Dom bliźniak – najważniejsze wady i zalety, które pomogą Ci podjąć decyzję

Własny dom nie zawsze musi być wolnostojący. Dom bliźniak, który składa się z dwóch przylegających do siebie budynków, stykających się jedną ścianą i przeważnie w układzie lustrzanym, mimo pewnych ograniczeń również dysponuje wieloma zaletami. Jakich? Odpowiadamy!

Budowa domu bliźniaka - poznaj wady i zalety
Budowa domu bliźniaka - poznaj wady i zalety

Pod względem kosztów budowy oraz zapotrzebowania na energię cieplną bliźniaki przewyższają domy jednorodzinne. Chociaż trzeba dzielić z sąsiadami granicę działki oraz jedną ścianę (pod względem konstrukcyjnym – podwójną), to komfort mieszkania jest podobny jak w domu jednorodzinnym. Wspólną ścianę też można uznać za aspekt pozytywny, jako że stanowi dobrą izolację zewnętrzną. Negatywny efekt powstaje jedynie wtedy, gdy sąsiedzi z bliźniaka zostają skłóceni. Mieszkanie w takich warunkach może być nieco uciążliwe.

Szczególne cechy bliźniaka

Mówiąc o bliźniaku mamy na myśli budynek dysponujący dwoma oddzielnymi wejściami, zamieszkały przez dwóch odrębnych właścicieli. Zewnętrzny wygląd bliźniaka jest w każdym wypadku jednolity. Jedna część nie musi być wiernym odbiciem drugiej, niczym w lustrze, niemniej jednak pewna harmonia musi być zachowana. Zwykle układ okien i kolor fasady są w bliźniaku takie same. Każda część budynku bliźniaczego ma jednakowe pokrycie dachowe. Mimo przestrzennej bliskości, każda część bliźniaka zapewnia komfort mieszkania zbliżony do warunków domu wolnostojącego. Jeśli nie jest kupowany bliźniak zbudowany pod klucz, na etapie budowy, a najlepiej projektowania, można wprowadzić własne mniejsze lub większe zmiany, co do przestrzennego urządzenia mieszkania. W ten sposób, mimo bardzo bliskiego sąsiedztwa, każde mieszkanie może mieć indywidualne cechy.

Dom bliźniak - poznaj największe zalety tego rozwiązania
Dom bliźniak - poznaj największe zalety tego rozwiązania

Zalety domu bliźniaka

Ceny działek nie należą do niskich, zwłaszcza w bardziej atrakcyjnej lokalizacji, dlatego zaletą bliźniaka jest lepsze zagospodarowanie wolnej powierzchni. Działka może być węższa i mniejsza niż w przypadku domu wolnostojącego, a budynek nie traci przez to na swojej funkcjonalności. Lepszy jest też bilans energetyczny bliźniaka w porównaniu z jednorodzinnym domem wolnostojącym. W porównaniu z zabudową szeregową, bliźniak w większości przypadków łatwiej jest w razie potrzeby sprzedać.

Budując bliźniak nie trzeba zachowywać wymaganych odległości od sąsiedniego budynku, co pozwala wykorzystać pod budowę znacznie mniejszą działkę. Już na wstępie obniżają się koszty zakupu gruntu. Koszty działki budowlanej dzieli się zwykle na dwie sąsiadujące rodziny. Bliźniak bywa często kompromisem między mniejszym domem szeregowym i wyraźnie droższym domem wolnostojącym. W porównaniu z zabudową szeregową bliźniak ma tę przewagę, że każdy jest z trzech stron otoczony własnym ogrodem z indywidualnym podjazdem. Przylegające do siebie ściany przynoszą oszczędności energii, ponieważ nie ma tutaj żadnego przepływu ciepła na zewnątrz. Jedna ściana w domu nie wymaga izolacji cieplnej. Dom bliźniak oferuje swoim właścicielom między innymi takie zalety:

  • Bez problemu możliwe jest mieszkanie wielopokoleniowe – nie w pionie, ale w poziomie.
  • Do dyspozycji pozostają dwa niezależne domy.
  • Zabudowa bliźniacza jest korzystna finansowo.
  • Niektóre koszty związane z budową i przyłączami można podzielić na dwóch właścicieli.
  • Budowa bliźniak jest możliwa zarówno na dwóch sąsiadujących, jak i wspólnej działce.
  • Izolacja cieplna jest zbędna na jednej ścianie.

Istnieją wady, które mogą ostudzić zapał podczas wyboru domu bliźniaka
Istnieją wady, które mogą ostudzić zapał podczas wyboru domu bliźniaka

Wady domu bliźniaka

Zakup bliźniaka wymaga uzgodnienia wielu spraw z przyszłym bliskim sąsiadem. Poza tym kupując gotowy bliźniak ma się niewielki wpływ na wprowadzenie własnych pomysłów.

Zakup i ostatecznie zamieszkanie w bliźniaku oznacza konieczność nawiązania z sąsiadami bliskich kontaktów. W przypadku braku dobrych relacji między rozdzielonymi tylko ścianą rodzinami, mieszkanie w bliźniaku przestaje być przyjemnością i bywa czasem wręcz niemożliwe.

Poza tym na wypadek remontu dachu albo elewacji trzeba prowadzenie takich prac uzgodnić z sąsiadem. Mimo oczywistych i dopuszczalnych różnic, wygląd zewnętrzny obu części bliźniaka nie może się jednak zbytnio różnić.

Chociaż zabudowa bliźniacza ma swoje niepodważalne zalety, to jednak ten rodzaj domu posiada też swoje słabe strony. Należą do nich:

  • Bliźniak wymusza bliskie sąsiedztwo i związane z tym niedogodności, na przykład ustawiczne odgłosy w tle.
  • Połacie dachowe i symetryczne fronty wymuszają uzgodnienia wszystkich prac remontowych i konserwacyjnych.
  • Trudniej jest sprzedać część bliźniaka, zwłaszcza jeśli działka jest wspólna.

Dlaczego opłaca się zamieszkać w bliźniaku? Odpowiadamy >> TUTAJ

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.