Koszty budowy domu 2020 za m2 – materiały i robocizna

Budowa domu jest nie tylko spełnieniem marzeń całego życia, ale także największym w życiu wyzwaniem finansowym. Na pierwszym miejscu w takich planach trzeba umieścić nie projekt, nie działkę, ani prąd na działce, ale realny budżet. Sprawdźmy, jakie są koszty wybudowania domu w 2020 roku!

 

Koszt budowy domu 2020
Koszt budowy domu 2020

 

Koszty budowy domu należy dokładnie obliczyć z góry – i to nie tylko dlatego, żeby ustalić wysokość pożyczki bankowej. A pod uwagę należy wziąć wszystkie spodziewane koszty, łącznie z niedocenianymi często kosztami pomocniczymi budowy.

Co wpływa na koszt budowy domu? 

Czynniki wpływające na wysokość kosztów budowy domu w 2020 roku:

  • Działka – wartość kawałka gruntu pod zabudowę zależy przede wszystkim od jego lokalizacji. Cenę określa tutaj popyt i podaż. Cena nieruchomości w popularnej dzielnicy miasta będzie wielokrotnie wyższa od podobnej powierzchni na wsi.
  • Typ domu – planując budowę domu z cegieł trzeba głębiej sięgnąć do kieszeni, niż decydując się na budowę z gotowych elementów. Na koszty budowy wpływa liczba kondygnacji oraz forma budynku. Obowiązuje zasada: im bardziej zróżnicowany będzie obrys domu, tym bardziej skomplikowana budowa, a tym samym koszty budowy. Rezygnacja z architektonicznych wyskoków, jak przykładowo lukarny i wykusze, pozwala na korzystniejszy cenowo wariant budowy domu.

 

Czy liczba okien ma znaczący wpływ na cenę budowy domu?
Czy liczba okien ma znaczący wpływ na cenę budowy domu?

 

  • Podpiwniczenie – budowa piwnicy jest złożona. Trzeba wykonać wykop, drenaż, wylać płytę podłogową, podciągnąć ściany piwnicy, zamontować dodatkowe okna i przewody. Jeśli ktoś zrezygnuje z dodatkowej przestrzeni użytkowej piwnicy, zalewając fundament na poziomie gruntu, może zaoszczędzić na kosztach budowy.
  • Wielkość powierzchni – każdy metr kwadratowy mieszkania wiąże się z kosztami materiałów i robocizny. Decydując się na mniejszy, przytulny dom zamiast z rozmachem planowanej rezydencji, można znacząco ograniczyć ogólne koszty budowy.
  • Jakość materiałów budowlanych – jakość ma swoją cenę; ta zasada dotyczy również materiałów budowlanych. Czy to materiały na elewację, czy izolacyjne; na pokrycie dachowe, czy więźbę – zakup tanich może okazać się oszczędnością bardzo pozorną. Dobrze izolowany termicznie budynek zapewnia zdrowy klimat i idealną cyrkulację powietrza. Unika się przez to przykrych konsekwencji związanych z wilgocią i pleśnią w pomieszczeniach albo zwiększonym zapotrzebowaniem na energię grzewczą.
  • Liczba okien – przeszklone pomieszczenia przyczyniają się do stworzenia przyjemnej atmosfery. Tyle tylko, że każde okno i każde drzwi mają własną cenę, która wpływa na ogół kosztów. Im więcej drzwi i okien, tym wyższe koszty budowy. Dobrze jest więc ustalić rozsądny kompromis.
  • Ogrzewanie – gazowe, elektryczne, czy może raczej pompa ciepła? Wybór źródła ciepła nie jest wyłącznie przejawem świadomości ekologicznej, ale również długoterminowym kalkulowaniem kosztów. Instalacja zwykłego systemy grzewczego opartego na węglu i drewnie jest tańsza od nowoczesnych kotłów o pomp ciepła. Jednak po pierwsze węgiel coraz bardziej traci na znaczeniu w energetyce i powoli zostanie całkowicie wyeliminowany, a po drugie instalacje grzewcze oparte na odnawialnych źródłach energii mogą liczyć na poważne wsparcie ze strony państwa.

 

Czynniki wpływające na wysokość kosztów budowy domu w 2020 roku! Sprawdź koniecznie naszą listę!
Czynniki wpływające na wysokość kosztów budowy domu w 2020 roku! Sprawdź koniecznie naszą listę!

 

  • Wyposażenie wewnętrzne – trzeba się zastanowić, czy przy ograniczonych możliwościach finansowych inwestora na przykład kuchnia musi być urządzona wyjątkowo luksusowo i wyposażona w najdroższy sprzęt, czy może raczej nieco skromniej, ale oszczędniej. Urządzając wnętrze domu właściciel ma szeroki wybór najróżniejszych wariantów odpowiednich do dostępnego budżetu. Dotyczy to szczególnie wykładziny podłogowej, armatury sanitarnej, oświetlenia i wyposażenia kuchni.
  • Urządzenie ogrodu – trawnik z rolki zamiast z siewu, architekt zieleni zamiast własnej inwencji, ogrodzenie z kutego żelaza zamiast paneli, wykwintne odmiany róż zamiast popularnych krzewów i bylin – wszystko wiąże się z określonymi kosztami. Można tanim kosztem i nakładem własnej pracy urządzić przytulny ogród, albo zlecić wykonanie renomowanej ale drogiej firmie.
  • Pomocnicze koszty budowy – ten punkt jest często niedoszacowaną pozycją w kosztorysie budowy, chociaż może sięgać nawet 15% całkowitej sumy kosztów budowy. Należą do nich między innymi opłaty notarialne i skarbowe, podatki, wyceny, pomiary, zezwolenia, przyłącza (gaz, kanalizacja, wodociąg, prąd, telefon itp.), składki ubezpieczeniowe.

Co składa się na koszt budowy domu?

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego koszty budowy domu w latach 2012-2017 rosły w niewielkim stopniu i wynosiły około 4100-4200 zł/m2. W roku 2019 na skutek wzrostu cen materiałów i robocizny koszty budowy zaczęły mocno wzrastać. O ile w pierwszym kwartale ubiegłego roku metr kwadratowy powierzchni użytkowej można było wybudować za ok. 4400 zł, to w czwartym kwartale trzeba było zapłacić już ok. 4600 zł.

 

Poznaj główne elementy składające się na koszt budowy domu
Poznaj główne elementy składające się na koszt budowy domu

 

Można oszacować, że cena budowy domu w 2020 roku to ok. 4800 zł/m2. Na koszt budowy domu wpływa wiele czynników:

  • stopy procentowe – niskie stopy procentowe zachęcają do zaciągania kredytów, co wspiera popyt, a zarazem wzrost cen na nieruchomości,
  • stopa bezrobocia – deficyt pracowników przy niskim bezrobociu wymusza wzrost wynagrodzeń, co bezpośrednio podnosi koszty budowy domu,
  • wzrost płac,
  • nastroje konsumentów – spowolnienie gospodarcze może osłabić popyt na nieruchomości, przez spadną ich ceny,
  • koszty kredytu – niskie koszty wspierają wzrost popytu na kredyt hipoteczny, a tym samym na nieruchomości i wzrost cen.

Wzrost kosztów budowy domu przewidywany w 2020 roku z pewnością nie będzie końcem tego niekorzystnego dla inwestorów procesu. Od 2021 roku nowo budowane domy będą musiały spełniać podwyższone wymogi izolacji cieplnej. Zakłada się, że wszystkie domy jednorodzinne powinny być energooszczędne, co wiąże się z koniecznością zastosowania odpowiednich materiałów i technologii. Osiągnięcie spełniających warunki parametrów będzie wymagało zakupu droższych materiałów.

UWAGA! Podane kwoty są cenami przybliżonymi, pochodzą z ogólnodostępnych w Internecie zestawień kosztów, dlatego mogą odbiegać od aktualnych cen oraz nie stanowią oferty handlowej.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.