardzo atrakcyjna finansowo, a zaletę tę zawdzięcza głównie swej bardzo prostej bryle na planie prostokąta, zwieńczonej symetrycznym dachem dwuspadowym.

Projekt Domek Zimowy szkielet drewniany (119,54 m2)

Projekt domu Domek Zimowy szkielet drewniany

   

W tym budynku stworzono optymalne warunki dla cztero-, pięcioosobowej rodziny. Konstrukcja obiektu jest stosunkowo prosta, przekryta dwuspadowym dachem, urozmaicona drewnianym portykiem, a także niewielkim balkonem umieszczonym od strony ogrodowej. Układ wnętrz ma szansę przypaść do gustu m.in. zwolennikom zachowania odrębności poszczególnych pomieszczeń, w tym przypadku bowiem salon nie łączy się z kuchnią i nie otwiera się na hol.

Projekt A-111 (170,1 m2)

Projekt domu A-111

   

Podobnie jak w poprzedniej propozycji, tak i w tym przypadku, pokój dzienny oddzielono od kuchni. Salon jest tutaj pomieszczeniem bardzo przestronnym, częściowo łączącym się z holem. W budynku zaplanowano pełne podpiwniczenie, gdzie umieszczono m.in. jednostanowiskowy garaż oraz kotłownię. W projekcie A-111 na szczególną uwagę zasługują piękne lukarny, urozmaicające regularną linię dachu, a także zadaszony taras, okalający dom ze wszystkich stron.

Projekt Przepiórka (63,32 m2)

Projekt domu Przepiórka

   

To niedrogi i niewielki, komfortowy domek, który może powstać zarówno jako całoroczny, jak i zostać zrealizowany na działce letniskowej. Jego wnętrza zaplanowano z myślą o codziennym komforcie trzyosobowej rodziny. Posiada rozwiązania niezbędne dla wygodnego i niedrogiego użytkowania. Jednym z jego atutów jest obszerny, zadaszony taras, usytuowany w części frontowej. Do bocznej ściany budynku może zostać dobudowany garaż lub wiata.

Projekt Abra drewniana (108,46 m2)

Projekt domu Abra drewniana

   

Dom atrakcyjny finansowo w realizacji oraz późniejszej eksploatacji. W tym parterowym budynku o bardzo prostej bryle może wygodnie zamieszkać czteroosobowa rodzina. W jego wnętrzach optymalnie rozplanowano całą dostępną powierzchnię użytkową. Na szczególną uwagę zasługuje tutaj przestronny salon z efektownym, przeszklonym wyjściem na duży, zadaszony taras. W kotłowni można zamontować piec na paliwo stałe.

Projekt Osiek 88 (117,16 m2)

Projekt domu Osiek 88

   

Powyższy projekt może zainteresować m.in. właścicieli działek z wjazdem od strony południowej. Spodoba się także zwolennikom oddzielenia kuchni od pomieszczeń dziennych. W tym przypadku bowiem salon nie łączy się z kuchnią. Na parterze wydzielono natomiast dodatkowy pokój. Decydując się na rezygnację z tego pomieszczenia, można znacznie powiększyć salon. Przy części mieszkalnej znajduje się garaż, nad którym pozostawiono strych dostępny z łazienki na poddaszu.

Jak murowany

W budynkach szkieletowych elementy konstrukcyjne są dostosowane do systemu modularnego, dzięki czemu łatwiej jest w nich poprawić ewentualne błędy. Konstrukcja „kanadyjczyków” składa się - w uproszczeniu - z drewnianego szkieletu obitego płytą wiórową lub sklejką. Płyty są następnie ocieplane i wykańczane w dowolny sposób. Dom szkieletowy na elewacjach może równie dobrze posiadać drewnianą oblicówkę lub winylowy siding, jak płytki klinkierowe i cegły. Na pierwszy rzut oka może więc w niczym nie różnić się od budynku murowanego. To kolejny atut, atrakcyjny dla tych, którzy byliby gotowi zdecydować się na „kanadyjczyka” pod warunkiem jednak, że swym wyglądem w niczym by nie odbiegał od murowanego sąsiedztwa.

Szkielet na lata

Zasięgając języka na temat domów szkieletowych, można spotkać się z niezbyt pochlebnymi opiniami. To może dziwić, bo przecież tego rodzaju budownictwo m.in. w Kanadzie i Skandynawii od lat cieszy się popularnością i doskonale sprawdza się w trudnych warunkach klimatycznych. Skąd więc niechęć Polaków do „kanadyjczyków”? Przyczyn tej nieprzychylności należy szukać na początku lat dziewięćdziesiątych, gdy zaczęto u nas budować w tej technologii pierwsze domy, niestety nie posiadając odpowiednich kwalifikacji i nie dysponując materiałami o wymaganej jakości. W efekcie powstawały budynki obarczone wieloma błędami. Obecnie sytuacja uległa zmianie; nie brakuje już wykwalifikowanych specjalistów, gwarantujących najwyższą jakość wykonawstwa. Podobnie jest z materiałami budowlanymi. Odpowiedniej jakości produkty są w ofercie prawie każdego tartaku. Tyle tylko, że inwestorzy próbują oszczędzać i zdarza się, że kupują tańszy materiał. Tymczasem te pozorne oszczędności zazwyczaj owocują problemami. Jeśli jednak dochowa się wszystkich zasad dotyczących budownictwa szkieletowego, to w efekcie uzyska się solidny i ekologiczny dom na lata.