Funkcjonalny dom – co to znaczy?

Budowa domu to często największa życiowa inwestycja. Aby dom jednorodzinny spełniał oczekiwania mieszkańców, powinien być wygodny i funkcjonalny. Te warunki zostaną spełnione, jeśli dokładnie zaplanujemy wszystkie elementy już na etapie projektowania domu.

Powierzchnia domu a liczba członków rodziny

Ponieważ wielu inwestorów buduje domy, które mają służyć nie tylko im, ale i następnym pokoleniom, ich konstrukcja powinna być dokładnie przemyślana już podczas projektowania domu. Należy wziąć pod uwagę przede wszystkim potrzeby całej rodziny.

Przeprowadzając się z bloku wielorodzinnego do domku, każdy pragnie mieć dużo przestrzeni dla siebie. Nie ma jednak sensu budowanie dużego domu, jeśli wiemy, że nasze dzieci w przyszłości nie będą chciały z nami mieszkać, ponieważ będą planowały przeprowadzkę się do innego miasta. Z drugiej strony pokoje dorastających dzieci można w przyszłości przekształcić na pokoje dla seniorów, gdy będzie konieczna stała opieka nad rodzicami. Ważne jest to, aby każdy miał przestrzeń dla siebie. Jeśli w danym momencie nie potrzebujemy budować dużego domu, lecz w przyszłości rodzina może się powiększyć, warto się zastanowić nad budową takiego domu, którego powierzchnię będzie można w łatwy sposób rozszerzyć. Dobrym rozwiązaniem będzie budowa domu parterowego z poddaszem do zagospodarowania w miarę potrzeb. Jeśli okaże się, że nie jest potrzebna nam dodatkowa przestrzeń, poddasze może pełnić funkcje strychu. Jeżeli jednak dostępna przestrzeń będzie niewystarczająca, poddasze można wykończyć i zaaranżować na nim dodatkowe pokoje.

Wygodna komunikacja

O komforcie mieszkania w domu decyduje nie tylko liczba dostępnych pokojów, ale także wygodna komunikacja między nimi. Nie ma nic gorszego niż wąskie, ciemne korytarze, w których nie zmieszczą się żadne szafki. Hol powinien być szeroki, dobrze doświetlony, najlepiej światłem słonecznym. Coraz częściej łączy się korytarz z głównym pokojem dziennym, sprawiając, że staje się on częścią salonu. Takie rozwiązanie sprawia, że dom jest przestrzenny, jasny, a pomieszczenia tworzą spójną całość.

Wygodna komunikacja jest szczególnie istotna, jeśli mamy małe dzieci lub w domu mieszkają osoby starsze. Najlepiej jest w takim przypadku umieścić wszystkie potrzebne pomieszczenia na parterze w bliskiej odległości. Obok sypialni powinna się znajdować łazienka i garderoba, nieduży dystans powinien dzielić ją od salonu oraz kuchni.

Dodatkowe pomieszczenia

Dom nie będzie komfortowy, jeśli pokoje będą łączyły w sobie wiele funkcji. Dlatego warto wyznaczyć osobne pomieszczenia pomocnicze, które pozwolą zachować porządek. Bardzo istotne jest zaprojektowanie osobnego gabinetu do pracy w domu, który może także przejąć funkcję pokoju komputerowego. Nic bardziej nie przeszkadza w spokojnej pracy niż praca przy włączonym telewizorze, głośnej muzyce czy krzykach dzieci. Wielu inwestorów, którzy już zbudowali swój dom, doradzi także zaprojektowanie osobnej pralni z suszarnią, gdzie można przechowywać brudną bieliznę, deskę do prasowania, wieszaki na koszule. Kosz na pranie, pralka czy suszarka znajdujące się w łazience sprawią, że straci ona na swojej atrakcyjności. Nawet jeśli dom jest ogrzewany piecem gazowym, do którego nie potrzebujemy osobnej kotłowni, warto ją zaprojektować. Będzie to dodatkowe miejsce, gdzie można przechowywać narzędzia, sprzęty sportowe czy drewno na opał do kominka. Aby uniknąć konieczności budowania szaf na wymiar przy sypialniach dobrze będzie wydzielić nieduże garderoby. Oprócz ubrań można będzie w nich schować pościel, buty, ręczniki i przedmioty, które w danym momencie nie są użytkowane.

Nawet w małym domu można stworzyć przytulną przestrzeń wygodną dla każdego mieszkańca. Wystarczy odpowiednio zaprojektować rozkład pomieszczeń i wydzielić przestrzeń gospodarczą. Ponieważ potrzeby rodziny zmieniają się na przestrzeni lat, warto pomyśleć o tym, by można w razie konieczności powiększyć go lub łatwo zmienić układ wnętrza. Elastyczny układ sprawi, że dom będzie odpowiedni dla wielu następnych pokoleń.

Komentarze

  • zofia 2013-12-06T22:55:39Z

    super przemyślane podpowiedzi wykorzystajcie to jesli planujemy budowe lub remont domu