Jak obniżyć koszty ogrzewania gazem?

Koszty ogrzewania gazem zależą od wielu czynników. Kształtuje je m.in. powierzchnia, którą chcemy ogrzać, stopień docieplenia budynku, rodzaj użytkowanego kotła c.o. oraz nasze codzienne nawyki. Nigdy nie jest jednak tak, by rachunków za gaz zupełnie nie dało się obniżyć. Przy czym oczywistym jest fakt, że oszczędności zależeć będą od poczynionych działań. A działać można kompleksowo i z dużym rozmachem finansowym bądź mniej inwazyjnie i bez znacznych nakładów.

 

Ogrzewanie gazem w prywatnym domu
Ogrzewanie gazem w prywatnym domu

 

Oszczędzanie energii cieplnej nie jest już w dzisiejszych czasach czymś, co robi się wyłącznie przez wzgląd na własny portfel. To coraz częściej wybór dużo bardziej świadomy i dyktowany szeroko pojmowanymi względami ekologicznymi, a często (zwłaszcza w przypadku użytkowania gazu) także uwarunkowaniami politycznymi. Warto zdawać sobie sprawę, że ogrzewanie gazowe może być naprawdę tanie. Najpierw jednak trzeba zadbać o prawidłową termoizolację budynku i zagwarantować wysoką sprawność instalacji c.o. Te działania przynoszą największe oszczędności w zużyciu gazu, ale koszty ogrzewania gazowego można też obniżyć poprzez prawidłową eksploatację sytemu grzewczego i rozsądne podejście do komfortu termicznego wewnątrz użytkowanych pomieszczeń.

Termomodernizacja domu - sposób na tańsze ogrzewanie

Termomodernizacja budynku to poważne i kosztowne wyzwanie, ale przynoszące naocznie zauważalne oszczędności na ogrzewaniu. Wiadomo, że w budynku bez termoizolacji oraz szczelnych okien i drzwi straty ciepła są ogromne, przez co i zapotrzebowanie na energię cieplną nieporównywanie wyższe niż w domu wybudowanym zgodnie z obowiązującymi standardami efektywności energetycznej. Dlatego też, choć kompleksowa termomodernizacja może być wydatkiem rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych – zdecydowanie warto ją przeprowadzić, bo poniesione koszty zwrócą się w przeciągu kilku – kilkunastu najbliższych sezonów grzewczych. Rachunki za gaz powinny obniżyć się przynajmniej o połowę.

Zastąp tradycyjny kocioł gazowy kotłem kondensacyjnym

Aktualnie na rynku dostępne są różne typy kotłów gazowych do centralnego ogrzewania. Różnicuje je cena, a także sposób spalania paliwa oraz sprawność pracy. Tradycyjne piece charakteryzują się sprawnością na poziomie około 90%. Natomiast gazowe kotły kondensacyjne, które energię pozyskują nie tylko z samego procesu spalania paliwa, ale również spalin, mają sprawność dochodzącą do 110%. Oznacza to, że zużywają one aż o 40% mniej gazu i pozwalają na znaczne oszczędności. Wprawdzie za nowoczesne urządzenie kondensacyjne trzeba sporo zapłacić (około 8 tys. zł), ale wydatek ten zwraca się na ogół już w pierwszych dwóch latach jego użytkowania. Kolejne sezony grzewcze przynoszą wyłącznie same zyski. Pamiętajmy jednak, że ekonomiczna praca kotła jest nierozerwalnie związana z koniecznością poddawania go konserwacji i okresowym przeglądom. Czynności te najlepiej jest powierzać serwisowi rekomendowanemu przez producenta urządzenia.

 

Instalacja ogrzewania gazowego w domu
Instalacja ogrzewania gazowego w domu

 

Obniż koszty ogrzewania gazowego, zmniejszając temperaturę

Nie każdy wie, że zmniejszenie temperatury o zaledwie jeden stopień jest w stanie obniżyć koszty ogrzewania o około 4-6%. Prawidłowa temperatura pokojowa to 20-21˚C. W sypialni oraz np. w kuchni z powodzeniem można obniżyć ją do około 17˚C. Termostaty grzejników warto też przykręcić na noc oraz na czas, kiedy nie ma nikogo w domu. Należy to jednak robić z umiarem, bo nadmierne wychładzanie pomieszczeń ogrzewanych gazem jest niewskazane i nieopłacalne. Jeśli w domu są pomieszczenia w ogóle nieogrzewane lub takie, w których grzejniki pracują minimalnie – należy je odizolować od pozostałych szczelnymi drzwiami wewnętrznymi.

Nie zasłaniaj grzejników i stosuj ekrany zagrzejnikowe

Zasłonięcie grzejników grubymi kotarami, nieprzepuszczającymi ciepła obudowami czy meblami ogranicza możliwości urządzeń grzejnych aż o 20%. Grzejnik powinien oddawać ciepło do pomieszczenia bez żadnych przeszkód. Niestosowanie się do tej zasady zawsze powoduje niepotrzebne straty energii. Grzejnik można natomiast odizolować od ściany zewnętrznej (zwłaszcza jeśli jej ocieplenie jest wątpliwej jakości), co z kolei zmniejszy ubytki ciepła z pomieszczenia. Szacuje się, że założenie specjalnych ekranów zagrzejnikowych w całym domu może przyczynić się do oszczędności rzędu 2,5-5%.

Wietrz mądrze pomieszczenia

Wietrzenie pomieszczeń jest konieczne przez cały rok, ale w sezonie grzewczym należy wietrzyć krótkotrwale i intensywnie. Oznacza to tyle, że zamiast tylko lekko uchylać okna na wiele godzin, dużo lepiej jest otworzyć je na całą szerokość jedynie na kilka minut. Na czas wietrzenia wartości temperatury na termostatach grzejnikowych powinny zostać optymalnie zmniejszone.

UWAGA! Podane kwoty są cenami przybliżonymi, pochodzą z ogólnodostępnych w Internecie zestawień kosztów, dlatego mogą odbiegać od aktualnych cen oraz nie stanowią oferty handlowej.

Komentarze

  • Renata 2018-06-18T07:17:11Z

    Czy możecie coś napisać o ogrzewaniu elektrycznym na podczerwień