Domy z dekoracyjnym wykuszem
Nawet najprościej skonstruowany i najmniejszy budynek może wyglądać atrakcyjnie i oryginalnie, o ile znajdzie się w nim interesujący element architektoniczny. Jednym z urozmaicających bryłę detali jest wykusz. Przedstawiamy argumenty za i przeciw budowie wykuszy.
Wykusze nie tylko ozdabiają bryłę budynku, ale jednocześnie pełnią istotne funkcje użytkowe. Najczęściej doświetlają i powiększają powierzchnie pokojów dziennych, stając się idealną lokalizacją dla jadalni. Nie ma też lepszego miejsca na oranżerię niż efektowny, przeszklony wykusz. Ale kameralna wnęka tak naprawdę może znaleźć się w każdym pomieszczeniu; w gabinecie można w niej umieścić biurko, a w sypialni – toaletkę. Budując dom z wykuszem, trzeba jednak pamiętać, że taki dodatkowy element podnosi koszty realizacji. Należy też zadbać o prawidłowe wykonanie jego konstrukcji, gdyż błędy poczynione na tym etapie będą skutkować stratami ciepła w przyszłości. Poniżej prezentujemy kilka projektów z zasługującymi na uwagę wykuszami.
Projekt Szafran (120 m2)
Parterowa willa, idealna dla czteroosobowej rodziny. Na jednej kondygnacji zachowano tutaj czytelny podział na wnętrza o charakterze dziennym oraz prywatnym. Usytuowany pomiędzy salonem a kuchnią wykusz powiększa pomieszczenie, tworząc znakomitą lokalizację dla jadalni.
Projekt Śnieżka N 2G (139,21 m2)
Doskonały przykład optymalnego połączenia tradycyjnej formy z nowoczesnym sposobem wykończenia oraz funkcjonalnie rozmieszczonymi pomieszczeniami. W domu zaplanowano cztery sypialnie oraz dodatkowy pokój na parterze. W półokrągłym wykuszu usytuowano jadalnię, interesująco doświetloną dużymi oknami.
Projekt Alpinia A (93,7 m2)
Przytulny domek, w którym na stosunkowo niewielkiej powierzchni zaplanowano wszystkie niezbędne pomieszczenia, łącznie z użytecznym zapleczem gospodarczym. Niedrogi i nietrudny w budowie. Poza częściowo zadaszonym tarasem jego najbardziej charakterystycznym elementem jest elegancki wykusz z osobnym, stylowym zadaszeniem.
Projekt Gracjan (133,21 m2)
Elegancka willa nawiązująca do tradycyjnego stylu w budownictwie jednorodzinnym. Wśród nietuzinkowych elementów urozmaicających tę bryłę szczególnie wyróżnia się owalny wykusz, sąsiadujący z zadaszonym tarasem. Nad garażem pozostawiono strych do wykorzystania na dowolne cele.
Projekt Astinos (139,21 m2)
Wygodny dom z poddaszem użytkowym oraz dobudowanym do bocznej elewacji garażem. Ta klasycznie elegancka forma kryje świetnie zaplanowany układ użytkowy. Wykusz na ścianie bocznej atrakcyjnie urozmaica bryłę budynku i jest najlepszym miejscem na usytuowanie jadalni.
Projekt Karmelita 2M (138,35 m2)
Budynek o tradycyjnej estetyce, eleganckiej formie oraz perfekcyjnie zaplanowanych wnętrzach. Uwagę przykuwają przede wszystkim stylowe lukarny z ażurowymi balkonami, ale nie mniej interesującym elementem jest geometryczny wykusz.
Projekt Zula (113,31 m2)
Nietrudny i niedrogi w realizacji murowany dom z dwuspadowym dachem oraz dobudowanym do bocznej elewacji garażem. Wykusz pełni w tym przypadku mniej oczywistą funkcję, umieszczono w nim bowiem wiatrołap oraz kotłownię.
Projekt Telimena (110,9 m2)
Wygodny dom, w którym kompletny program użytkowy rozplanowano na dwóch kondygnacjach; parterze oraz poddaszu. Wyjątkowo atrakcyjnym miejscem jest strefa dzienna z eleganckim wykuszem oraz otwarciem na zaciszny taras z kominkiem zewnętrznym.
Komentarze
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.