Dom kanadyjski – wady i zalety. Czy warto budować dom w tej technologii?

Dom kanadyjski uchodzi za pierwotny wzór domu z drewna. Do jego budowy wykorzystuje się iglaste gatunki jak świerk albo cedr kanadyjski. Czy warto postawić dom w systemie kanadyjskim? Sprawdzamy.

Dom kanadyjski na działce
Czy warto budować dom kanadyjski?

Dom szkieletowy a dom z bali

W nowoczesnym budownictwie, wykorzystującym drewno jako podstawowy materiał budowlany, istnieje wiele kierunków. Domy drewniane można podzielić na dwie duże grupy ze względu na technologię budowy. Są to: domy szkieletowe i domy z bali. Szkielety mogą być budowane na przykład jako konstrukcje słupowo-ryglowe, domy prefabrykowane, o podwójnych ścianach, amerykańskie (kanadyjskie), niemieckie albo skandynawskie. Podobnie domy z bali mogą być układane z bali okrągłych, prostokątnych albo klejonych warstwowo.

Najbardziej popularnymi typami domów z drewna w technologii szkieletowej są domy: amerykański (kanadyjski), skandynawski i niemiecki. Każda forma ma swoje parametry, które pozwalają wybrać projekt domu jak najbardziej odpowiadający indywidualnym potrzebom inwestora, a także różni się kolejnością prac budowlanych. Aby uświadomić sobie wady i zalety domu kanadyjskiego, warto mieć przynajmniej podstawową wiedzę na temat wszystkich trzech wymienionych technologii, dlatego też pokrótce opisujemy je w dalszej części artykułu.

Dom z bali – jaki jest?

Na ściany domów z bali wykorzystuje się bale o średnicy od 30 cm do 50 cm, zachowując przy tym naturalną formę pni drzew. Gotowe ściany ustawia się przeważnie na fundamentach. W tradycyjnych domach także okna, drzwi, podłogi i schody są z drewna. Izolację wykonuje się z materiałów naturalnych – jak przykładowo wełna owcza. Konstrukcja dachu jest także wykonana z naturalnych pni, a pokrycie dachowe – z gontów drewnianych lub z innych, naturalnych materiałów.

Dlaczego warto wybudować dom z bali? Inwestorzy chwalą przede wszystkim doskonałą izolację akustyczną, wysokie parametry izolacyjne oraz przyjemny klimat wnętrza. Pod względem ceny nie wyróżniają się jednak niższym kosztem inwestycji – zwłaszcza w porównaniu z innymi formami budownictwa.

Domy kanadyjskie – co je wyróżnia?

Dom w stylu kanadyjskim uchodzi za pierwotny wzór albo archetyp domu z drewna. Do jego budowy wykorzystuje się iglaste gatunki jak świerk albo cedr kanadyjski. Jest przytulny, wygodny, indywidualny i podkreśla wrażenie życia w zgodzie z naturą. Ręcznie zbudowany dom kanadyjski jest uważany za króla drewnianych domów. Warto wiedzieć, że istnieją też domy kanadyjskie z elementów prefabrykowanych.

Ściany, stropy i dachy domów w systemie kanadyjskim (inaczej dom amerykański) są wybudowane z elementów o grubości 38 mm. Prócz drewna w domach typu kanadyjskiego wykorzystuje się m.in. wełnę mineralną (do izolacji), płyty OSB czy płyty gipsowo-kartonowe. Do konstrukcji ścian zewnętrznych używa się drewna o grubości 140 mm, a sam szkielet montuje się na fundamentach.

Uwaga: Warto wspomnieć o tym, że zastosowanie płyty fundamentowej pozbawi inwestora możliwości budowy piwnicy.

Domy metodą kanadyjską buduje się, stosując słupki drewniane w odstępach 30, 40 lub 60 cm, również w miejscach okien i drzwi. Tam wykorzystuje się z kolei nadproża narażające ścianę na utratę ciepła, dlatego też ściany izoluje się dodatkowo przeważnie wełną mineralną. Co więcej, ściany okładane są płytami OSB oraz folią wiatroizolacyjną, natomiast sufit można z łatwością zamontować na przykład z płyt gipsowo-kartonowych. Za pokrycie dachowe służy między innymi dachówka bitumiczna. Wnętrze takiej konstrukcji można wykończyć w dowolny sposób, na przykład na ścianie możemy zastosować popularne bloczki z betonu architektonicznego, cegłę klinkierową lub tynk dekoracyjny.

Należy podkreślić, że dom jest całoroczny i charakteryzuje się wysokimi parametrami termoizolacyjnymi – głównie ze względu na to, że ściany konstrukcji składają się w większej części z materiałów izolacyjnych. Drewno w połączeniu z izolacją oraz prawidłowy szkielet (konstrukcja powinna maksymalnie ograniczyć możliwość powstawania mostków termicznych, co wyróżnia dom szkieletowy na tle domu murowanego) w przyszłości będą przekładać się na zmniejszenie kosztów eksploatacji – na przykład na obniżenie kosztów ogrzewania. Przyjmuje się, że w dobrze wykonanym domu w stylu kanadyjskim temperatura dobowa zimą (bez włączonego ogrzewania) nie powinna spaść o więcej niż 2 stopnie Celsjusza.

Ciekawostka!

Przyjmuje się, że domy w stylu kanadyjskim stanowią nawet 90% wszystkich domów budowanych w Ameryce Północnej.

Domy kanadyjskie prefabrykowane 

Wysokiej jakości prefabrykowane domy kanadyjskie zapewniają potencjalnym właścicielom komfort posiadania domu pod klucz w krótkim czasie. Budowa domu w takiej technologii ma wiele zalet. Podczas gdy każdy element konstrukcji szkieletowej wymaga oddzielnego montażu i połączenia za pomocą gwoździ i wkrętów, tak gotowe domy kanadyjskie buduje się średnio w ciągu kilku dni ze względu na to, że powstają one z części prefabrykowanych, a na budowę dostarcza się je w formie gotowych modułów, które wystarczy odpowiednio złożyć. Dlatego też warto budować dom prefabrykowany ze względu na to, że powstaje on z pominięciem kilku etapów budowy domu.

Uwaga: Inwestor powinien dowiedzieć się zawczasu, co oznacza u konkretnego wykonawcy stan domu prefabrykowanego „pod klucz”, aby mieć świadomość dokładnego zakresu oferty.

Dom skandynawski a dom niemiecki

Chcąc wybudować dom kanadyjski w Polsce, powinniśmy również poznać inne systemy domów szkieletowych, czyli dom skandynawski oraz dom niemiecki. Czym się różnią?

Dom w systemie szwedzkim (skandynawskim) – elementy konstrukcyjne w systemie skandynawskim są grubsze niż w domku kanadyjskim i mają grubość 45 mm. Złożone konstrukcyjnie ściany mają grubość co najmniej 23 cm i są wypełnione materiałami izolacyjnymi. W Skandynawii, w odróżnieniu od Kanady, stosuje się deskę odgrywającą rolę nadproża na całym obwodzie budynku, a nie wyłącznie nad każdym otworem z osobna. Elewacja jest najczęściej drewniana, co nadaje budynkowi estetyczny wygląd w każdym położeniu.

Dom w systemie niemieckim – te domy powstają z elementów konstrukcyjnych o grubości 60 mm i są najcięższe ze wszystkich trzech systemów. Jednak ze względu na dużą wytrzymałość grubych elementów dach może być wykonany również z dachówki ceramicznej.

Jakie są zalety i wady domu kanadyjskiego?

Dom kanadyjski drewniany
Tooba
Parterowy dom w technologii kanadyjskiej

Dlaczego warto budować dom kanadyjski? Poniżej przedstawiamy Wam najważniejsze zalety.

  • Prace mokre, czyli betonowanie i murowanie, są wykonywane tylko na początku budowy, dokładnie na etapie przygotowywania fundamentów, co skraca ogólny czas budowy domu kanadyjskiego.
  • Dom kanadyjski można zbudować w bardzo krótkim czasie, co wynika z braku przerw technologicznych związanych ze wznoszeniem murów i wylewaniem betonu.
  • Budowę można rozpocząć i zakończyć bez względu na porę roku.
  • W przypadku domów wznoszonych w systemie kanadyjskim jako zaletę można wymienić również niższy koszt – w porównaniu z budową domu tradycyjnego o takim samym metrażu.
  • Konstrukcję szkieletową łatwo jest rozbudować i zmodernizować albo wyposażyć w nowe instalacje.
  • Odpowiednio wybrane i przygotowane drewno (drewno wymaga wcześniejszej obróbki, powinno być również wysokiej jakości) zapewnia trwałość konstrukcji domu na kilkadziesiąt lat. Dom w technologii kanadyjskiej jest więc ekologiczny.
  • Kolejną zaletą jest możliwość uzyskania domu energooszczędnego i pasywnego, czyli tańszego w późniejszej eksploatacji.
  • Mała grubość ścian daje możliwość uzyskania większej powierzchni użytkowej wnętrza domu.
  • Wbrew często powielanym mitom dom szkieletowy jest niepalny, a samo drewno reguluje poziom wilgotności w budynku. O tej cesze decyduje zwłaszcza zastosowanie termoizolacji z niepalnej wełny, a także podwójnej izolacji instalacji elektrycznej.

Natomiast wśród wad budowy domu kanadyjskiego wymienia się:

  • niewielką odporność konstrukcji na wiatr;
  • słabą izolację akustyczną;
  • małą bezwładność cieplną – dom może szybko się nagrzewać (zwłaszcza dom parterowy);
  • konieczność zaplanowania i zamontowania na etapie budowy wzmocnień w miejscach wieszania szafek. 

Uwaga: W przypadku drewnianych domów szkieletowych warto zdecydować się na ekipę budowlaną, która ma doświadczenie w realizacji projektów domów kanadyjskich. Fachowcy podkreślają, że montaż wykonany zgodnie ze sztuką eliminuje praktycznie wszystkie błędy konstrukcyjne.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.