Dom bliźniak – dlaczego opłaca się zamieszkać w bliźniaku? Na co zwrócić uwagę podczas wyboru projektu?

W każdej dziedzinie życia mamy mniej lub więcej do czynienia z sąsiadami. Mieszkają obok nas, siedzą obok w restauracji, w samolocie albo w pociągu są w najbliższym otoczeniu. Dlaczego więc nie mielibyśmy się zdecydować na budowę nie wolno stojącego domu jednorodzinnego, ale na budowę bliźniaka? Tym bardziej, że przemawia za tym rozwiązaniem wiele argumentów.

Bliźniak - czy warto się na niego zdecydować?
Bliźniak - czy warto się na niego zdecydować?

Czy budowa bliźniaka zminimalizuje koszty utrzymania?

Kiedy zapada decyzja o budowie własnych czterech ścian, wielu inwestorów wcale nie bierze pod uwagę możliwości zabudowy bliźniaczej. W końcu chciałoby się mieć coś własnego, a nie ustawiczną kontrolę sąsiadów, kto i kiedy wszedł do naszego domu. I właśnie w tym punkcie planujący budowę mocno się mylą, ponieważ bliźniak nie zmusza ludzi do wspólnego życia, ale pozwala im razem oszczędzać.

Jeśli buduje się dom bliźniak, oba domy dysponują oddzielnym wejściem. Nikt nie musi przekraczać progu sąsiada, żeby dostać się do siebie. Z reguły istnieje też wydzielona własna działka oraz możliwość indywidualnego rozplanowania przestrzeni wewnątrz domu. Jedyne, co mieszkańcy bliźniaka rzeczywiście muszą dzielić, to wspólna ściana, którą oba domy są połączone.

Jeśli wspólna ściana jest wyposażona w odpowiednią izolację akustyczną, nikt nie musi uczestniczyć w codziennym życiu sąsiadów. Każdego może otaczać w tle najzupełniej prywatny hałas. Można zbudować własną wiatę garażową i urządzić indywidualny podjazd. Okna są z reguły tak zaplanowane, że dają widok otoczenia, uniemożliwiając sąsiadom zaglądanie do talerza.

Obcy czy przyjaciele – kto powinien razem budować bliźniaki?

Dzieci są jeszcze małe, babcia dobrze się czuje – byłoby wygodnie mieć zaufaną opiekunkę do dzieci tylko drzwi dalej. Dzieci są duże, wyprowadziły się z domu, ale właśni rodzice mają problemy ze zdrowiem i dobrze by było, mieszkając drzwi w drzwi, móc im pomagać. Albo ze względów czysto praktycznych: działka jest na dwa domy wolno stojące za mała. Powodów, dla których warto myśleć o zabudowie bliźniaczej, jest wiele.

Mimo wszystkich zalet i możliwości indywidualnego mieszkania w bliźniaku warto mieć świadomość, z kim będzie się w przyszłości dzielić najbliższe sąsiedztwo. Do budowy dwóch bliźniaków szczególnie wskazani są członkowie rodziny; rodzice i dzieci albo rodzeństwo. Wszyscy znają się wtedy od zawsze, znają doskonale wszystkie swoje dziwactwa i przywary i z góry potrafią ocenić, czy są w stanie żyć obok siebie.

Naturalnie można sobie też wyobrazić podwójny dom dla dwóch obcych rodzin. To przedsięwzięcie przypomina jednak nieco rosyjską ruletkę, ponieważ istnieją ważne decyzje, które trzeba podejmować wspólnie mimo indywidualnych nawyków i własnego stylu życia. Najlepiej, aby właściciele obu bliźniaków nadawali na tej samej fali i znajdowali kompromisy. Idealnie byłoby też, aby obie rodziny urządzały na przykład letnie grillowania wspólnie, bez wzajemnego zakłócania sobie nocnego spokoju.

Przed budową domu w zabudowie bliźniaczej warto zadać sobie kilka pytań
Przed budową domu w zabudowie bliźniaczej warto zadać sobie kilka pytań

Jak podjąć decyzję o budowie bliźniaka?

Sama decyzja o budowie domu należy prawdopodobnie do najważniejszych i najdroższych projektów w życiu. Nic dziwnego, że powinna być dobrze przemyślana. Dobrze jest zastanowić się, czy rzeczywiście jesteśmy typem mieszkańca domu-bliźniaka. Oto pomocnicze pytania:

  • Jak bardzo jesteśmy tolerancyjni? Jak znosimy bliskość innych ludzi? Czy godzimy się na ewentualne ograniczenia, które owa bliskość niesie? Na przykład: możliwe kompromisy przy budowie bliźniaków; konieczność wysłuchiwania ewentualnych sąsiedzkich kłótni; gotowość do bycia obserwowanym podczas niedzielnego śniadania na trasie; zwierzęta domowe, które biegają tuż bok.
  • Czy znamy rodzinę, albo osoby, które będą mieszkać w drugim bliźniaku? Może mieszkali z nami w jednym bloku? Czy myśląc o mieszkaniu z nimi pod jednym dachem zawsze mamy pozytywne odczucia? W zależności od rodziny i wcześniejszych doświadczeń, czasem wspaniale jest zamieszkać przez ścianę z teściami. Czasem jednak lepszym rozwiązaniem może być sąsiedztwo polecone na przykład przez architekta albo z ogłoszenia.
  • Czy jesteśmy gotowi do tworzenia reguł i przestrzegania ich? Podobnie jak we wspólnocie mieszkaniowej, tak i w domach-bliźniakach mieszkańcy mogą notarialnie potwierdzić ustalone zasady. Mogą one obejmować wszystkie obszary codziennego życia: od ustalenia kwiatów do ogrodu przez dwutygodniowy okres uprzedzenia o planowanej rodzinnej imprezie do organizowanego raz w miesiącu wspólnego spotkania przy kieliszku wina.

    W takiej umowie muszą się znaleźć ważniejsze sprawy, jak na przykład prawo pierwokupu zwalnianego bliźniaka albo zgoda na ewentualne wynajęcie. Jeśli budowa bliźniaków ma się rozpocząć, umowa może określać jej szczegóły: wspólne ogrzewanie, rodzaj materiałów, kolor dachu i wiele innych rzeczy ważnych dla nas i naszego partnera zza budowanej ściany. Trzeba tylko zwracać uwagę, aby zapisy w umowie były zgodne z obowiązującym Prawem budowlanym.

W jaki sposób budowa bliźniaka pomaga zaoszczędzić? Odpowiadamy
W jaki sposób budowa bliźniaka pomaga zaoszczędzić? Odpowiadamy

Budowa domu bliźniaka – te koszty dadzą się podzielić

Przede wszystkim trzeba zaznaczyć, że dom bliźniak jest tym, czym jest: własnym domem stojącym na własnym gruncie. Dzielić można przykładowo koszty działki. Z reguły dom bliźniak jest tak zaprojektowany, że dzieli działkę na dwie połowy i tym samym koszt każdej części wynosi równo 50%. Także koszty architekta są dzielone proporcjonalnie. Jeśli chcemy budować dom bliźniak, to mamy na to jeden projekt, a nie dwa. Tak samo w koszty wlicza się jedno podpiwniczenie i jeden dach. Głównym punktem w kosztorysie są usługodawcy zaangażowani w budowę, jak rzemieślnicy i firmy usługowe. Te koszty też mogą być podzielone na dwie rodziny. Poza tym oszczędności generuje sama forma budynku: istnienie tylko trzech ścian zewnętrznych pozwala zredukować koszty izolacji termicznej domu. Także drogie przyłącza gazu, wody i inne można w przypadku bliźniaka korzystnie podzielić.

Aby zabudowa była uznana za zabudowę bliźniaczą, a nie dom dwulokalowy, konieczne jest oddylatowanie stykających się ścian. Oddzielne muszą być też ławy fundamentowe.

Mieszkania w bliźniakach nie muszą być identyczne

Decyzja o budowie bliźniaków nie oznacza automatycznie, że muszą być dwie identyczne przestrzenie mieszkalne. Wspólnie z architektem można całkiem indywidualnie zaplanować również mieszkania w tej formie budowy. Obie części zabudowy bliźniaczej nie muszą być lustrzanym odbiciem; powinny natomiast zachować pewien stopień podobieństwa. Na swojej części każdy ma możliwość wprowadzić balkon, wykusz albo lukarnę według własnych upodobań. Także fasadzie można nadać indywidualny charakter, na przykład kolorystycznie albo rodzajem wykładziny. Oczywiście wnętrze bliźniaka może być tym bardziej indywidualnie rozplanowane. Mimo całej tej bliskości sąsiadów nic nie stoi na przeszkodzie, aby urządzić mieszkanie zgodnie z własnymi upodobaniami i potrzebami.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.