Dom kanadyjski – wady i zalety. Czy warto budować dom w tej technologii?

Dom kanadyjski uchodzi za pierwotny wzór albo archetyp domu z drewna. Do jego budowy wykorzystuje się iglaste gatunki, jak świerk albo cedr kanadyjski. Czy warto wybudować dom w tej technologii? Koniecznie sprawdźcie nasz artykuł.

Dom kanadyjski – poznaj wady i zalety!
Dom kanadyjski – poznaj wady i zalety!

Nie wystarczy powiedzieć architektowi, że „marzy mi się dom z drewna” – i wszystko staje się jasne. W nowoczesnym budownictwie wykorzystującym drewno jako podstawowy materiał budowlany istnieje wiele kierunków. Domy drewniane ze względu na technologię budowy można podzielić na dwie duże grupy: domy szkieletowe i domy z bali. Używanie wymiennie określeń „dom szkieletowy” i „dom kanadyjski” jest oczywistym nieporozumieniem i poplątaniem pojęć.

Domy szkieletowe mogą być budowane na przykład jako słupowo-ryglowe, prefabrykowane, o podwójnych ścianach, amerykańskie, niemieckie albo skandynawskie. Podobnie domy z bali mogą być układane z bali okrągłych, prostokątnych albo klejonych warstwowo. Każda technologia ma swoje wady i zalety.

Dom kanadyjski z bali - jaki jest?

Dom kanadyjski uchodzi za pierwotny wzór albo archetyp domu z drewna. Do jego budowy wykorzystuje się iglaste gatunki, jak świerk albo cedr kanadyjski. Jest przytulny, wygodny, indywidualny i podkreśla wrażenie życia w naturze i z naturą. Powody chęci posiadania domu kanadyjskiego mogą być różne: jako budowla ogrodowa albo sauna, dom myśliwski albo letniskowy, ale też jako normalny dom mieszkalny, będący doskonałą alternatywą dla domu murowanego. Ręcznie wzniesiony dom kanadyjski z bali jest uważany za króla drewnianych domów. Wprawdzie istnieją też domy kanadyjskie z elementów prefabrykowanych, jednak tradycyjny dom w tej technologii jest indywidualnie zaprojektowany i jako unikat ręcznie wzniesiony. W zależności od rodzaju drewna i architektury, każdy posiada swój niepowtarzalny wygląd.

Na ściany wykorzystuje się bale o średnicy od 30 cm do 50 cm, zachowując przy tym naturalną formę pni drzew. Obecnie gotowe ściany ustawia się przeważnie na fundamentach. W tradycyjnych domach kanadyjskich także okna, drzwi, podłogi i schody są z drewna. Wewnątrz mogą jednak występować ściany murowane. Izolację wykonuje się z materiałów naturalnych, jak przykładowo wełna owcza. Konstrukcja dachu jest także wykonana z naturalnych pni, a pokrycie dachowe z gontów drewnianych lub innych naturalnych materiałów.

Domy budowane w stylu kanadyjskim robią ogromne wrażenie
ArtStation
Domy budowane w stylu kanadyjskim robią ogromne wrażenie

Zalety domu kanadyjskiego z bali

Fani kanadyjskich domów z bali chwalą ich doskonałą izolację akustyczną, dobrą naturalną izolację termiczną oraz przyjemny klimat wnętrza. Pod względem ceny tańsze od domów kanadyjskich są inne formy budownictwa rozwinięte na bazie tej pierwotnej technologii. Należą do nich domy z bali o średnicy 21-25 cm albo przemysłowo wykonywane domy z bali prostokątnych, spotykane w Skandynawii oraz w Alpach.

Wysokiej jakości prefabrykowane domy kanadyjskie zapewniają potencjalnym właścicielom komfort posiadania w krótkim czasie domu pod klucz. Budowa w takiej technologii ma wiele zalet: Przede wszystkim skraca czas budowy. Podczas gdy tradycyjnie każdy element był oddzielnie montowany, prefabrykowane części domu mogą być złożone w ciągu kilku dni. Oszczędza się w ten sposób czas i pieniądze. Właściciel domu powinien dowiedzieć się zawczasu, co oznacza u konkretnego wykonawcy stan domu „pod klucz”, aby z wyprzedzeniem mieć świadomość dokładnego zakresu oferty.

Dom kanadyjski szkieletowy

Najbardziej popularnymi typami domów z drewna w technologii szkieletowej są domy: amerykański (kanadyjski), skandynawski i niemiecki. Każda forma posiada swoje parametry, które pozwalają wybrać najbardziej odpowiedni do własnych potrzeb projekt. Aby uświadomić sobie wady i zalety domu kanadyjskiego, warto mieć chociaż w największym skrócie wyobrażenie o wszystkich trzech wymienionych technologiach.

 • Dom w systemie kanadyjskim – styl kanadyjski albo amerykański może być stosowany wymiennie, tyle tylko, że Amerykanie używają cali, a Kanadyjczycy – bardziej dla nas przyjaznych – centymetrów. Ściany, stropy i dachy domów kanadyjskich są zbudowane z elementów o grubości 38 mm. Do konstrukcji ścian zewnętrznych natomiast używa się drewna o grubości 140 mm. Dom kanadyjski buduje się stosując słupki drewniane w odstępach 30, 40 lub 60 cm, również w miejscach okien i drzwi. Tam stosuje się nadproża, narażające ścianę na utratę ciepła.
  Ściany izoluje się dodatkowo przeważnie watą szklaną. Elewację na podkładzie tynku i styropiany wykłada się zwykle drewnem. Za pokrycie dachowe służy na przykład dachówka bitumiczna.
 • Dom w systemie szwedzkim (skandynawskim) – elementy konstrukcyjne są w systemie skandynawskim grubsze niż w kanadyjskim i mają grubość 45 mm. Złożone konstrukcyjnie ściany mają grubość co najmniej 23 cm i są wypełnione materiałami izolacyjnymi. W odróżnieniu od Kanadyjczyków, Skandynawowie stosują deskę pełniąca rolę nadproża na całym obwodzie budynku, a nie nad każdym otworem z osobna. Elewacja jest najczęściej drewniana, co nadaje budynkowi estetyczny wygląd w każdym położeniu – wiejskim, czy podmiejskim.
 • Dom w systemie niemieckim – elementy konstrukcyjne mają grubość 60 mm i są najcięższe z wszystkich trzech systemów. Ze względu na dużą wytrzymałość grubych elementów, dach może być wykonany również z dachówki ceramicznej.

Zalety domy kanadyjskiego szkieletowego

 • Prace mokre, czyli betonowanie i murowanie, są wykonywane tylko na początku budowy na etapie przygotowywania fundamentów.
 • Bardzo krótki czas budowy, wynikający z braku przerw technologicznych, związanych z murowaniem i wylewaniem betonu. Budowę można rozpocząć i zakończyć bez względu na porę roku.
 • Koszt inwestycji jest niższy od tradycyjnego murowanego domu średnio o 25-30%.
 • Dom kanadyjski łatwo jest rozbudować i zmodernizować albo wyposażyć w nowe instalacje.
 • Odpowiednio wybrane i przygotowane drewno zapewnia trwałość konstrukcji domu na kilkadziesiąt lat.
 • Technologia budowy domu kanadyjskiego umożliwia uzyskanie domu energooszczędnego i pasywnego.
 • Mała grubość ścian daje możliwość uzyskania większej powierzchni użytkowej wnętrza domu.

Wady domu kanadyjskiego

 • Łatwopalność konstrukcji.
 • Niewielka odporność na wiatr.
 • Słaba izolacja akustyczna.
 • Mała bezwładność cieplna – dom szybko się nagrzewa i równie szybko wyziębia.
 • Konieczność zaplanowania i zamontowania na etapie budowy wzmocnień w miejscach wieszania szafek.