Dom kanadyjski – wady i zalety. Czy warto budować dom w tej technologii?

Dom kanadyjski uchodzi za pierwotny wzór domu z drewna. Do jego budowy wykorzystuje się iglaste gatunki jak świerk albo cedr kanadyjski. Czy warto wybudować dom w tej technologii? Sprawdźcie nasz artykuł.

 

Dom kanadyjski – poznaj wady i zalety!
Dom kanadyjski – poznaj wady i zalety

Dom kanadyjski a dom szkieletowy

W nowoczesnym budownictwie wykorzystującym drewno jako podstawowy materiał budowlany istnieje wiele kierunków. Domy drewniane ze względu na technologię budowy można podzielić na dwie duże grupy: domy szkieletowe i domy z bali. Używanie wymienne określeń „dom szkieletowy” i „dom kanadyjski” jest nieporozumieniem. Domy szkieletowe mogą być budowane na przykład jako słupowo-ryglowe, prefabrykowane, o podwójnych ścianach, amerykańskie, niemieckie albo skandynawskie. Podobnie domy z bali mogą być układane z bali okrągłych, prostokątnych albo klejonych warstwowo. Każda technologia ma swoje wady i zalety.

Dom kanadyjski z bali – jaki jest?

Dom kanadyjski uchodzi za pierwotny wzór albo archetyp domu z drewna. Do jego budowy wykorzystuje się iglaste gatunki jak świerk albo cedr kanadyjski. Jest przytulny, wygodny, indywidualny i podkreśla wrażenie życia w naturze i z naturą. Stanowi doskonałą alternatywę dla domu murowanego. Ręcznie wzniesiony dom kanadyjski z bali jest uważany za króla drewnianych domów. Istnieją też domy kanadyjskie z elementów prefabrykowanych.

Na ściany wykorzystuje się bale o średnicy od 30 cm do 50 cm, zachowując przy tym naturalną formę pni drzew. Obecnie gotowe ściany ustawia się przeważnie na fundamentach. W tradycyjnych domach kanadyjskich także okna, drzwi, podłogi i schody są z drewna. Wewnątrz mogą jednak występować ściany murowane. Izolację wykonuje się z materiałów naturalnych – jak przykładowo wełna owcza. Konstrukcja dachu jest także wykonana z naturalnych pni, a pokrycie dachowe – z gontów drewnianych lub innych naturalnych materiałów.

Właściciele kanadyjskich domów z bali chwalą ich doskonałą izolację akustyczną, naturalną izolację termiczną oraz przyjemny klimat wnętrza. Pod względem ceny tańsze od domów kanadyjskich są inne formy budownictwa rozwinięte na bazie tej pierwotnej technologii. Należą do nich domy z bali o średnicy 21-25 cm albo przemysłowo wykonywane domy z bali prostokątnych, spotykane w Skandynawii oraz w Alpach.

Dom kanadyjski prefabrykowany

Wysokiej jakości prefabrykowane domy kanadyjskie zapewniają potencjalnym właścicielom komfort posiadania w krótkim czasie domu pod klucz. Budowa w takiej technologii ma wiele zalet. Podczas gdy tradycyjnie każdy element był oddzielnie montowany, prefabrykowane części domu mogą być złożone w ciągu kilku dni. Oszczędza się w ten sposób czas i pieniądze.

Uwaga: Właściciel domu powinien dowiedzieć się zawczasu, co oznacza u konkretnego wykonawcy stan domu „pod klucz”, aby z wyprzedzeniem mieć świadomość dokładnego zakresu oferty.

Dom kanadyjski a dom skandynawski i dom niemiecki

Najbardziej popularnymi typami domów z drewna w technologii szkieletowej są domy: amerykański (kanadyjski), skandynawski i niemiecki. Każda forma posiada swoje parametry, które pozwalają wybrać najbardziej odpowiedni do własnych potrzeb projekt. Aby uświadomić sobie wady i zalety domu kanadyjskiego, warto mieć chociaż w największym skrócie wyobrażenie o wszystkich trzech wymienionych technologiach.

Dom w systemie kanadyjskim – styl kanadyjski albo amerykański może być stosowany wymiennie. Ściany, stropy i dachy domów kanadyjskich są zbudowane z elementów o grubości 38 mm. Do konstrukcji ścian zewnętrznych natomiast używa się drewna o grubości 140 mm. Dom kanadyjski buduje się, stosując słupki drewniane w odstępach 30, 40 lub 60 cm, również w miejscach okien i drzwi. Tam wykorzystuje się nadproża, narażające ścianę na utratę ciepła. Ściany izoluje się dodatkowo przeważnie watą szklaną. Elewację na podkładzie tynku i styropianu wykłada się zwykle drewnem. Za pokrycie dachowe służy na przykład dachówka bitumiczna.

Dom w systemie szwedzkim (skandynawskim) – elementy konstrukcyjne są w systemie skandynawskim grubsze niż w kanadyjskim i mają grubość 45 mm. Złożone konstrukcyjnie ściany mają grubość co najmniej 23 cm i są wypełnione materiałami izolacyjnymi. W odróżnieniu od Kanadyjczyków Skandynawowie stosują deskę odgrywającą rolę nadproża na całym obwodzie budynku, a nie wyłącznie nad każdym otworem z osobna. Elewacja jest najczęściej drewniana, co nadaje budynkowi estetyczny wygląd w każdym położeniu.

Dom w systemie niemieckim – elementy konstrukcyjne mają grubość 60 mm i są najcięższe z wszystkich trzech systemów. Ze względu na dużą wytrzymałość grubych elementów dach może być wykonany również z dachówki ceramicznej.

Jakie są zalety i wady domu kanadyjskiego szkieletowego?

Poniżej przedstawiamy Wam zalety domu kanadyjskiego szkieletowego.

  • Prace mokre, czyli betonowanie i murowanie, są wykonywane tylko na początku budowy na etapie przygotowywania fundamentów.
  • Bardzo krótki czas budowy, wynikający z braku przerw technologicznych związanych z murowaniem i wylewaniem betonu. Budowę można rozpocząć i zakończyć bez względu na porę roku.
  • Koszt inwestycji jest niższy od tradycyjnego murowanego domu.
  • Dom kanadyjski łatwo jest rozbudować i zmodernizować albo wyposażyć w nowe instalacje.
  • Odpowiednio wybrane i przygotowane drewno zapewnia trwałość konstrukcji domu na kilkadziesiąt lat.
  • Technologia budowy domu kanadyjskiego umożliwia uzyskanie domu energooszczędnego i pasywnego.
  • Mała grubość ścian daje możliwość uzyskania większej powierzchni użytkowej wnętrza domu.

Natomiast wśród wad domów kanadyjskich szkieletowych wymienia się:

  • łatwopalność konstrukcji;
  • niewielką odporność na wiatr;
  • słabą izolację akustyczną;
  • małą bezwładność cieplna – dom szybko się nagrzewa i równie szybko wyziębia;
  • konieczność zaplanowania i zamontowania na etapie budowy wzmocnień w miejscach wieszania szafek.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.