Czy potrzebne jest świadectwo charakterystyki energetycznej?

Świadectwo energetyczne budynku określa potencjalne koszty zużycia energii – nie tylko elektrycznej, ale przede wszystkim cieplnej. Dane w takiej dokumentacji mogą stanowić jeden z ważnych elementów wpływających na decyzję o zakupie nieruchomości.

Kiedy potrzebne świadectwo energetyczne domu?
Kiedy potrzebne świadectwo energetyczne domu?

Kiedy trzeba mieć świadectwo charakterystyki energetycznej?

Świadectwo należy posiadać w przypadku sprzedaży lub wynajmu budynku. Certyfikat zawiera ocenę energochłonności obiektu, którą wydaje się na podstawie zużycia energii w kWh/m²rok. Uzyskany wynik oznacza energię, która będzie wystarczająca do komfortowego użytkowania budynku (zaopatrzenie w wodę czy ogrzewanie). Obecne przepisy zwalniają z posiadania świadectwa charakterystyki energetycznej domów, które są budowane na własny użytek.

Świadectwo należy posiadać w przypadku sprzedaży lub wynajmu budynku. Certyfikat zawiera ocenę energochłonności obiektu, którą wydaje się na podstawie zużycia energii w kWh/m²rok.

Kończąc budowę domu, nie trzeba więc zamawiać świadectwa energetycznego. Nie jest ono wymagane podczas zgłoszenia zakończenia budowy domu jednorodzinnego. To uregulowanie powinno ucieszyć inwestorów, nie muszą już bowiem płacić za dokument, który tak naprawdę nie jest im potrzebny, tym bardziej że charakterystyka energetyczna domu została określona w projekcie budowlanym. W efekcie wprowadzonych zmian świadectwo należy zamówić dopiero wówczas, gdy dom zostanie wystawiony na sprzedaż lub wynajem. Nowa ustawa wprowadziła również obowiązek dziesięcioletniego przechowywania dokumentów, a także rejestr wszystkich wydanych świadectw oraz kontrolę ich poprawności.

Czym jest świadectwo charakterystyki energetycznej?

Wiadomo nie od dziś, jak cennym towarem jest energia. Jej zasoby są ograniczone, dlatego należy chronić środowisko naturalne. Z tego powodu współcześni inżynierowie optymalizują sposoby pozyskiwania energii odnawialnej. Świadectwo charakterystyki energetycznej określa wskaźniki dotyczące ochrony cieplnej i zużycia energii, które posiada dana budowla, a potem przypisuje budynek do konkretnej klasy energetycznej. Dobre współczynniki sprawią nie tylko, że nasz dom będzie tani w eksploatacji, ale też będzie mógł być lepiej wyceniony przy potencjalnej sprzedaży czy wynajmie.

Świadectwo charakterystyki energetycznej potocznie nazywa się certyfikatem energetycznym. Bazuje na dwóch wskaźnikach, to jest na EP (energia pierwotna) i EK (energia końcowa). Wyliczenia podawane są w kWh/(m2rok). Zasadniczo dokument określa roczne zapotrzebowanie budynku na nieodnawialną energię. Energia pierwotna tym różni się od końcowej, że zawiera także straty, które nastąpią w czasie produkcji i przesyłki energii. Obecnie projektowane domy muszą posiadać wskaźnik EP nie wyższy niż 95 kWh/m²rok, a od 2021 roku będzie to 70 kWh/m²rok (dla domu jednorodzinnego).

Świadectwo charakterystyki energetycznej domu
Świadectwo charakterystyki energetycznej domu

Ile kosztuje wydanie świadectwa charakterystyki energetycznej budynku?

Certyfikat energetyczny jest wydawany przez osoby odpowiednio do tego przeszkolone, z uprawnieniami do wykonywania takich obliczeń. Do dyspozycji zainteresowanych jest odpowiedni rejestr uprawnionych do tego osób. Według ministerstwa jest ich około 80 000, więc zdobycie świadectwa naprawdę nie powinno stanowić problemu. Generalnie są to inżynierowie bądź magistrzy kierunków takich jak architektura, inżynieria środowiska, budownictwo czy energetyka. Mogą to być także osoby, które ukończyły inny kierunek studiów. Warunkiem koniecznym są uprawnienia budowlane lub ukończony kurs i zdany egzamin z zakresu świadectw charakterystyki energetycznej. Obiegowe określenie takich osób to certyfikatorzy energetyczni.

Certyfikat energetyczny jest wydawany przez osoby odpowiednio do tego przeszkolone, z uprawnieniami do wykonywania takich obliczeń. 

Otrzymany dokument jest ważny przez 10 lat, jednakże w przypadku przebudowy, remontu, modernizacji instalacji ogrzewania lub ocieplenia budynku konieczne jest ponowne wystawienie świadectwa. Trudno jest podać precyzyjną cenę za świadectwo charakterystyki energetycznej. Zależy ona od kilku czynników – między innymi od wielkości budynku, jakości dokumentacji, jego przeznaczenia. Można jednak szacować, że w przypadku wydania certyfikatu do mieszkania, ceny zaczynają się od 150 zł, kończąc na około 300 zł. Dla domu jednorodzinnego, którego powierzchnia nie przekracza 150 m², koszt ten wynosi średnio 300-400 zł.

Komentarze

 • ejejej 2018-05-30T21:57:13Z

  Czemu na 10 lat? Po 10 latach co? właściwości izolacyjne materiałów z których zbudowany jest dom ulegną zmianie? Zmieni sie mi zapotrzebowanie na ciepło? A po drugie jak nie bede grzał i bede chodził w kurtce po domu i dom będzie zuzywał 50 kWh/m2 rok to co? to dostane świadectwo A++ . bo mało potrzebuje mimo,że w domu bedzie 12 stopni?

  • heheh 2018-10-29T23:07:16Z

   Dokładnie, kto inny w tym samym domu bedzie grzał do 29 stopni w środku a ty do 17 i z charakterystyki d skoczy ci na a+

   • pmm 2018-11-13T16:35:13Z

    Nic nie doskoczy, świadectwo tylko porównuje dany budynek w ustalonych parametrach zewnętrznych z budynkiem modelowym. Podskoczy przy zmianie z paliwa nieekologicznego ( np. ekogroszek ) na ekologiczne ( np. pellet ), nawet przy zastosowaniu tego samego kotła. Przydatne dane można znaleźć w poszczególnych etapach, w postaci projektowanego zużycia energii na różne cele ( ale nadal będą to dane dla warunków "normowych " ), czyli generalnie dalej porównujemy do budynku normowego.