Dom parterowy czy piętrowy?

Zanim inwestorzy zabiorą się do budowy, muszą dobrze zastanowić się nad wyborem właściwego projektu. Podstawową kwestią do rozstrzygnięcia jest to, czy budynek będzie parterowy, czy z poddaszem użytkowym lub wieloma poziomami. Każde z powyższych rozwiązań niesie ze sobą wady i zalety, lecz aby właściwie dokonać satysfakcjonującego wyboru, warto wziąć po uwagę kilka ważnych kwestii.

Parterowy czy piętrowy - jaki dom wybrać?

Zanim inwestorzy zabiorą się do budowy, muszą dobrze zastanowić się nad wyborem właściwego projektu domu. Podstawową kwestią do rozstrzygnięcia jest to, czy budynek będzie parterowy, czy z poddaszem użytkowym lub wieloma poziomami. Każde z powyższych rozwiązań niesie ze sobą wady i zalety, lecz aby właściwie dokonać satysfakcjonującego wyboru, warto wziąć po uwagę kilka ważnych kwestii.

To, czy lepszy jest dom parterowy czy piętrowy, jest jednym z najczęstszych pytań inwestorów. Jednak nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od tego, ile osób będzie mieszkać w domu, czy wśród nich znajdą się dzieci lub osoby o ograniczonej sprawności ruchowej oraz jakie są najważniejsze oczekiwania domowników. I co najważniejsze – na jaką konstrukcję pozwalają przepisy lokalne (warunki zabudowy lub miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego) oraz jak duża jest działka. Dopiero po analizie tych pytań możemy rozważać to, który dom będzie lepszy. Poniżej natomiast przedstawiamy wady i zalety domów parterowych i piętrowych.

Dom parterowy – jakie ma zalety i wady?

Jeżeli chodzi o budynki zajmujące jedną kondygnację, przeznaczone są one dla osób, którym zależy, aby wszystkie pomieszczenia były na jednym poziomie. Dzięki temu przestrzeń staje się łatwo dostępna, co znacznie ułatwia korzystanie z mieszkania osobom starszym, rodzicom małych dzieci, a także osobom poruszającym się na wózku inwalidzkim czy z pomocą balkonika. W przypadku budowy domu na całe życie warto zwrócić szczególną uwagę na wygodę i komfort podczas codziennych czynności.

Domy parterowe dają większe możliwości kształtowania przestrzeni oraz łączenia jej z ogrodem. Ciekawym rozwiązaniem może okazać się wyjście na taras z głównej sypialni lub z kuchni. Przestrzeń możemy podzielić na trzy części – dzienną, nocną oraz gospodarczą. Należy jednak pamiętać o tym, że jeżeli dom ma zwartą formę, mogą pojawić się problemy z doświetleniem centralnej części. Dodatkowo wprowadzony podział, choć daje ciekawe efekty, powoduje znaczne zwiększenie kosztów.

Domy parterowe dają większe możliwości kształtowania przestrzeni oraz łączenia jej z ogrodem. Ciekawym rozwiązaniem może okazać się wyjście na taras z głównej sypialni lub z kuchni.

Nie oznacza to wcale, że domy jednokondygnacyjne nie sprawdzą się w sytuacji, gdy inwestorom zależy na wybudowaniu obiektu o prostej konstrukcji, ponieważ budynek parterowy można łatwo rozbudować, dodając następne skrzydła. Oczywiście nie trzeba całkowicie rezygnować z poddasza, gdyż można je tak zaplanować, aby w przyszłości nadawało się do adaptacji.

Nie należy jednak zapominać o tym, że dom jednopoziomowy posiada zazwyczaj kosztowniejszy dach niż budynki kilkupoziomowe o podobnej wielkości. Dzieje się tak dlatego, że jego konstrukcja ma większe rozpiętości i powierzchnię. Co więcej, taki dom może być droższy w ogrzewaniu, gdyż relacja między kubaturą budynku a powierzchnią przegród jest bardziej niekorzystna niż w wyższych domach. Poza tym wymaga większej działki o dobrych proporcjach. 

Więcej na temat wad i zalet domów parterowych przeczytasz tutaj.

Dom parterowy czy piętrowy?
Dom parterowy czy piętrowy?

Dom z poddaszem użytkowym – jakie ma wady i zalety?

Dla odróżnienia dom z poddaszem użytkowym charakteryzuje się mniejszą powierzchnią zabudowy w porównaniu z budynkiem parterowym o identycznym metrażu, dlatego zostaje więcej przestrzeni na ogród. Bryła wielopoziomowego obiektu łatwiej daje się wpasować w nieregularną lub wąską działkę, gdyż ma stosunkowo niewielkie pole podstawy. Dzięki temu koszt postawienia fundamentów na dogodnych warunkach glebowych może być mniejszy nawet o 40% niż w przypadku domu parterowego.

Dodatkowo nie ma problemu z podziałem budynku na strefy, gdyż następuje to samoistnie. Zazwyczaj część dzienna znajduje się na parterze, a sypialnie usytuowane są na poddaszu lub piętrze. Przeważnie układ pomieszczeń jest prosty i czytelny, zaś klatka schodowa stanowi element integracyjny, choć może sprzyjać rozprzestrzenianiu się hałasu.

Dla odróżnienia dom z poddaszem użytkowym charakteryzuje się mniejszą powierzchnią zabudowy w porównaniu z budynkiem parterowym o identycznym metrażu, dlatego zostaje więcej przestrzeni na ogród.

Z racji tego, że na każdym poziomie istnieje możliwość usytuowania pokoi od najbardziej nasłonecznionej strony, wnętrze obiektu piętrowego łatwiej doświetlić, dzięki czemu orientacja działki jest maksymalnie wykorzystana. Oprócz tego budynek piętrowy jest wyższy, a co za tym idzie, ryzyko zacienienia przez sąsiadujący obiekt jest mniejsze.

Jeżeli chodzi o kwestie techniczne, to dom z poddaszem posiada zazwyczaj krótsze instalacje charakteryzujące się prostym przebiegiem. Kominek sprawia mniej kłopotu, ponieważ jest wyższy niż w budynku parterowym. Nie da się ukryć, że dom z poddaszem zmusza do rozplanowania schodów oraz postawienia droższych stropów o pełnej nośności. Nieodzownym elementem każdej kondygnacji staje się także łazienka lub chociażby toaleta.

Domy dwukondygnacyjne – jakie zalety i wady ma dom piętrowy?

Jeśli zastanawiamy się nad budową domu o dwóch kondygnacjach, do wyboru mamy projekty domów piętrowych lub z poddaszem użytkowym. Domy piętrowe dają pełną swobodę użytkowania górnej kondygnacji, a także pozwalają na dowolną aranżację wnętrza w przeciwieństwie do nie zawsze ustawnego poddasza. Skosy znajdujące się na poddaszu dodają jednak domowi uroku oraz stylowego charakteru. Poza tym budowa domu z pełnym piętrem jest droższa niż wykonanie domu z poddaszem.

To tylko niektóre aspekty, nad jakimi warto się zastanowić przed dokonaniem ostatecznego wyboru domu parterowego, z poddaszem lub piętrowego. Jeżeli budujemy dom, w którym pragniemy osiąść na stałe, warto pamiętać, iż konsekwencje powziętych decyzji będziemy ponosić przez całe dalsze życie. Dlatego w postawionym przez nas domu musimy czuć się komfortowo.

Budowa domu piętrowego
Budowa domu piętrowego

Jaki projekt domu wybrać: parterowy czy piętrowy? Radzi architekt

Zadaliśmy naszemu architektowi kilka pytań, aby jeszcze lepiej przeanalizować to, który typ domu jednorodzinnego jest najlepszy.

Porównanie - dom parterowy czy piętrowy?
JakBudowac.pl
Porównanie - dom parterowy czy piętrowy?

1. Jaki dom najbardziej opłaca się budować?

Dom z poddaszem użytkowym wydaje się najbardziej rozsądnym rozwiązaniem. Klienci - zdaniem naszego rozmówcy - najczęściej wybierają właśnie taki rodzaj domu, ponieważ ceny działkek są coraz droższe – a przecież ważny jest każdy metr. Dom z poddaszem można zbudować nawet na niedużej działce, dlatego jest to oszczędny wybór.

2. Czy rzeczywiście dach domu parterowego będzie dużo droższy od piętrowego?

Tak – to nie jest mit, a fakt. Tak duża różnica w cenie wynika głównie z powierzchni dachu. Mimo, że w tzw. „parterówce” koszt stropu jest niższy, suma inwestycji i tak będzie wyższa w porównaniu do domu piętrowego o takiej samej powierzchni użytkowej. Poza dachem, w domu parterowym będą droższe także fundamenty. Jednak od łącznych kosztów budowy całego domu musimy odliczyć koszt budowy schodów czy okien dachowych.

3. Który dom jest tańszy w utrzymaniu: parterowy czy piętrowy?

Uważam, że najważniejszym czynnikiem decydującym o kosztach utrzymania – a konkretniej głównie ogrzewania – jest kubatura domu. I tutaj bilanse energetyczne zwykle mniej korzystnie wypadają w przypadku domów parterowych. Dom z poddaszem ma bowiem zwartą bryłę, przez co ogrzewanie jest tańsze – współczynnik A/V (stosunek powierzchni przegród do kubatury domu) jest tutaj zdecydowanie lepszy.

Komentarze