Budowa w duecie, czyli wybór projektu domu w zabudowie bliźniaczej

Dom typu bliźniak składa się najczęściej z dwóch łączących się ze sobą segmentów tworzących odbicia lustrzane. Domy w zabudowie bliźniaczej są tańsze w budowie i można je zmieścić na mniejszej działce. To dobre rozwiązanie dla rodzin, które chcą mieszkać blisko siebie.

Dla kogo bliźniak?

Dom w zabudowie bliźniaczej to idealna propozycja dla dwóch rodzin, które chcą mieszkać blisko siebie, zachowując przy tym prywatność. Mimo że dom wolno stojący daje wiele swobody, bliskie sąsiedztwo także ma wiele zalet. Szczególnie korzystne będzie ze względu na możliwość oszczędzenia kosztów dojazdu dzieci do szkoły, ponieważ możliwe będzie wożenie ich na zmianę. Obecność sąsiada docenia się także w przypadku, gdy wyjeżdżamy na wakacje, a ktoś musi zaopiekować się zwierzętami domowymi, pielęgnować kwiaty w ogrodzie i wewnątrz domu, a także pilnować dobytku. Warto też zwrócić uwagę na to, że dwa przylegające do siebie domy wzniesione w ostrej granicy sąsiednich działek pozwalają dobrze wykorzystać nawet nieduże, wąskie parcele. Ponadto wyglądają okazale, mimo iż każdy z segmentów będzie kosztował mniej niż dom wolno stojący. Oszczędności będą widocznie nie tylko na etapie budowy (wspólna jedna ściana, upusty przy zakupie większej ilości materiałów budowlanych), lecz także podczas eksploatacji (zwarta bryła będzie sprzyjała ograniczeniu strat ciepła, ciepło z ogrzewanej jednej części będzie przenikało do drugiej).

Bliźniak to idealna propozycja dla dwóch rodzin, które chcą mieszkać blisko siebie, zachowując przy tym prywatność
Bliźniak to idealna propozycja dla dwóch rodzin, które chcą mieszkać blisko siebie, zachowując przy tym prywatność
Aby uniknąć nieporozumień sąsiedzkich, lepiej zdecydować się na mieszkanie w sąsiedztwie bliskiej rodziny – w takim wypadku bliźniak przekształci się w dom wielopokoleniowy. Dobrym pomysłem jest także budowa bliźniaka z myślą o wynajęciu do czasu usamodzielnienia się dziecka, które docelowo ma później zamieszkać za ścianą.

Zespoły domów w zabudowie bliźniaczej są coraz częściej wznoszone przez deweloperów. Takie rozwiązanie ma wiele zalet – zapewniona jest spójna architektura, jednolite wykończenie domów oraz infrastruktura, a więc media, oświetlenie, tereny rekreacyjne. Zespoły przylegających do siebie jednakowo zbudowanych domów będą zatem porządkowały otoczenie.

Połówkę bliźniaka można z powodzeniem zmieścić na wąskim kawałku ziemi, budując go w granicy działki. Zyskuje się wówczas szansę na uzyskanie dodatkowej powierzchni do założenia ogrodu. 

Usytuowanie domu na działce

Wybierając domy w zabudowie bliźniaczej, można optymalnie wykorzystać niewielkie działki. Dom wolno stojący musi być oddalony od granicy działki o minimum 4 m, a jeśli w ścianie od strony granicy działki nie ma okien ani drzwi, można go zbliżyć na odległość 3 m. Połówkę bliźniaka można z powodzeniem zmieścić na wąskim kawałku ziemi, budując go w granicy działki. Warto pamiętać, że pod zabudowę bliźniaczą nadają się działki o szerokości mniejszej niż 16–17 m. Budując dom w granicy, mamy szansę na uzyskanie dodatkowej powierzchni do założenia ogrodu. Bliźniak będzie też lepiej się prezentował na wąskiej działce niż dwa domy o

Wybierając dom w zabudowie bliźniaczej, można optymalnie wykorzystać niewielką działkę
Wybierając dom w zabudowie bliźniaczej, można optymalnie wykorzystać niewielką działkę
bardzo wąskich frontach na małych działkach.

Sytuując segmenty domu w zabudowie bliźniaczej względem siebie, najlepiej jest, aby łączyły się ścianą od strony garaży. W taki sposób części mieszkalne zostaną od siebie oddalone i hałasy z jednej części nie będą dochodziły do drugiej. Należy także pamiętać o tym, że pomieszczenia zaplanowane przy wspólnej ścianie będą miały okna tylko na frontowej i tylnej ścianie. Jeśli nie budujemy garażu przy wspólnej ścianie, najlepiej będzie zaplanować tam pomieszczenia gospodarcze, a więc kotłownię, spiżarnię lub klatkę schodową ze względu na mniejszą możliwość doświetlenia wnętrza naturalnym światłem. W przypadku pomieszczeń na poddaszu dobrze będzie je oświetlić oknami połaciowymi, lukarnami lub świetlikami w dachu.

Każdy z segmentów bliźniaka kosztuje mniej niż dom wolno stojący. Oszczędności są widocznie nie tylko na etapie budowy, lecz także podczas eksploatacji.

Można oddzielić się od sąsiadów, wybierając projekt domu, gdzie możliwe będzie oddalenie od siebie najbardziej newralgicznych miejsc. Powinniśmy odizolować od siebie wejścia do domów i umieścić tarasy na przeciwległych stronach budynku. Odseparować się można także bujną zielenią w ogrodzie, na przykład wysokim żywopłotem.

Najlepiej, aby segmenty łączyły się ścianą od strony garaży
Najlepiej, aby segmenty łączyły się ścianą od strony garaży

Wnętrze w segmentach bliźniaka

W klasycznym domu w zabudowie bliźniaczej wnętrza w poszczególnych segmentach są zazwyczaj lustrzanym odbiciem. Taki układ może być jednak niesprawiedliwy, jeśli jedna ze stron ma salon od południa, a druga od północy, ponieważ będą w nich inne warunki oświetleniowe pomieszczeń. W takim wypadku najlepiej wybrać dom, gdzie pokoje będą rozdzielane ścianami działowymi możliwymi do modyfikacji.

Komentarze