Dom bliźniak – najważniejsze wady i zalety

Własny dom nie zawsze musi być wolnostojący. Dom bliźniak, który składa się z dwóch przylegających do siebie budynków stykających się jedną ścianą, mimo pewnych ograniczeń również dysponuje wieloma zaletami. Jakimi? Sprawdźcie.

 

Budowa domu bliźniaka - poznaj wady i zalety
Dom bliźniak – najważniejsze wady i zalety

Czym jest dom bliźniak?

Mówiąc o bliźniaku, mamy na myśli budynek dysponujący dwoma oddzielnymi wejściami, zamieszkały przez dwóch odrębnych właścicieli. Zewnętrzny wygląd bliźniaka jest zazwyczaj jednolity. Jedna część nie musi być wiernym odbiciem drugiej, niemniej jednak pewna harmonia powinna być zachowana. Zwykle układ okien i kolor fasady są w bliźniaku takie same. Każda część budynku bliźniaczego ma jednakowe pokrycie dachowe. Mimo przestrzennej bliskości każda część bliźniaka zapewnia komfort mieszkania zbliżony do warunków domu wolnostojącego. Jeśli bliźniak nie jest zbudowany pod klucz, to na etapie budowy, a najlepiej projektowania, można wprowadzić własne mniejsze lub większe zmiany, co do przestrzennego urządzenia mieszkania. W ten sposób, mimo bardzo bliskiego sąsiedztwa, każde mieszkanie może mieć indywidualne cechy.

Dom bliźniak – jakie są jego zalety?

Bliźniak bywa często kompromisem między mniejszym domem szeregowym i wyraźnie droższym domem wolnostojącym. W porównaniu z zabudową szeregową bliźniak ma tę przewagę, że każdy jest z trzech stron otoczony własnym ogrodem z indywidualnym podjazdem.

Ceny działek nie należą do niskich, zwłaszcza w bardziej atrakcyjnej lokalizacji, dlatego zaletą bliźniaka jest lepsze zagospodarowanie wolnej powierzchni. Działka może być węższa i mniejsza niż w przypadku domu wolnostojącego, a budynek nie traci przez to na swojej funkcjonalności.

Lepszy jest też bilans energetyczny bliźniaka w porównaniu z jednorodzinnym domem wolnostojącym. Natomiast w porównaniu z zabudową szeregową, bliźniak w większości przypadków łatwiej jest w razie potrzeby sprzedać.

Pod względem kosztów budowy oraz zapotrzebowania na energię cieplną bliźniaki przewyższają domy jednorodzinne. Chociaż trzeba dzielić z sąsiadami granicę działki oraz jedną ścianę (pod względem konstrukcyjnym – podwójną), to komfort mieszkania jest podobny jak w domu jednorodzinnym. Wspólną ścianę też można uznać za aspekt pozytywny, jako że stanowi dobrą izolację zewnętrzną.

Budując bliźniak, nie trzeba zachowywać wymaganych odległości od sąsiedniego budynku, co pozwala wykorzystać pod budowę znacznie mniejszą działkę. Już na wstępie obniżają się koszty zakupu gruntu. Koszty działki budowlanej dzieli się zwykle na dwie sąsiadujące rodziny.

Dom bliźniak oferuje swoim właścicielom między innymi takie zalety:

  • możliwe jest zbudowanie mieszkania wielopokoleniowego – nie w pionie, ale w poziomie,
  • do dyspozycji pozostają dwa niezależne domy,
  • zabudowa bliźniacza jest korzystna finansowo,
  • niektóre koszty związane z budową i przyłączami można podzielić na dwóch właścicieli,
  • budowa bliźniak jest możliwa zarówno na dwóch sąsiadujących działkach, jak i na wspólnej działce,
  • izolacja cieplna jest zbędna na jednej ścianie.

Przeczytaj również: Czym jest bungalow i czy warto wybrać projekt takiego domu?

Wady zabudowy bliźniaczej

Zakup bliźniaka przede wszystkim wymaga uzgodnienia wielu spraw z przyszłym sąsiadem. Poza tym, kupując gotowy bliźniak, ma się niewielki wpływ na wprowadzenie własnych pomysłów.

Zakup i ostatecznie zamieszkanie w bliźniaku oznacza konieczność nawiązania z sąsiadami bliskich kontaktów. W przypadku braku dobrych relacji między rozdzielonymi tylko ścianą rodzinami, mieszkanie w bliźniaku przestaje być przyjemnością i bywa czasem wręcz niemożliwe. Na wypadek remontu dachu albo elewacji trzeba prowadzenie takich prac uzgodnić z sąsiadem.

Co więcej, mimo oczywistych i dopuszczalnych różnic, wygląd zewnętrzny obu części bliźniaka nie może się jednak zbytnio różnić.

Chociaż zabudowa bliźniacza ma swoje niepodważalne zalety, to jednak ten rodzaj domu posiada też swoje słabe strony.

  • Bliźniak wymusza bliskie sąsiedztwo i związane z tym niedogodności, na przykład odgłosy w tle.
  • Połacie dachowe i symetryczne fronty wymuszają uzgodnienia wszystkich prac remontowych i konserwacyjnych.
  • Trudniej jest sprzedać część bliźniaka, zwłaszcza w sytuacji, gdy działka jest wspólna.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.