Jak oszczędzić na budowie domu?

Czy tanie budowanie domu jest możliwe? Dlaczego niektórzy potrafią zbudować podobny dom nakładem 200 tys., a inni nawet za dwukrotnie wyższą kwotę? Odpowiedź na to pytanie nie może być jednoznaczna, ale istnieją sposoby na to, by oszczędzić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych bez dużego wysiłku.

Jak tanio kupić działkę budowlaną?

Ceny działek budowlanych są bardzo zróżnicowane, dlatego na wstępie warto rozsądnie wybrać lokalizację posesji. Działki w centrach miast i w prestiżowych dzielnicach będą nawet kilkakrotnie droższe od działek na przedmieściach. Warto również rozważyć opcję zakupu działki nieuzbrojonej. W takim przypadku jednak – jeszcze przed zakupem – należy sprawdzić, czy na danym terenie jest możliwość podłączenia mediów, takich jak instalacja elektryczna i wodno-kanalizacyjna. Warto sprawdzić również koszt wykonania przyłączy.

Warto również rozważyć opcję zakupu działki nieuzbrojonej. W takim przypadku jednak – jeszcze przed zakupem – należy sprawdzić, czy na danym terenie jest możliwość podłączenia mediów, takich jak instalacja elektryczna i wodno-kanalizacyjna.

Kiedy podłączenie mediów będzie możliwe i stosunkowo tanie? Taka sytuacja wystąpi wtedy, gdy w okolicy znajdują się inne działki budowlane oraz w przypadku, gdy w zapisach planu miejscowego figurują zapisy określające rodzaj zabudowy realizowanej w przyszłości.

Co więcej – na cenę działki ma również wpływ pora roku. Statystyki pokazują, że ceny za m2 działek maleją głównie w okresach jesiennych.

 

Wybór działki pod budowę domu
Wybór działki pod budowę domu

 

Technologia budowy a koszty – co opłaca się najbardziej?

W Polsce najczęściej wybieraną technologią jest tradycyjna murowana. Jest to przede wszystkim bardzo trwała technologia, ale również czasochłonna. Jak wskazują tendencje rynkowe, od kilku lat zauważalne jest natomiast zainteresowanie alternatywnymi technologiami budowy domu, które nierzadko są o wiele prostsze i przyczyniają się do dużych oszczędności. Jedną z takich technologii jest zyskująca popularność technologia budowy domu z prefabrykatów. Wśród jej zalet możemy wymienić przede wszystkim bardzo szybką budowę przy niskich nakładach finansowych.

Jak wskazują tendencje rynkowe, od kilku lat zauważalne jest natomiast zainteresowanie alternatywnymi technologiami budowy domu, które nierzadko są o wiele prostsze i przyczyniają się do dużych oszczędności.

Inną alternatywą jest budowa domu w konstrukcji szkieletowej, która posiada lekką konstrukcję, ale jednocześnie trwałą. Najczęściej wykorzystywanym materiałem do tego rodzaju budowy, jest drewno sosnowe. Na etapy realizacji inwestycji składa się wykonanie fundamentów, montaż szkieletu ścian zewnętrznych i wewnętrznych. Poza tymi czynnościami ważne jest wykonanie wiązarów, które podtrzymują ściany. Dom wybudowany w technologii szkieletowej – wbrew błędnemu przekonaniu – ma świetne właściwości termoizolacyjne. Taka technologia przeważa nad murowaną pod względem kosztów inwestycyjnych oraz zdrowego mikroklimatu pomieszczeń.

 

Budowa domu z prefabrykatów
Budowa domu z prefabrykatów

 

System zlecony czy gospodarczy?

Według statystyk w Polsce ponad połowa murowanych domów budowana jest systemem gospodarczym. Ten fakt nie jest zadziwiający, ponieważ tym sposobem możemy sporo zaoszczędzić, rezygnując z usług gneneralnego wykonawcy - jak w przypadku budowy domu systemem zleconym. Z drugiej strony samodzielne zarządzanie pracami nie będzie łatwe, dlatego budowa może trwać o wiele dłużej, co powoduje dodatkowe koszty.

Według statystyk ponad połowa domów murowanych w Polsce budowana jest systemem gospodarczym. Ten fakt nie jest zadziwiający, ponieważ tym sposobem możemy sporo zaoszczędzić rezygnując z budowy z pomocą profesjonalnej ekipy budowlanej.

Atutem takiego rozwiązania jest natomiast oszczędność na materiałach budowlanych. Inwestor sam może zapoznać się z ofertą kilku hurtowni i wybrać poszczególne produkty w najbardziej korzystnych cenach. Dodatkowo przy większych zakupach możliwa jest negocjacja cen.

 

Samodzielna budowa domu
Samodzielna budowa domu

 

Kształt budynku a koszty budowy

Aby dom był tani w budowie, musi mieć prostą konstrukcję. Najlepiej, aby występowało jak najmniej załamań, czyli optymalnym rozwiązaniem będzie dom osadzony na planie kwadratu lub prostokąta. Taki zabieg sprawi, że dużo oszczędzimy materiałach budowlanych, a budowa przebiegnie szybciej. Jeżeli nie potrzebujemy dużej przestrzeni użytkowej, warto również zdecydować się na dom parterowy z poddaszem i dachem dwuspadowym, ponieważ będzie to rozwiązanie najtańsze.

Aby dom był tani w budowie, musi mieć prostą konstrukcję. Najlepiej, aby występowało jak najmniej załamań, czyli optymalnym rozwiązaniem będzie dom osadzony na planie kwadratu lub prostokąta.

Jeżeli natomiast musimy mieć większą powierzchnię domu, wybór projektu parterowego, ale rozległego, okaże się mniej opłacalny, ponieważ wtedy musimy wykonać większą powierzchnię dachu – którego budowa i materiały są kosztowne. Nawiązując natomiast do dachu, pamiętajmy, że większa liczba załamań to dodatkowe koszty. Unikajmy również lukarn. Najtańszy w budowie będzie tradycyjny dach dwuspadowy.

 

Dom parterowy tani w budowie
Tooba.pl
Dom parterowy tani w budowie

 

Oszczędności na finansowaniu budowy przez kredyt

Często dobrym źródłem oszczędności okazuje się atrakcyjny kredyt. Jednak, aby go uzyskać, musimy sporządzić miarodajny kosztorys. Warto – kupując projekt budynku – wybrać ofertę z firmy, która dołącza kosztorysy do niektórych projektów domów za darmo. Możemy też pokusić się o sporządzenie kosztorysu samodzielnie, jednak nie jest to łatwe zadanie. Posiadając już kosztorys, należy założyć 10% błąd statystyczny – dzięki temu lepiej rozplanujemy prace i wyższy koszt niż w obliczeniach nie będzie dla nas zaskoczeniem.

Warto – kupując projekt domu – wybrać ofertę z firmy, która dołącza kosztorysy do niektórych projektów za darmo. Możemy też pokusić się o sporządzenie kosztorysu samodzielnie, jednak nie jest to łatwe zadanie.

Po wykonaniu lub zleceniu stworzenia kosztorysu, możemy zacząć poszukiwanie najlepszej oferty kredytowej. Nie będzie to łatwe, dlatego warto skorzystać z doradztwa kredytowego w agencji nieruchomości, za pośrednictwem której kupujemy działkę. Takie agencje często posiadają rozbudowaną ofertę kredytów hipotecznych z wielu banków, a doradca kredytowy pomoże nam wynegocjować lepsze warunki spłaty.

Komentarze