Koszt budowy domu – za 1 m2. Budowa z firmą, czy samodzielnie?

Budowa domu należy do najdroższych rzeczy w życiu – wystarczający więc powód, aby zastanowić się, jak budując samodzielnie zaoszczędzić pieniądze. Powstaje tylko pytanie: Jakie realne możliwości samodzielnej budowy w ogóle istnieją, i czy na pewno będzie to korzystne? Odpowiadamy!

 

Czy możliwa jest samodzielna budowa domu?
Signal2forex
Czy możliwa jest samodzielna budowa domu?

 

Czy możliwa jest samodzielna budowa domu?

Budowa całego domu wymaga niewiarygodnej ilości różnych umiejętności. Istnieją też liczne przepisy i normy, które muszą być fachowo i bezbłędnie przestrzegane. Nawet jeśli ktoś ma opanowane jedno rzemiosło (na przykład sam jest murarzem), występuje mnóstwo innych umiejętności, które trzeba perfekcyjnie opanować. W praktyce nie ma takiej osoby. Na dodatek, instalacje elektryczne i wodociągowe tak czy inaczej muszą wykonać fachowcy, ponieważ mogą być z tym problemy.

Można powiedzieć, że w praktyce kompletna samodzielna budowa domu jest raczej wykluczona. W poszczególnych obszarach pracy zawsze zajdzie potrzeba zwrócenia się o pomoc do wykwalifikowanej ekipy.

Jeśli ktoś jest w stanie zgromadzić grupę zaprzyjaźnionych rzemieślników ze wszystkich potrzebnych branż, aby wspólnie budować dom, takie przedsięwzięcie zapewne ma szanse powodzenia.

>> Uwaga! Niedługo rozpoczniesz budowę domu? Dobrze się przygotuj! Sprawdź naszą serię porad o budowie domu - TUTAJ

Jaki jest koszt budowy metra kwadratowego domu? O jakich pieniądzach mówimy?

Według danych z ostatnich kilku lat, koszt budowy domów jednorodzinnych nie uległ znaczącej zmianie i do ogólnych rozważań można przyjąć, że wybudowanie metra kwadratowego mieszkania wyniesie mniej więcej 4000 zł. Nietrudno policzyć, że dom o całkiem niewygórowanej powierzchni 150 m2 będzie kosztował około 600 000 zł, nie licząc działki i urządzenia wnętrza. Tyle tylko, że największe nawet umiejętności i zaangażowanie właściciela działki i inwestora nie przebiją pewnych twardych realiów, które są nieubłagane.

Na koszt budowy domu składają się mianowicie:

  • materiały budowlane 60%,
  • transport, dokumentacje, opłaty przyłączeniowe, wynajem sprzętu – 20%,
  • robocizna – 20%.

Jak widać, koszty związane z robocizną, to w liczbach bezwzględnych duża, ale jednak tylko piąta część całej inwestycji.

 

Jak obniżyć koszty budowy? Podpowiadamy!
169th Fighter Wing
Jak obniżyć koszty budowy? Podpowiadamy!

 

Czynniki wpływające na koszty robocizny

  • Technologia budowy – domy energooszczędne wymagają zatrudnienia wysoko wykwalifikowanej ekipy, najtańsze jest murowanie ścian, a domy drewniane i szkieletowe wymagają zatrudnienia firmy specjalistycznej.
  • Lokalizacja działki – koszty budowy są różne w różnych regionach kraju; najmniej zapłaci się na południu Polski, najwięcej – na Mazowszu i na Pomorzu.
  • Stopień skomplikowania projektu – im więcej ma być różnych detali, skomplikowanych przejść elementów dachu i tym podobnych utrudnień, tym wyższe będą koszty ich wykonania.

Jak obniżyć koszty budowy? Co można wykonać samodzielnie?

Wykonanie wszystkich prac przy budowie domu rękami własnymi i bliskich znajomych jest wprawdzie nierealne, ale znaczące obniżenie kosztów robocizny – jak najbardziej. Zamiast zlecać budowę firmie, która zajmie się wszystkimi sprawami, można zbudować dom systemem kontraktowym. W tej sytuacji właściciel przyszłego domu staje się deweloperem. Kolejne etapy budowy zleca profesjonalnym wykonawcom, wykonując pewne prace fizyczne osobiście lub z udziałem członków rodziny. Warto przy tym posiadać kosztorys inwestorski - zobacz TUTAJ jak go sporządzić.

Ocenia się, że koszt budowy da się w ten sposób obniżyć o 10-15%. Oszczędności wynikają głównie:

  • z braku narzutu zysku przez firmę budującą dom,
  • z redukcji części kosztów pośrednich wykonawcy, czyli prowadzenia biura, przejazdów, zaplecza itp.,
  • z mniejszych kosztów zakupu materiałów przewożonych własnym transportem.

Prace dla mało doświadczonych majsterkowiczów

  • malowanie i tapetowanie,
  • wykładanie podłogi,
  • wykładanie płytek,
  • niektóre prace budowlane: np. układanie, szpachlowanie i szlifowanie płyt gipsowych,
  • wyposażenie zewnętrzne, prace terenowe.

 

Wykonanie niektórych prac przy budowie własnymi rękami - pozwala zaoszczędzić!
Wykonanie niektórych prac przy budowie własnymi rękami - pozwala zaoszczędzić!

 

Prace dla doświadczonych amatorów

  • prace budowlane w stanie surowym,
  • okna, drzwi i schody – doświadczeni majsterkowicze poradzą sobie z tymi pracami, chociaż nakład kosztów i oszczędności z tego tytułu nie są zbyt wysokie,
  • tynkowanie – bardzo pracochłonna czynność, związana z możliwością znacznych oszczędności.

Prace dla majsterkowiczów-profesjonalistów

  • instalacje sanitarne i grzewcze wymagają naprawdę profesjonalnych umiejętności i doświadczenia; możliwa jest pomoc fachowcom, ale oszczędności raczej niewielkie.
  • Instalacje elektryczne – zadanie tylko dla profesjonalistów z doświadczeniem, w przeciwnym razie możliwa pewna pomoc.

Jak można obniżyć koszt budowy domu?

Naprawdę poważne oszczędności można uzyskać na etapie wyboru projektu oraz prac wykończeniowych. Dom z dwuspadowym dachem, z jednym balkonem i powierzchnią stosowną do realiów rodziny będzie znacznie tańszy, niż dom z wymyślnym dachem, czterema balkonami i nadmiarem powierzchni. Podobnie wykończenie: naturalny kamień, egzotyczne drewno i złocone przyciski są niewątpliwie znacznie droższe od ceramiki, krajowego drewna i chromowanej stali.

Koszty budowy domu w różnych technologiach, znajdziesz tutaj: https://jakbudowac.pl/Koszty-budowy-domu-w-roznych-technologiach

UWAGA! Podane kwoty są cenami przybliżonymi, pochodzą z ogólnodostępnych w Internecie zestawień kosztów, dlatego mogą odbiegać od aktualnych cen oraz nie stanowią oferty handlowej.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.