Jak długo trwa budowa domu?
Stare porzekadło mówi: „Czas to pieniądz!”. Autorstwo tych słów przypisuje się Benjaminowi Franklinowi, jednemu z ojców założycieli USA. Najpewniej kierował tę wskazówkę do kupców, aby nie marnowali czasu, ale pasuje ona wyjątkowo celnie do budowy domu. Każda dniówka budowy to znaczna kwota obciążająca dodatkowo konto inwestora. Jak długo trwa budowa domu? Odpowiadamy!
Wynika z tego, że najważniejsze jest precyzyjne zaplanowanie od A do Z całego procesu budowy. Tylko, czy w ogóle da się wszystko przewidzieć? Czy planowanie czasowe budowy nie przypadkiem jedynie spekulacją, od tak wielu czynników przecież zależy?
Czas budowy domu zależy od wielu czynników
Zanim rodzina wprowadzi się do swojego wymarzonego domu, od pierwszego wbicia w grunt łopaty do przeprowadzki musi upłynąć wiele tygodni. Czas wykonania różnych prac nie zależy często ani od firmy budowlanej, ani od właściciela przyszłego domu. Pakiet przeszkód rozpoczynają niekorzystne warunki pogodowe, a kończą możliwe zakłócenia w dostawie materiałów. Aby mieć pewne wyobrażenie o czasie oczekiwania na przeprowadzkę do własnego domu, można przyjąć następujące terminy:
Planowanie budowy – 4 do 6 tygodni
Od pomysłu do projektu droga jeszcze daleka. Wprawdzie dla większości gotowych domów istnieją plany budowy, jednak w przypadku jakichś szczególnych wymagań ze strony klienta, wprowadzenie poprawek do projektu domu zajmuje dużo czasu. Rozpoczęcie budowy jednorodzinnego domu może się odwlec o kilka tygodni. Faza planowania przedłuża się wtedy, podobnie jak w przypadku sporządzania indywidualnego projektu domu, do kilku tygodni albo i miesięcy. Nie należy też zapominać o godzinach spędzonych na oglądaniu wzorcowych domów w terenie albo przynajmniej katalogów.
Budujesz dom? Sprawdź nasze poradniki budowlane - serię artykułów o kosztach, adaptacji, projektach.
Uzyskanie zezwoleń na budowę – 1,5 do 12 tygodni
Zanim budowa w ogóle wystartuje, konieczne jest uzyskanie stosownych zezwoleń i decyzji ze strony lokalnych urzędów i instytucji. Te mogą być gotowe w ciągu 14 dni, ale na niektóre trzeba poczekać znacznie dłużej. Różne zmiany i poprawki wymagające zatwierdzenia przez odpowiednie urzędy zabierają kolejne tygodnie.
Piwnica albo płyta – 2 do 5 tygodni
Budowa fundamentów i podpiwniczenia trwa równie długo zarówno w przypadku gotowego domu, jak i projektowanego indywidualnie. Konieczne są badania gruntu i pomiary, co łącznie może potrwać ponad miesiąc. Jeśli ktoś chce skrócić ten okres, może zdecydować się na płytę fundamentową. Wykonanie takiej płyty potrwa około dwóch tygodni, po czym można przejść do następnego etapu.
Budowa stanu surowego – 3 do 4 tygodni
Największa różnica czasu między budową domu z gotowych elementów i tradycyjnego jest widoczna w fazie stanu surowego. O ile gotowe moduły można zestawić w ciągu dwóch-trzech dni, to murowanie ścian cegła po cegle zajmuje cztery do pięciu tygodni.
Prace wewnątrz budynku – 8 do 12 tygodni
Do pomyślnego zakończenia budowy brakuje prac wewnątrz budynku, które w obu rodzajach metod budownictwa niewiele się różnią. Jeśli ktoś nie będzie próbował wykonywać większości prac w tej fazie we własnym zakresie, tylko zleci wykonanie profesjonalnej firmie, musi liczyć się z kolejnymi dwoma-trzema miesiącami oczekiwania na wprowadzenie. Wykonywanie tynków, wykładzin, czy instalacji siłami własnymi i znajomych, może ten okres znakomicie przedłużyć.
Budowa domu: z generalnym wykonawcą czy samodzielna? Co się bardziej opłaca?
Wkład osobistej pracy jako potencjalne źródło straty czasu na budowie
Istnieje oczywiście wiele czynników, które przedłużają fazę wykończeniową domu. Jeśli ktoś zleca doświadczonej firmie wykonanie budowy pod klucz, może polegać na planach wykonawcy i oszacować mniej więcej termin przeprowadzki do wymarzonego domu. W innym przypadku rodzina musi sama pilnować wszelkich terminów.
Doświadczenie uczy, że każda budowa własnymi siłami pożera mnóstwo czasu. Nie mówić o tym, że pewne prace – na przykład instalacyjne – tak, czy inaczej trzeba zlecić fachowcom z uprawnieniami. Przy samodzielnej pracy na budowie raz ma się pomocników, innym razem ich brakuje; samemu się zachoruje albo pojawią się techniczne trudności.
Budowa na zlecenie jest niewątpliwie droższa (całkowity udział robocizny w kosztach budowy wynosi rzędu 20-30%), ale jest z reguły szybsza, a jak powiedział Franklin – czas to pieniądz. Pewne oszczędności kosztów przy zachowaniu tempa budowy można uzyskać jedynie wtedy, gdy realnie oszacuje się własne umiejętności i możliwości. W przeciwnym razie można całymi latami żyć na ustawicznym placu budowy.
O czym warto pamiętać podczas procesu budowy domu?
Można krótko stwierdzić: budując dom pod klucz trzeba się liczyć z czasem budowy nie krótszym niż siedem-osiem miesięcy. Uwzględniając okres uzyskiwania pozwoleń i pewnych przeszkód. Każda budowa napotyka na pewne nieprzewidziane przeszkody i cierpliwość jest tą cechą, którą każdy budujący powinien posiadać. Kiedy jednak własne cztery ściany zostaną wniesione, przychodzi uspokojenie i refleksja: oczekiwanie i cierpliwość opłaciły się na końcu z nawiązką.
Szybka budowa domu - nawet w 4 miesiące. Czy to możliwe? Sprawdź!
Komentarze
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.