Piec akumulacyjny – czy warto? Ceny, koszty, porady

Choć rosnące ceny prądu raczej nie zachęcają do wyboru ogrzewania elektrycznego, to jednak niektórzy inwestorzy decydują się na takie rozwiązanie zarówno w mieszkaniach, jak i w domach jednorodzinnych. Jedną z opcji, która pozwala nieco obniżyć koszty ogrzewania elektrycznego bez utraty komfortu cieplnego, jest piec akumulacyjny.

 

Czym jest piec akumulacyjny?
Czym jest piec akumulacyjny?

 

Czym jest piec akumulacyjny?

Piec akumulacyjny to rodzaj grzejnika o bardzo dużej pojemności cieplnej. Jego kluczowym elementem jest blok akumulacyjny wyposażony w grzałki, które najpierw nagrzewają się do maksymalnej temperatury, by później, po odłączeniu od źródła zasilania, oddawać ciepło do pomieszczenia. Tego rodzaju piece można podzielić na 2 typy, różniące się sposobem oddawania ciepła:

  • statyczny piec akumulacyjny oddaje od razu całe nagromadzone w nim ciepło, tzn. grzeje dopóty, dopóki nie skończy się nagromadzony wcześniej „zapas” ciepła, wykorzystując zasadę konwekcji;
  • dynamiczny piec akumulacyjny, w przeciwieństwie do pieca statycznego, nie oddaje ciepła przy pomocy obudowy, lecz przez wbudowane wentylatory, co umożliwia efektywne sterowanie jego pracą i możliwość regulacji temperatury panującej w pomieszczeniu – nie musimy wykorzystywać całego zapasu ciepła od razu.

Co istotne, piec akumulacyjny nie musi oddawać energii cieplnej bezpośrednio po jej pobraniu, jak dzieje się to w przypadku innych rodzajów ogrzewania elektrycznego. Dlatego, wybierając takie rozwiązanie, warto zdecydować się również na dwutaryfowy system energetyczny: wówczas możemy naładować piec w nocy, kiedy obowiązuje tzw. druga taryfa i energia elektryczna jest tańsza, a oddawanie ciepła uruchomić dopiero w ciągu dnia.

 

Rozważając zakup pieca akumulacyjnego, musimy zastanowić się, jaka moc będzie wystarczająca
Rozważając zakup pieca akumulacyjnego, musimy zastanowić się, jaka moc będzie wystarczająca

 

Dwuetapowe działanie pieca akumulacyjnego

Piec akumulacyjny funkcjonuje na zasadzie dwuetapowego cyklu: najpierw pobiera energię elektryczną, która jest przekształcana na energię cieplną, następnie zaś oddaje wytworzone ciepło do pomieszczenia. Etap rozładowywania, czyli oddawania ciepła, rozpoczyna się dopiero wówczas, gdy urządzenie zostanie odłączone od źródła prądu. W przypadku pieców statycznych, gdzie ciepło jest emitowane przez obudowę, intensywność grzania będzie zmniejszała się wraz ze stopniową utratą ciepła – inaczej mówiąc, im mniej ciepła zostanie w bloku akumulacyjnym, tym słabiej piec będzie grzał.

Jeśli zatem chcemy zapewnić sobie stałą temperaturę w pomieszczeniu przez cały dzień, wówczas lepszą opcją będzie piec dynamiczny, którego pracą możemy sterować w taki sposób, by zakumulowane ciepło zużywało się nieco wolniej, a jego emisja była bardziej równomiernie rozłożona w czasie. Pożądaną temperaturę ustawiamy za pomocą termostatu, który kontroluje tempo i intensywność rozładowywania się pieca.

Jeżeli mamy dobrą termoizolację, izolację przeciwwilgociową i wysokiej jakości okna, to będziemy w stanie ogrzać większą powierzchnię, używając mniejszej mocy.

Zalety i wady pieców akumulacyjnych

Właściwie wszystkie rodzaje instalacji grzewczych mają zarówno swoje mocne, jak i słabsze strony – nie inaczej jest z piecem akumulacyjnym. Do jego najważniejszych zalet możemy zaliczyć:

  • możliwość ustawienia innej temperatury w każdym z pomieszczeń, w zależności od indywidualnych potrzeb;
  • możliwość ładowania pieca w nocy, gdy obowiązuje tańsza taryfa energetyczna – obniżamy więc koszty w porównaniu do innych rodzajów ogrzewania elektrycznego;
  • możliwość stopniowego wykorzystywania zakumulowanego w piecu ciepła (dotyczy to przede wszystkim pieców dynamicznych);
  • niższe koszty instalacji grzewczej – nie musimy montować rur ani nawet wygospodarowywać pomieszczenia na kotłownię, zatem takie rozwiązanie sprawdzi się zwłaszcza w niewielkich domach;
  • niskie ryzyko wystąpienia awarii pieca;
  • walory ekologiczne – tego rodzaju ogrzewanie nie emituje szkodliwych produktów spalania do atmosfery, przynajmniej nie bezpośrednio, trzeba bowiem mieć świadomość tego, skąd czerpiemy prąd – najczęściej są to elektrownie węglowe. Aby zwiększyć poziom ochrony środowiska, można połączyć tego typu ogrzewanie z instalacją fotowoltaiczną.

 

Piec akumulacyjny – jakie są koszty?
Piec akumulacyjny – jakie są koszty?

 

Choć powyższe korzyści płynące z posiadania pieca akumulacyjnego prezentują się zachęcająco, to jednak nie należy zapominać, że koszt użytkowania takiego urządzenia jest mocno uzależniony od cen energii elektrycznej, które bynajmniej nie maleją. Trudno dokładnie przewidzieć, jak będą kształtowały się ceny prądu za kilka czy kilkanaście lat, więc nie sposób nie wyobrazić sobie dystopijnej wersji przyszłości, w której musimy zaciągać kredyt na opłacenie rachunków za ogrzewanie, nawet jeśli korzystamy z drugiej taryfy.

Wadą pieca akumulacyjnego jest też to, że możemy nim ogrzać tylko to pomieszczenie, w którym się on znajduje – do każdego pokoju będziemy więc potrzebować osobnego urządzenia. A niestety, innowacyjny piec, charakteryzujący się wysoką jakością, bezawaryjną pracą i parametrami umożliwiającymi osiągnięcie maksymalnego komfortu cieplnego, nie należy do najtańszych sprzętów.

Etap rozładowywania, czyli oddawania ciepła, rozpoczyna się dopiero wówczas, gdy urządzenie zostanie odłączone od źródła prądu.

Piec akumulacyjny – koszty

Koszty użytkowania pieca akumulacyjnego są uzależnione przede wszystkim od aktualnych cen energii elektrycznej u wybranego przez nas dostawcy, a także od mocy samego urządzenia i naszego indywidualnego zapotrzebowania na ciepło. Chcąc wstępnie wyliczyć koszty, możemy więc pomnożyć moc naszego pieca (liczbę kW) przez cenę za 1 kWh energii elektrycznej u danego operatora oraz przez liczbę godzin ładowania pieca. Warto zaznaczyć, że, decydując się na piec akumulacyjny, najlepiej od razu zmienić taryfę na G12 (czyli z podziałem na taryfę nocną i dzienną, czasem również z opcją dodatkowych tańszych godzin w ciągu dnia lub w weekendy) – w przeciwnym wypadku, jeśli rozliczamy się według taryfy G11, korzystanie z takiego rodzaju ogrzewania będzie generowało bardzo wysokie rachunki.

Koszt zakupu samego pieca również jest uzależniony od kilku czynników, takich jak moc, marka, funkcje i możliwości związane ze sterowaniem urządzeniem. Najprostszy piec o niezbyt dużej mocy (do 2kW) można kupić już za ok. 1000 zł, a niekiedy nawet nieco taniej. Ceny urządzeń o wyższej mocy kształtują się w przedziale ok. 1600–4000 zł, natomiast za bardziej zaawansowany i innowacyjny sprzęt zapłacimy ponad 5000 zł (ceny niektórych modeli sięgają nawet ok. 7000–8000 zł).

 

Koszt zakupu samego pieca również jest uzależniony od kilku czynników
Koszt zakupu samego pieca również jest uzależniony od kilku czynników

 

Jaki piec akumulacyjny wybrać?

Rozważając zakup pieca akumulacyjnego, musimy zastanowić się, jaka moc będzie wystarczająca, by pokryć zapotrzebowanie na energię grzewczą w danym pomieszczeniu, a tym samym – zagwarantować nam komfort cieplny. Ma to niebagatelne znaczenie wówczas, gdy piec jest jedynym źródłem ogrzewania; jeśli zaś ma służyć jedynie do dogrzania pokoju w czasie większych mrozów, możemy wybrać niewielką moc.

Moc pieca nie może być więc zbyt niska, ale również nie za wysoka – urządzenia o większej mocy mają także większe gabaryty, a więc zajmą więcej miejsca, co w niedużym pomieszczeniu może okazać się zarówno mało estetyczne, jak i niefunkcjonalne. Poza tym nikomu raczej nie opłaca się wydawanie majątku na sprzęt, którego możliwości nie będziemy w stanie w pełni wykorzystać.

Najprostszy piec o niezbyt dużej mocy (do 2kW) można kupić już za ok. 1000 zł, a niekiedy nawet nieco taniej.

Na dobór mocy wpływa nie tylko sama wielkość pomieszczenia, ale również klasa energetyczna budynku. Jeżeli mamy dobrą termoizolację, izolację przeciwwilgociową i wysokiej jakości okna, to będziemy w stanie ogrzać większą powierzchnię, używając mniejszej mocy. Jeśli zaś mieszkamy w starym budynku o niezbyt dobrej izolacji, będziemy potrzebować większej mocy. Szacuje się, że w przypadku dobrze zaizolowanego budynku do ogrzania 1m2 potrzebujemy ok. 65W energii, natomiast do pomieszczeń o słabszych parametrach termoizolacyjnych – ok. 70W lub więcej.

Przed zakupem warto skonsultować się z fachowcem, który dokładnie oceni nasze zapotrzebowanie i pomoże dopasować idealną moc pieca – niektóre firmy zajmujące się sprzedażą i instalacją pieców akumulacyjnych oferują taką usługę, niekiedy nawet bezpłatnie. Kupując piec, najlepiej wybrać opcję z profesjonalnym montażem, ponieważ samodzielne instalowanie, zwłaszcza bez stosownej wiedzy i uprawnień, może skończyć się uszkodzeniem pieca lub błędami, które zmniejszą jego wydajność, a często również utratą gwarancji producenta.

UWAGA! Podane kwoty są cenami przybliżonymi, pochodzą z ogólnodostępnych w Internecie zestawień kosztów, dlatego mogą odbiegać od aktualnych cen oraz nie stanowią oferty handlowej.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.