Nowoczesna aranżacja małej kuchni – to musi znaleźć się w Twoim domu!

Kuchnia jest sercem mieszkania, miejscem spotkań i często centrum rodzinnego życia. Jak warto nowocześnie zaaranżować niewielką kuchnię? Odpowiadamy!

 

Jak stworzyć w małej kuchni dużo miejsca? Sprawdź w naszym artykule
Pinterest
Jak stworzyć w małej kuchni dużo miejsca? Sprawdź w naszym artykule

Jak nowocześnie zaaranżować małą kuchnię?

Nie tylko w apartamentach, ale też w większych mieszkaniach spotyka się często małe kuchnie. Wąska, źle przycięta albo pod spadzistym dachem – kuchnia o niewielkim metrażu zawsze stanowi szczególne wyzwanie aranżacyjne. Jednak przy dobrym zaprojektowaniu wnętrza, stworzenie miejsca do przechowywania i gotowania, a nawet do spożywania posiłków, jest możliwe.

Komu brakuje pomysłów na określony styl urządzenia kuchni, może swoich pierwszych inspiracji poszukać w katalogach. Rozwiązania purystyczne, eleganckie, a może raczej rustykalne? Istnieje wiele możliwości. Osobom niezdecydowanym pomaga czasem wejście do sklepu meblowego, gdzie doświadczony pracownik udzieli porady.

Nowoczesna mała kuchnia a indywidualne potrzeby

Nie należy lekceważyć własnych cech fizycznych. Osoby leworęczne, wyższe albo niższe mogą mieć problem z satysfakcjonującym użytkowaniem małej kuchni. Kto małą kuchnię dostosuje do swoich indywidualnych wymagań, oszczędzi sobie niepotrzebnego zachodu. Niskie osoby nie muszą ustawicznie stawać na palcach, a wysokie garbić się przez pół dnia nad kuchennym blatem. Wielu producentów kuchni oferuje indywidualne rozwiązania i projektuje sprzęty według odpowiednich danych. Innym rozwiązaniem, chociaż droższym, jest dokonanie przeróbek i urządzenie przestrzeni po swojemu.

Trójkąt roboczy w małej kuchni

Kiedy wyjaśnione zostały już indywidualne potrzeby, a ogólny styl urządzenia kuchni ustalony, można zająć się optymalizacją wykorzystania przestrzeni i rozstawienia sprzętów. W projektowaniu kuchni najważniejsza jest złota zasada, czyli wprowadzenie trójkąta roboczego, który ułatwi użytkowanie wnętrza oraz usprawni przygotowywanie posiłków. Trzy wierzchołki trójkąta roboczego tworzą: lodówka, kuchenka, zlewozmywak. O ile to możliwe, odległość między kuchenką i zlewem powinna wynosić co najmniej metr. Droga od lodówki do kuchenki, jak również od lodówki do zlewu, powinna liczyć metr do dwóch.

Przyjmuje się, że kuchenka nie powinna zostać zlokalizowana bezpośrednio obok lodówki, ponieważ promieniowanie cieplne powoduje wzrost zapotrzebowania na energię do chłodzenia.

Sprawdź: Jak wybrać zlew kuchenny? Praktyczny poradnik

Jak stworzyć w małej kuchni dużo miejsca?

Mała kuchnia oznacza wprawdzie nieuniknione ograniczenia, ale wcale nie oznacza, że trzeba zrezygnować z nowoczesnej aranżacji. Wybór odpowiednich mebli i sprzętów pomoże dobrze wykorzystać przestrzeń.

Kombinowane i wąskie sprzęty kuchenne

Właśnie zastosowanie sprzętów kombinowanych daje dodatkową przestrzeń użytkową. Na przykład mikrofalówka z funkcją pieczenia albo płyta kuchenna zintegrowana z blatem. Wybierając lodówkę, kuchenkę, czy zlewozmywak w wąskim wariancie, można zaoszczędzić kilkanaście centymetrów, które da się w innym miejscu z pożytkiem wykorzystać.

Kuchenna ergonomia, czyli aranżacja kuchni bez błędów

Nowoczesne szafki kuchenne

Nawet mała kuchnia w zarysie dysponuje znaczną ilością miejsca do składowania – i to dosłownie do sufitu. Mianowicie braki małej kuchni w poziomie można nadrobić, ustawiając przy ścianach wysokie regały.

Także szafki dają możliwość zaoszczędzenia miejsca: dolne szafki powinny mieć całkowicie wysuwane szuflady, które są bardzo pojemne i umożliwiają szybki przegląd zawartości, także w tylnej części. W wąskich, ale wysokich wnękach podobne zalety odkrywają szafy apteczne z mnóstwem szuflad. W narożnikach warto ustawić szafki karuzelowe.

W małej kuchni możliwości powierzchni w poziomie szybko się wyczerpują, ale w kierunku pionowym wciąż pozostaje wiele wolnej przestrzeni. Na ścianach jest stosunkowo dużo miejsca na regały, szafki wiszące i narożne. Półki i regały pomagają zaprowadzić porządek. Kiedy ściany zostaną już całkowicie zagospodarowane, można jeszcze wykorzystać sufit – pod warunkiem, że wysokość mieszkania pozwala na podwieszany regał. Również skośne ściany na poddaszu nie muszą być stratą miejsca. Potrzebne są tutaj specjalne, dopasowane półki.

Wiele osób w kuchni potrzebuje też miejsca do siedzenia. Już małe, wąskie miejsce przy ścianie pozwala na postawienie taboretu. Jeden albo dwa stołki barowe przy blacie kuchennym zamieniają powierzchnię roboczą w stół.

Jak odnawiać meble kuchenne? Sprawdź tutaj

Chowane powierzchnie robocze w małej kuchni

Kto może zainstalować pod blatem kuchennym dodatkową wysuwaną płytę, powinien to zrobić. Po skończonej pracy można ją wsunąć pod blat albo wykorzystać jako stół.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.