Dwa pokolenia w jednym budynku

Dom to inwestycja na lata. Z reguły zakłada się, że będzie służyć kolejnym pokoleniom, a czasem planuje tak, aby od razu mogły w nim zamieszkać dwie rodziny. Projekty domów dwulokalowych powstają specjalnie z myślą o takim właśnie przeznaczeniu.

Gotowe projekty domów dwulokalowych to obecnie kilkaset rozmaitych propozycji. Są wśród nich zarówno domy parterowe, jak i dwukondygnacyjne. Zawierają bardzo różne rozwiązania funkcjonalne. W niektórych powierzchnię podzielono na pół i zaprojektowano niemal identyczne mieszkania. W innych zaproponowano podział na większy, wielopokojowy lokal oraz towarzyszącą mu tzw. senioratkę. Mieszkania są zazwyczaj połączone wspólnym wiatrołapem, ale bywają też takie, w których wejścia umieszczono w różnych punktach. Poniżej prezentujemy kilka projektów domów dwurodzinnych. Każdy jest inny, ale wszystkie warte realizacji.

Projekt Atlas CE (132,01 m²)

   

Parterowy dom z bliźniaczymi mieszkaniami. Lokale posiadają osobne wejścia, a łączy je wspólna kotłownia. Najlepszą lokalizacją dla tego budynku będzie działka z wjazdem od strony południowej, ponieważ pokoje dzienne wraz z tarasami zostały zaplanowane w części frontowej.

Projekt Solare (148,95 m²)

   

Komfortowy dom dla dwóch rodzin. Obydwa lokale znajdują się na parterze. Przy jednym z nich zaplanowano jednostanowiskowy garaż. Układ pomieszczeń w każdym z mieszkań jest inny. W jednym salon łączy się z kuchnią, w drugim jest od niej oddzielony. W pierwszym sypialnia jest dostępna z korytarza, w drugim – z salonu. Inaczej są też rozmieszczone tarasy.

Projekt Lawenda CE (151,2 m²)

   

Klasyczny dom z poddaszem i dwuspadowym dachem. W środku kryje nietypowy układ wnętrz. Składa się z dwóch mieszkań. Mniejsze – salon z aneksem kuchennym i łazienką - zajmuje część parteru. Pozostałą powierzchnię zajmuje większe mieszkanie z trzema sypialniami na poddaszu.

Projekt Raul (152,79 m²)

   

Piękny, funkcjonalny i nietrudny w budowie dom dla dwóch rodzin. Dla mniej licznej rodziny przewidziano mieszkanie z jedną sypialnią. Dla większej zaplanowano pozostałą przestrzeń z pokojem dziennym na parterze oraz strefą prywatną u góry.

Projekt BS-10 dwurodzinny (153,8 m²)

   

Tradycyjna, choć nowocześnie wykończona, willa. W tym przypadku każde z mieszkań zaplanowano na innej kondygnacji, a łączy je wspólna klatka schodowa. Powierzchnia obydwóch lokali jest zbliżona, ale na dole obok salonu zaplanowano dwa osobne pokoje, a na poddaszu – trzy.

Projekt Dom gotowy MP2 (166 m²)

   

Prefabrykowany dom wykonany w skandynawskiej technologii Praefa. Budynek jest parterowy i składa się z dwóch mieszkań tworzących odbicia lustrzane. Powierzchnia każdego z nich wynosi ponad 80 m². Układ funkcjonalny koncentruje się wokół salonu, z którego są dostępne wszystkie pomieszczenia oraz taras.

Projekt Ofelia 3 (179,11 m²)

   

Tradycyjna architektura jednorodzinna w najbardziej eleganckim wydaniu. Dom jest wygodny i przestronny, a obok głównego mieszkania zaplanowano w nim także dodatkowy lokal, w którym można zaaranżować drugie mieszkanie lub biuro.

Projekt BS-15 dwurodzinny (186,9 m²)

   

Klasyczny dom z poddaszem. Obok głównego mieszkania zaprojektowano w nim również tzw. senioratkę. Większy lokal zajmuje część parteru oraz całe poddasze. Do senioratki prowadzi osobne wejście. To mieszkanie jest w całości zlokalizowane na parterze.

Projekt Poziomka (197 m²)

   

Uroczy, przytulny i wygodny dom dla dwóch rodzin. Mieszkania łączy wspólny wiatrołap. Każde z nich zajmuje osobną kondygnację i składa się ze strefy dziennej oraz trzech sypialni. Lokale są całkowicie niezależne; posiadają osobne kotłownie z piecami gazowymi.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.