Jeden dom, dwa mieszkania
Czy dwie rodziny mogą mieszkać w jednym domu, zachowując przy tym pełną niezależność i prywatność? Wszystko zależy od tego, jak zostanie zaplanowany układ wnętrz w ich budynku. Najlepiej, jeśli zdecydują się zbudować dom dwurodzinny.
Domy z tzw. senioratką to propozycja nie tylko dla rodzin, które chciałyby zamieszkać z seniorami rodu. Mniejsze mieszkania bywają wybierane także przez młode małżeństwa, które chcą skorzystać z pomocnej bliskości rodziców. Architekci proponują różne rozwiązania w tym zakresie. Oferują na przykład projekty, w których dwa mieszkania posiadają zbliżoną powierzchnię, a każde z nich znajduje się na innym piętrze, lub inne, które składają się z mniejszego i większego apartamentu, przy czym tylko ten drugi jest dwukondygnacyjny. Regułą jest wyposażanie każdego z lokali w odrębne wejście, choć czasem drzwi umieszcza się we wspólnym wiatrołapie lub dodatkowo łączy się je przez inne pomieszczenie (np. przez kotłownię). Propozycje, które poniżej prezentujemy, stanowią ciekawy przekrój rozwiązań stosowanych w projektach domów dwupokoleniowych.
Projekt Amber 3 CE (194,9 m²)
Doskonała propozycja dla właścicieli działek na zboczu. Podpiwniczenie pozwoli optymalnie wykorzystać nachylenie terenu. Mniejsze mieszkanie posiada niezależne wejście, ale jednocześnie zostało połączone niewielkim korytarzem z większym apartamentem.
Projekt Galina (181,8 m²)
Piękny dom o tradycyjnej bryle z klasycznym zestawieniem jasnych elewacji z czerwonym dachem. W tym przypadku dwa mieszkania nie zostały ze sobą bezpośrednio połączone. Wejścia i wiatrołapy są odrębne, ale usytuowane w bezpośrednim sąsiedztwie. Przy każdym mieszkaniu zaplanowano odrębny taras.
Projekt Osina 22 (136,09 m²)
Projekt przewidziany na działki uchodzące za trudniejsze do zagospodarowania: usytuowane na zboczu, z wjazdem od południa. Obydwa apartamenty posiadają zbliżoną powierzchnię i znajdują się na oddzielnych kondygnacjach. W piwnicy umieszczono zaplecze gospodarcze oraz garaż.
Projekt Ewelina (219,67 m²)
Urocza posiadłość z pięknymi wykuszami, które nadają jej wyrazistego i niepowtarzalnego charakteru. Mniejsze mieszkanie zaplanowano w mniej typowy sposób; umieszczono je na poddaszu, nad garażem i wyposażono w niezależne wejście z klatką schodową.
Projekt Merlo dom dwurodzinny (185,52 m²)
Efektowna rezydencja z oryginalnym wykuszem frontowym, idealna na działkę z wjazdem od strony południowej. Jeden apartament znajduje się na parterze, a drugi na poddaszu. Łączy je wspólny wiatrołap, w którym usytuowano klatkę schodową.
Projekt Trzypokoleniowy (256,9 m²)
Dom, który z założenia może służyć trzem pokoleniom. Dla dwupokoleniowej rodziny zaplanowano większe mieszkanie, a obok niego usytuowano jednokondygnacyjną senioratkę. Każdy apartament posiada odrębne wejście i własny taras, sprawną komunikację pomiędzy obydwiema częściami zapewnia wspólna kotłownia.
Projekt BS-12 dwurodzinny (188,6 m²)
Projekt, w którym do głównej bryły dobudowano mniejszą z drugim mieszkaniem. Apartamenty nie zostały ze sobą bezpośrednio połączone, każdy posiada niezależne wejście i odrębny taras. Na poddaszu nad mniejszym mieszkaniem pozostawiono strych.
Projekt Amelia V trend (148,3 m²)
Klasyczna forma w nowoczesnej odsłonie, z elewacjami utrzymanymi w modnych szarościach i stylowym wykuszem po prawej stronie. Mieszkania posiadają wspólny wiatrołap, dzielą też taras, dostępny z każdego z salonów.
Komentarze