Jak komfortowo mieszkać w domu dwurodzinnym?

Projekt domu dwurodzinnego wybierają najczęściej ci inwestorzy, którzy cenią sobie bliski kontakt z rodziną. To doskonały pomysł dla młodych małżeństw, które liczą na pomoc rodziców w opiece nad dziećmi, lub rodzin, które pragną opiekować się seniorami. Czy mieszkając w domu dwurodzinnym, musimy się pogodzić z brakiem intymności? Niekoniecznie!

Domy dwurodzinne z jednym wejściem

Projekt domu dwurodzinnego jest odpowiedni dla tych inwestorów, którzy cenią sobie bliskość rodziny. Nie jest prawdą, że wybierając taki dom, możemy zapomnieć o zachowaniu intymności. W nowoczesnych projektach domów pogodzono obie potrzeby. W jaki sposób? Poprzez oddzielenie od siebie obydwu mieszkań. Domy dwurodzinne można podzielić na domy z jednym wejściem oraz domy z dwoma oddzielnymi wejściami. W przypadku pierwszego rozwiązania kontakty dwóch rodzin są częstsze, ponieważ rodziny codziennie mijają się w drzwiach głównych, mieszkania są jednak oddzielne. W projekcie domu Lawenda CE zaprojektowano wspólny przedsionek oraz kotłownię. Projekt składa się z dwóch mieszkań, jednego mniejszego dla kawalera lub seniorów oraz drugiego większego mieszkania. Oba mieszkania znajdują się na parterze, jednak większe mieszkanie zostało rozszerzone także o poddasze. W mniejszym z nich znajduje się kuchnia z salonem oraz łazienka, a więc jedynie podstawowe pomieszczenia. W drugim mieszkaniu na parterze umieszczono kuchnię, jadalnię oraz salon, zaś u góry zaprojektowano pokoje nocne. Oba mieszkania zawierają wyjścia na oddzielone tarasy.

Innym przykładem domu z jednym wejściem jest projekt Biedronka II. Różni się on od poprzedniego przede wszystkim tym, że jedno mieszkanie zostało zaprojektowane w całości na parterze, drugie na poddaszu. Pierwsze składa się z kuchni połączonej z pokojem dziennym, dwóch sypialni oraz łazienki, drugie jest nieco większe i zawiera kuchnię, salon z jadalnią, cztery sypialnie oraz dwie łazienki. Niewątpliwą zaletą tego projektu jest dostępny dla obu rodzin duży garaż dwustanowiskowy. Rodzina zamieszkująca poddasze nie ma jednak dostępu do tarasu, jedynie do balkonu.

Domy dwurodzinne z dwoma niezależnymi wejściami

Większą swobodę i intymność zapewniają domy dwurodzinne z dwoma niezależnymi wejściami. Rodziny mogą żyć niezależnie, posiadać oddzielne klucze do domu czy też oddzielne instalacje. Typowym przykładem domu z dwoma wejściami jest projekt domu bliźniaczego. Projekt Zb4 składa się z doklejonych do siebie domów o tym samym układzie, jednak zaprojektowanych w lustrzanym odbiciu. Oba mieszkania łączy wspólna ściana. Bliźniaki są popularne szczególnie wśród inwestorów, którzy mają rodziny o podobnej wielkości, a zatem mają podobne potrzeby. W tym przypadku mieszkania składają się z dwóch poziomów – parteru i poddasza. Zawierają oddzielne instalacje, każde z mieszkań posiada także własną kotłownię, garaż oraz taras.

Nieco innym przykładem projektu domu z dwoma niezależnymi wejściami jest projekt Z187. Projekt składa się z dwóch mieszkań o różnej wielkości. Po lewej stronie zaprojektowano mniejsze mieszkanie, w którym znajduje się kuchnia z salonem, łazienka oraz sypialnia. Drugie mieszkanie zostało poszerzone o poddasze, gdzie umieszczono pokoje nocne. Mieszkania łączą się poprzez przejście przez kotłownię, jednak zamknięcie drzwi na klucz zapewni intymność obu rodzinom.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.