Jak wybrać odpowiedni projekt domu?
Dobrze przemyślany wybór projektu jest połową sukcesu naszej inwestycji. Szeroka oferta gotowych projektów dla wielu bywa przerażająca, ale czas włożony w staranny wybór domu będzie przynosił korzyści nie tylko w każdym dniu użytkowania, lecz już na etapie samej budowy.
Projekty indywidualne, czyli kreślone na indywidualne zlecenie, będą najlepiej dopasowane do działki. Faktem jest jednak, że projekty indywidualne są horrendalnie drogie. Alternatywne projekty katalogowe są zdecydowanie tańsze, wybór jest przeogromny, a czas oczekiwania krótszy. Przy znajomości podstawowych kryteriów z powodzeniem można wybrać projekt domu, który będzie nas w pełni satysfakcjonował. Także i tu istnieje przecież możliwość konsultacji z architektem choćby w procesie tzw. adaptacji.
Szeroka oferta projektów katalogowych
Adaptacja jest to dokładne wrysowanie danego projektu w działkę przy uwzględnieniu warunków geologicznych i klimatycznych na niej panujących. Krok ten jest obowiązkowy w celu uzyskania pozwolenia na budowę, ale w kontekście wyboru projektu cenne dla inwestora jest to, że w cenie adaptacji architekt może wprowadzić zmiany w
projekcie, które zoptymalizują jego wygląd w stosunku do potrzeb określonej rodziny. A zmienić można wiele – począwszy od ścian działowych, po rezygnację z podpiwniczenia czy zmiany w stolarce okienno-drzwiowej. Tak więc absolutnie nie należy czuć się ograniczonym przez katalogowe propozycje projektów domów, wręcz przeciwnie. Ponadto tu łatwiej jest nam od razu wyobrazić sobie, jak ma wyglądać dom – mamy konkretny punkt odniesienia. Natomiast w przypadku projektów indywidualnych, jeśli nie znamy się na rzeczy, trudno będzie nam w ogóle sprecyzować swoje oczekiwania wobec architekta.Podsumowując, projekty gotowe znacznie taniej i szybciej pomogą spełnić nasze marzenia o posiadaniu wspaniałego domu, ale należy uprzednio poświęcić odrobinę uwagi, aby zapoznać się z istotnymi dla nas cechami, których powinniśmy szukać w projektach.
Na co należy zwrócić uwagę, kupując działkę?
W kwestii działki po pierwsze zwróćmy uwagę na jej lokalizację. Modne są tereny podmiejskie, jeżeli jednak mamy małe dzieci lub planujemy założyć rodzinę w najbliższym czasie, brak szkoły czy sklepów w pobliżu bardzo utrudniłby nam życie. Istotne są połączenia komunikacyjne z miejscem, w którym położona jest działka. Sprawdźmy, jakimi środkami komunikacji będziemy mogli dojechać do najbliższego miasta i ile zajmuje nam dojście na przystanek.
Tym, co jest najważniejsze w warunkach działki, jest jednak jej kształt, warunki zabudowy oraz dostęp do mediów. Kształt ma wyraźny wpływ na cenę działki, ponieważ im bardziej jest nietypowy, tym bardziej ogranicza spektrum wyboru projektów. Preferowany kształt to kwadrat. Szczególnie uważnego gospodarowania przestrzenią wymagają działki wąskie oraz te umieszczone na zboczu. Powierzchnia działki bardzo jasno określa też możliwe zabudowy. Mianowicie popularne współcześnie domy parterowe nie zawsze mogą stanąć na równie popularnych małych działkach. Bardzo duże znaczenie ma też położenie działki względem geograficznych stron świata. Za optymalny przyjmuje się układ, gdzie strefa dzienna domu (salon i jadalnia) usytuowana jest od strony nasłonecznionej, czyli południowej lub zachodniej. Z kolei dostęp mediów ma olbrzymie znaczenie dla kosztów budowy. Budowa przyłączy potrafi być niezwykle droga. Dobrze jest zasięgnąć porady eksperta w tym zakresie przed decyzją o zakupie danej działki. Niezwykle istotny jest plan zagospodarowania przestrzennego czy też decyzja o warunkach zabudowy. Są to dokumenty, które dość precyzyjnie wyznaczają możliwości budowlane na danym obszarze. Określają między innymi możliwe gabaryty budynku, ale także przewidują, na co mogą być przeznaczone okoliczne ziemie, co nie jest bez znaczenia.
Wybór projektu domu
Przy wyborze projektu domu musimy najpierw sprecyzować potrzeby naszej rodziny. Innymi słowy, należy jasno określić, ile pomieszczeń potrzebujemy oraz czy planujemy dzielić dom z osobą w podeszłym wieku (wówczas zaleca się dodanie jednej sypialni na parterze domu). Ustalmy, jakie są nasze priorytety, i wyznaczmy minimalne wymiary domu, które będą w stanie zadowolić potrzeby naszej rodziny. Eksperci podpowiadają, że aby dom był funkcjonalny, sypialnie powinny mieć powierzchnię minimum 12 m², przedsionek, jeśli ma rzeczywiście chronić nas przed utartą ciepła, musi zmieścić 3–4 osoby, a to wymaga powierzchni minimum 2 m². Współczesny klient zazwyczaj pragnie posiadać oddzielną garderobę. Rzeczywiście jest to niezwykle przydatne pomieszczenie. Im więcej różnego rodzaju pomieszczeń dodatkowych, najlepiej ulokowanych na różnych kondygnacjach, tym lepiej. Zdarza się jednak, że w projektach małych domów, aby stworzyć złudzenie komfortu i luksusu, planuje się małe garderoby i i spiżarnie, które w praktyce są wyłącznie zmarnowaną przestrzenią. Dla przykładu, jeżeli w projekcie pojawia się garderoba mająca 1,5 m², w takim pomieszczeniu 0,6 m² zajęłaby szafa, a 0,9 m² komunikacja. Aby dobrze spełniać swoje zadanie, garderoba powinna mieć minimum 2,5 m² powierzchni. Obecnie buduje się głównie domy z otwartą strefą dzienną, czyli kuchnią połączoną z salonem i jadalnią. To faktycznie korzystny krok zwłaszcza w niedużych projektach, który pomaga otworzyć przestrzeń wewnątrz domu. Jednak trzeba zwrócić uwagę, że biura projektowe podają wymiar całej strefy dziennej, a nie samego salonu. Później może okazać się, że salon jest mało ustawny i ciężko zmieścić tam meble wypoczynkowe dla gości.
Typ zabudowy
Mając wybraną działkę i orientacyjną liczbę pomieszczeń oraz metraż domu, powinniśmy zdecydować się na typ zabudowy. Popularnością cieszą się domy parterowe, które buduje się najczęściej bez podpiwniczenia, dzięki czemu są szybkie, łatwe i dużo tańsze w realizacji, a ponadto wygodne w użytkowaniu. Pamiętajmy jednak, że zajmują dużo więcej powierzchni na działce. Dlatego odradzamy ich wybór, jeśli mamy małą działkę lub planujemy rozbudowę domu w przyszłości. Inwestorzy często kupują projekty domów bez garażu, planując jego dobudowę w innym czasie. Także i ten element musi być wzięty pod uwagę jeszcze przed zakupem działki. Musimy mieć pewność, że zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego możliwa będzie rozbudowa. Małe domy, czyli takie, których powierzchnia użytkowa sięga około 120 m², są chętnie wybierane przez inwestorów. Należy jednak przyjrzeć się rozkładowi wewnętrznemu pomieszczeń. W takich projektach ważny jest każdy metr kwadratowy powierzchni. Dobrze zaplanowana przestrzeń decyduje o funkcjonalności domu.
Koszt budowy
Biura projektowe mają w ofercie dokładne kosztorysy dostępne za dodatkową opłatą bądź orientacyjne – zazwyczaj przesyłane w cenie projektu. Należy pamiętać, że zawsze w pewnym stopniu poprzez różne modyfikacje można nieco wpłynąć na końcową cenę budowy domu. Wszelkie zmiany muszą być jednak dokonywane przez fachowca, aby dom z całą pewnością był bezpieczny dla jego użytkowników. Cena metra kwadratowego domu jest uzależniona od wielu czynników. Główna zasada jest taka, że im prostsza konstrukcja, tym budowa będzie tańsza. Innymi słowy – im mniej udziwnień w postaci lukarn, wykuszy, im prostszy dach, tym mniej zapłacimy za nasz dom. Ważny jest dodatkowy atut prostej bryły budynku – taka konstrukcja sprzyja energooszczędności. W zakresie energooszczędności istnieje zresztą bogata oferta rozmaitych rozwiązań, które mogą polepszyć wydajność cieplną domu. Wśród typów projektów najtańsze są domy parterowe, choć korzystnie też wypadają budynki z poddaszem użytkowym. Zdecydowanie odchodzi się dzisiaj od podpiwniczenia na rzecz pomieszczeń dodatkowych. Podpiwniczenie jest bardzo kosztownym elementem, który równie dobrze mogą zastąpić spiżarki i inne tego typu przechowalnie. O tym, czy dom będzie korzystny w eksploatacji, decyduje wiele czynników i na ogół poza kształtem bryły nie są one ściśle związane z danym projektem. To oznacza, że każdy projekt można ulepszyć pod względem energooszczędności – wystarczy odpowiednio docieplić ściany czy więcej zainwestować w okna.
Komentarze