Jak wygospodarować miejsce na spiżarnię w małej kuchni?

Spiżarnia to miejsce przechowywania zapasów jedzenia. W dziewiętnastowiecznych dworach było to duże pomieszczenie, często bez okna, nieogrzewane. Wokół ścian stały szafy i półki, a bliżej sufitu mocowano drągi i haki, na których zawieszano wędzone mięsiwo, wianki suszonych grzybów czy wiązki przypraw.

W dużych skrzyniach podzielonych na przegrody przechowywano kasze, mąki czy suchy groch. Spiżarnia była nieogrzewana, umieszczana często od strony północnej, aby łatwo było w niej uzyskać jak najniższe temperatury.

Spiżarnia to obecnie miejsce przechowywania zapasów i rzadziej używanych sprzętów kuchennych
Spiżarnia to obecnie miejsce przechowywania zapasów i rzadziej używanych sprzętów kuchennych

Obecnie funkcja spiżarni jest nieco inna. Do przechowywania w chłodzie służą lodówki i zamrażarki, a spiżarnia ma być podręcznym magazynkiem, miejscem na przetwory, konserwy, zbiorcze opakowania różnych artykułów: papierowych ręczników, napojów, zapasów makaronu, kaszy, ryżu czy karmy dla zwierząt. Tam także powinno być miejsce na rzadziej używany sprzęt kuchenny; blachy i formy do ciasta, maszynkę do mięsa, suszarkę do grzybów i owoców, dodatkowe naczynia i garnki.

 

Niedużą spiżarnię można wygospodarować nawet w niewielkiej kuchni. Zamykana drzwiami spiżarnia może stanowić przedłużenie ciągu roboczego, zostać wydzielona w narożniku lub we wnęce. 

Przechowywanie rzadziej używanych sprzętów i zapasów w spiżarni jest szczególnie wskazane, gdy kuchnia ma charakter otwarty i jest połączona z pokojem dziennym. W tego typu pomieszczeniu musimy szczególnie zadbać o to, by w otwartych lub oszklonych regałach i na blatach panował ład i porządek, niezaburzony przez nadmiar kuchennych urządzeń i naczyń.

W zagospodarowaniu spiżarni można zastosować regały systemowe, drewniane albo metalowe, najlepiej z możliwością regulacji odległość między półkami. Półki muszą być łatwe do utrzymania w czystości. Mogą przydać się wiklinowe lub metalowe kosze do przechowywania różnych produktów: cebule, jabłka czy ziemniaki nie popsują się zbyt szybko w przewiewnym koszu.

Funkcjonalnie zagospodarowana przestrzeń, nawet w niedużej kuchni, sprawi, że przebywanie w niej będzie przyjemne, a użytkowanie komfortowe
Funkcjonalnie zagospodarowana przestrzeń, nawet w niedużej kuchni, sprawi, że przebywanie w niej będzie przyjemne, a użytkowanie komfortowe

 

W ciągu roboczym

Niedużą spiżarnię, w której ustawimy regały do przechowywania zapasów, można wygospodarować nawet w niewielkiej kuchni. Spiżarnia jako oddzielne pomieszczenie, zamykane drzwiami, może stanowić przedłużenie ciągu roboczego. Tam, gdzie kończy się ciąg szafek o głębokości 60 cm, ściankami z płyt kartonowo-gipsowych można wydzielić powierzchnię np. 60 x 100 cm, na dłuższej ścianie zamontować drzwi, a wnętrze wypełnić półkami do samego sufitu. Pozwoli to na ulokowanie dużej ilości łatwo dostępnych zapasów, oszczędzi miejsce w szafkach kuchennych i sprawi, że codzienne prace w kuchni będą bardziej komfortowe. Przyjmując wysokość półki 30 cm, uzyskamy przynajmniej 8 metrów półek. Dwie z nich mogą być wyższe (40 cm), by zmieściły się na nich większe przedmioty, a pozostałe niższ (25-30 cm).

Przechowywanie rzadziej używanych sprzętów i zapasów w spiżarni jest szczególnie wskazane, gdy kuchnia ma charakter otwarty i jest połączona z pokojem dziennym. W tego typu pomieszczeniu spiżarnia pomoże zachować porządek.

W narożniku

Można także spróbować wykorzystać narożnik kuchni, odcinając ściankami powierzchnię kwadratu, choćby 90 x 90 cm, na jego ściętym narożniku zamontować drzwi o szerokości 60 cm. W tym układzie będziemy mieć do dyspozycji dwie ściany, które można zagospodarować półkami w układzie litery L.

Funkcję spiżarni mogą także pełnić bardzo wysokie szafy typu cargo, wysuwane na kółkach, wypełnione koszami do przechowywania zapasów. Oczywiście szafy te powinny stać przy ścianie lub obok innej wysokiej zabudowy (np. obudowanej kuchenki mikrofalowej i piekarnika albo lodówki). Ładnie zlicowane z resztą zabudowy fronty sprawią, że wielkość tych szaf nie będzie przytłaczać i staną się funkcjonalnym dopełnieniem wnętrza. Szafy tego typu są bardzo wygodne. Wysuwając z nich kosze, uwidacznia się całą ich zawartość, co ułatwia znalezienie poszukiwanych produktów.

Miejsce do przechowywania można zorganizować, zabudowując wnękę szafami
Miejsce do przechowywania można zorganizować, zabudowując wnękę szafami

 

We wnęce

Miejsce do przechowywania można zorganizować, zabudowując ścianę lub wnękę w kuchni od podłogi do sufitu szafami z drzwiami przesuwanymi. Taki sposób przechowywania zapasów i naczyń będzie równie wygodny jak oddzielna spiżarnia. Po odsunięciu drzwi cała zawartość będzie widoczna, łatwo będzie zauważyć co się kończy, czego brakuje. A po zasunięciu drzwi zyskamy efektowny mebel stanowiący istotny element wyposażenia, bo przecież łatwo taką zabudowę dopasować do stylu wnętrza. Interesująco prezentują się fronty takiej szafy z matowego szkła, ze szkła typu lacobel malowanego na różne kolory. Nic nie stoi na przeszkodzie, by zamówić fronty ze szkła z naniesionym dekoracyjnym wzorem, grafiką, reprodukcją ulubionej fotografii albo zdjęciem atrakcyjnego dla nas miejsca.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.