Budowa za gotówkę? Zobacz, jak zbudować dom bez kredytu
Planując budowę własnego domu, większość osób w pierwszej kolejności rozgląda się za kredytem hipoteczno-budowlanym na dobrych warunkach, z jak najniższym oprocentowaniem. Bez kredytu takie przedsięwzięcie wydaje się czymś nierealnym dla zwykłych śmiertelników, zarabiających średnią krajową (a często znacznie mniej).
Jednak z drugiej strony, kredyt zaciągnięty na 20-30 lat sprawia, że owa „własność” jest po części złudzeniem, a rzeczywisty koszt budowy domu – ze względu na odsetki, które płacimy bankowi – jest znacznie wyższy. Dlatego warto poszukać sposobów, które pozwolą nam wybudować dom bez wikłania się w wieloletnią spłatę rat.
Oszczędności - obniżanie kosztów budowy domu
Kredyt na budowę domu nie musi być koniecznością dla osób przedsiębiorczych. A bycie przedsiębiorczym oznacza nie tylko umiejętność generowania jak najwyższych dochodów, ale również przemyślane oszczędzanie. Najlepiej oczywiście, gdybyśmy zaczęli odkładać pieniądze na wymarzony dom jak najwcześniej, np. w wieku kilkunastu lub dwudziestu-paru lat, kiedy nasze koszty utrzymania nie są jeszcze aż tak wysokie, a możemy już podjąć się pierwszej, chociażby dorywczej pracy. Każda, nawet niewielka kwota odkładana na konto oszczędnościowe to inwestycja w przyszłość bez kredytowej kuli u nogi. Fakt, często musimy odmawiać sobie tymczasowych przyjemności, ale wówczas trzeba jasno określić swoje priorytety i zadecydować, czy wolimy teraz wydać pieniądze na wakacje lub nową (niekoniecznie niezbędną) kurtkę, czy za kilka lat mieszkać „na swoim” bez zobowiązań wobec banku.
Możemy zainteresować się dochodem pasywnym, czyli takim, który wynika z raz wykonanej pracy i nie wymaga późniejszego zaangażowania.
Oszczędzanie i gromadzenie środków może mieć wiele twarzy – nie tylko skrupulatne oszczędzanie każdej złotówki do skarbonki. Możemy zainteresować się dochodem pasywnym, czyli takim, który wynika z raz wykonanej pracy i nie wymaga późniejszego zaangażowania. Możliwości generowania takiego dochodu jest sporo, począwszy od wynajmu, dzierżawy czy franczyzy, aż po fundusze inwestycyjne, dywidendy czy sprawnie funkcjonujący, zautomatyzowany biznes – ale to już temat na osobny artykuł. Warto jedynie wspomnieć, że osiągnięcie tego typu dochodu wymaga sporo cierpliwości i rozważnego działania na początku.
Tania budowa domu jednorodzinnego - gdzie oszczędzać?
Oszczędności możemy poszukiwać również podczas samej budowy domu. Dobrym sposobem na zmniejszenie kosztów jest planowanie z dużym wyprzedzeniem – dzięki temu możemy bowiem spokojnie śledzić informacje o promocjach i innych okazjach. W takim wypadku mamy większe szanse, by zaoszczędzić nie tylko na materiałach budowlanych, ale także na projekcie domu czy zakupie działki budowlanej. Trzeba przy tym pamiętać o zachowaniu zdrowego rozsądku, aby nie okazało się, że bardzo atrakcyjna cena wiąże się z bardzo nieatrakcyjną jakością i w przyszłości poniesiemy odczuwalne konsekwencje finansowe.
Zachęcamy do przeczytania osobnego artykułu o tym, co najbardziej wpływa na koszty budowy domu.
Czy na pewno potrzebujesz dużego domu?
Drugą kwestią wartą rozważenia jest metraż domu. Czy 150 lub 250 m² rzeczywiście jest niezbędne dla 4-osobowej rodziny? Jeżeli chcemy zbudować dom dla kilku pokoleń, wówczas możemy pokusić się o większą inwestycję i zaciągnąć kredyt z myślą o przyszłości swoich dzieci i wnuków. Ale tak naprawdę nigdy nie mamy 100% pewności, że nasze potomstwo za 10 czy 20 lat będzie chciało mieszkać w tym samym miejscu. Jednak gdy finansów nie jest zbyt wiele, a w planach rodzina nie ma się znacznie powiększyć, lepiej wybudować standardowy dom 100 m² - o kosztach jego budowy piszemy tutaj.
Drugą kwestią wartą rozważenia jest metraż domu. Czy 150 lub 250 m² rzeczywiście jest niezbędne dla 4-osobowej rodziny?
W związku z tym już na etapie poszukiwania działki budowlanej i wyboru projektu domu, dobrze jest przemyśleć, jakiej przestrzeni potrzebujemy. Mniejszy dom to także niższe koszty użytkowania, związane np. z ogrzewaniem, energią elektryczną czy remontami. Poza tym nie potrzebujemy w takiej sytuacji zbyt dużej działki budowlanej (więcej o tym, jak oszczędzić na kupnie działki budowlanej, przeczytasz tutaj) – a jeżeli posiadamy więcej ziemi, możemy urządzić sobie wspaniały ogród i cieszyć się osobiście wyhodowaną ekologiczną żywnością.
Budownictwo ekologiczne - sposób na tani w budowie dom
Skoro mowa już o ekologii, to warto wspomnieć o jeszcze jednym sposobie na zmniejszenie kosztów, a co za tym idzie – zwiększenie szans na budowę bez kredytu. Jest nim budownictwo ekologiczne, czyli takie, w którym stosuje się techniki i materiały przyjazne środowisku naturalnego. W domach budowanych w ten sposób często wykorzystuje się naturalne materiały, jak np. drewno, wapień, cegła suszona na słońcu czy papierowe panele. Dom ekologiczny jest nie tylko tańszy w budowie i utrzymaniu – taka technologia sprzyja również naszemu zdrowiu i samopoczuciu. W budownictwie ekologicznym wykorzystywane są też odnawialne źródła energii, takie jak np. panele fotowoltaiczne, turbiny wiatrowe czy kolektory słoneczne, które na początku wymagają większych nakładów – jeżeli zatem chcemy po za jakiś czas uniezależnić się (przynajmniej częściowo) od zewnętrznych dostawców energii, musimy być przygotowani na większy wydatek. Co więcej, na instalację odnawialnych źródeł energii w domu, możemy dostać dopłatę.
Zbudowanie własnego domu bez zaciągania kredytu nie jest najłatwiejszym zadaniem, ale nie jest także niemożliwe – przy odpowiednim nastawieniu, pracowitości i inteligentnym planowaniu możemy z sukcesem doprowadzić takie przedsięwzięcie do szczęśliwego finału.
Komentarze