Dwa w jednym, czyli popularne bliźniaki
Domy w zabudowie bliźniaczej buduje się przede wszystkim na zurbanizowanych terenach; tam, gdzie grunty są drogie i gdzie trudno o naprawdę atrakcyjną działkę. Bliźniaki pozwalają na optymalne zagospodarowanie bardzo wąskiej parceli.
Bliźniaki najczęściej składają się z dwóch segmentów tworzących odbicia lustrzane. Stanowią korzystną propozycję nie tylko dla osób, które dysponują tzw. wąską działką, ale także dla rodzin, którym zależy na oszczędnym budowaniu. Realizacja jednej części kosztuje bowiem mniej, niż budowa domu wolno stojącego. Najkorzystniejsze rozwiązanie w przypadku bliźniaków polega na połączeniu segmentów ścianą garażową oraz rozmieszczeniu najbardziej newralgicznych miejsc (salonów, tarasów) jak najdalej od siebie. Zachęcamy do przejrzenia poniższych projektów, dzięki którym można przekonać się, jak rozmaite pomysły realizują architekci, projektując domy w zabudowie bliźniaczej.
Projekt Trivento (146,07 m2)
Piękna, tradycyjna willa o oszczędnej formie ozdobionej naprzeciwległymi, trójkątnymi lukarnami z przeszklonymi balkonami. Pod lukarną od strony ogrodowej umieszczono elegancki, półokrągły wykusz. Na poddaszu wydzielono cztery wygodne sypialnie.
Projekt DH-203 (141,9 m2)
Elegancki dom piętrowy, architekturą nawiązujący do stylu zabudowy znanej z krajobrazów śródziemnomorskich. Obydwa segmenty bliźniaka wieńczy wspólny dach czterospadowy. Praktyczne rozwiązanie polega na umieszczeniu wejścia na elewacji bocznej, a charakterystycznym elementem jest wykusz ulokowany nad drzwiami wejściowymi.
Projekt Błażej G2 (159,54 m2)
Dom z poddaszem użytkowym wyróżniający się wieloma oryginalnymi rozwiązaniami. Garaż i pozostałe pomieszczenia gospodarcze umieszczono tutaj w piwnicy. Poddasze z kolei składa się z dwóch poziomów: części prywatnej na dole oraz rekreacyjnej u góry.
Projekt Sowa bliźniak (243,6 m2)
Uroczy dom o klasycznej formie, efektownym wykończeniu i świetnie zaplanowanym układzie funkcjonalnym. W tym przypadku segmenty łączą się ze sobą dobudowanymi do bocznych elewacji garażami, a salony wraz z tarasami umieszczono dokładnie po przeciwnych stronach.
Projekt Komorów (291,76 m2)
Reprezentacyjna, piętrowa rezydencja ujęta w rzadko w tym przypadku spotykaną formę budynku w zabudowie bliźniaczej. Swym stylem nawiązuje do architektury willowej okresu międzywojennego. Segmenty połączono garażami. Na uzyskanie efektu harmonijnej całości wpływa elegancki fronton wejściowy, a także wykusze i balkony.
Projekt D219 A (207,15 m2)
Parterowy dom z poddaszem użytkowym w nowoczesnej aranżacji. Prosta, modnie wykończona bryła sprawia, że budynek prezentuje się atrakcyjnie, a jego realizacja nie wymaga dużych nakładów finansowych. We wnętrzach zachowano czytelny podział na strefę dzienną oraz prywatną.
Projekt Bliźniak 2 (220,6 m2)
Tradycyjna willa o finezyjnej bryle zwieńczonej dachem wielospadowym. Garaże w tym przypadku zostały wysunięte z frontowej elewacji, a tarasy – umieszczone w najbardziej oddalonych od siebie krańcach segmentów.
Projekt Beza Duo (84,4 m2)
Niewielki, przytulny dom, idealny dla czteroosobowej rodziny. Wielkość jego powierzchni użytkowej pozwala na ubieganie się o dofinansowanie w ramach programu Mieszkanie dla młodych. Obydwie części zostały zwieńczone wspólnym dachem dwuspadowym.
Komentarze
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.