Nowoczesna aranżacja małej kuchni – to musi znaleźć się w Twoim domu!

Nieważne, czy to będzie rodzinna uroczystość, czy studencka impreza: party kończy się zawsze w kuchni. Kuchnia jest sercem własnego mieszkania, miejscem spotkań i często centrum rodzinnego życia. Tutaj gotuje się i próbuje. Tutaj pije się filiżankę porannej kawy, albo siada do małego posiłku. Jak warto zaaranżować niewielką kuchnię? Odpowiadamy!

Jak stworzyć w małej kuchni dużo miejsca? Sprawdź w naszym artykule
Pinterest
Jak stworzyć w małej kuchni dużo miejsca? Sprawdź w naszym artykule

Nie tylko w apartamentach, ale też w większych mieszkaniach spotyka się często małe kuchnie, które doprowadzają niektórych mieszkańców do rozpaczy. Niedostatek miejsca i pytanie, jak małą kuchnię w najlepszy sposób urządzić, dręczy zwłaszcza początkujące osoby. Okazuje się jednak, że nawet mała kuchnia może być nowoczesna, efektywnie zaplanowana i skutecznie wykorzystana.

Planowanie małej kuchni – o wszystkim trzeba pomyśleć

Wąska niczym kiszka, źle przycięta albo pod spadzistym dachem – małe kuchnie zawsze stanowią szczególne wyzwanie. Mimo braku miejsca trzeba przecież stworzyć wystarczająca przestrzeń do przechowywania, możliwie dużą powierzchnię roboczą i w najlepszym razie jeszcze miejsce do siedzenia. Przy dobrym planowaniu jest to możliwe. Nawet pozornie tragicznie małe kuchnie nie są beznadziejne – o ile zadba o to właściciel.

Pierwszym krokiem każdego planowania jest ustalenie, jaki budżet jest do dyspozycji. Znając finansowe ramy, można zacząć tworzyć zarys aranżacji.

Znaleźć styl urządzenia małej kuchni

Komu brakuje pomysłów na określony styl urządzenia kuchni, może swoich pierwszych inspiracji poszukać w katalogach albo na jakichś związanych z wzornictwem wnętrz blogach. Rozwiązania purystyczne, eleganckie, a może raczej rustykalne? – istnieje wiele możliwości. Osobom niezdecydowanym pomaga czasem wejście do sklepu meblowego, gdzie doświadczony pracownik udzieli porady.

Dopasować planowanie do indywidualnych potrzeb

Nie należy lekceważyć własnych cech fizycznych: osoby leworęczne, wyższe albo niższe od przeciętnej, mogą mieć w przeciętnej kuchni ciężkie życie. Kto swoją nowa, chociaż małą, kuchnię dostosuje do siebie, oszczędzi sobie – przykładowo jako leworęczny – niepotrzebnego zachodu. Niskie osoby nie muszą ustawicznie stawać na palcach, a wysokie garbić się przez pól dnia nad kuchennym blatem. Wielu producentów kuchni oferuje indywidualne rozwiązania i projektuje sprzęty według odpowiednich danych. Innym rozwiązaniem, chociaż droższym, jest dokonanie przeróbek i urządzenie przestrzeni po swojemu.

Jak zaplanować małą kuchnię?
Pinterest
Jak zaplanować małą kuchnię?

Zaplanować rozmieszczenie zlewozmywaka, kuchenki i lodówki w małej kuchni

Kiedy wyjaśnione zostały już indywidualne potrzeby, a ogólny styl urządzenia kuchni ustalony, można zająć się optymalizacją wykorzystania przestrzeni i rozstawienia sprzętów. Chociaż może się wydawać, że w małej kuchni droga między zlewem, kuchenką i lodówką tak, czy inaczej jest krótka, to jednak również tutaj można sobie wiele zbędnych kroków oszczędzić. O ile to możliwe, odległość między kuchenką i zlewem powinna wynosić co najmniej metr. Droga od lodówki do kuchenki, jak również od lodówki do zlewu powinna liczyć metr do dwóch. Generalnie, nie powinna stać kuchenka bezpośrednio obok lodówki, ponieważ promieniowanie cieplne powoduje wzrost zapotrzebowania na energię do chłodzenia.

Bez względu na to jak mała jest kuchnia, zainstalowanie w niej zmywarki jest w pełni uzasadnione. Nie tylko ułatwia pracę, ale przede wszystkim dba o to, że na blacie kuchennym i w zlewie nie piętrzą stosy brudnych naczyń, zajmując niepotrzebnie miejsce.

Nawet mała kuchnia w zarysie dysponuje znaczną ilością miejsca do składowania – i to dosłownie do sufitu. Mianowicie braki małej kuchni w poziomie można nadrobić ustawiając przy ścianach wysokie regały.

Jak stworzyć w małej kuchni dużo miejsca?

Mała kuchnia oznacza wprawdzie nieuniknione ograniczenia, ale wcale nie oznacza, że trzeba zrezygnować z nowoczesnej aranżacji. Wybór odpowiednich mebli i sprzętów pomoże dobrze wykorzystać przestrzeń.

Kombinowane i wąskie sprzęty kuchenne

Właśnie zastosowanie sprzętów kombinowanych daje dodatkową przestrzeń użytkową. Na przykład mikrofalówka z funkcją pieczenia albo płyta kuchenna zintegrowana z blatem. Sięgając przy tym po lodówkę, kuchenkę, czy zlewozmywak w wąskim wariancie, można zaoszczędzić kilkanaście centymetrów, które da się w innym miejscu z pożytkiem wykorzystać.

Kuchenna ergonomia, czyli aranżacja kuchni bez błędów - więcej tutaj

Szafki kuchenne pozwalają zaoszczędzić dużo miejsca
Ww32
Szafki kuchenne pozwalają zaoszczędzić dużo miejsca

Chowane powierzchnie robocze w małej kuchni

Kto może zainstalować pod blatem kuchennym dodatkową wysuwaną płytę, powinien to zrobić. Po skończonej pracy można ją wsunąć pod blat, albo wykorzystać jako stół.

Oszczędzające miejsce szafki kuchenne

Także szafki dają możliwość zaoszczędzenia miejsca: dolne szafki powinny mieć całkowicie wysuwane szuflady, które są bardzo pojemne i umożliwiają szybki przegląd zawartości, także w tylnej części. W wąskich, ale wysokich wnękach podobne zalety odkrywają szafy apteczne z mnóstwem szuflad. W narożnikach warto ustawić szafki karuzelowe.

Oszczędność cennego miejsca w małej kuchni zapewnia rezygnacja z odstających uchwytów. Wprawdzie w rachubę wchodzą tutaj tylko pojedyncze centymetry, ale w bardzo małej kuchni każdy jest na wagę złota. Powstaje w ten sposób nieco więcej miejsca na poruszanie się bez ciągłego zaczepiania o uchwyty.

Regały i półki na wszystkich poziomach

W małej kuchni możliwości powierzchni w poziomie szybko się wyczerpują, ale w kierunku pionowym wciąż pozostaje wiele wolnej przestrzeni. Na ścianach jest stosunkowo dużo miejsca na regały, szafki wiszące i narożne. Półki i regały pomagają zaprowadzić porządek, ponieważ chaos jest szczególnie groźny w małych pomieszczeniach. Kiedy ściany zostaną już całkowicie zagospodarowane, można jeszcze wykorzystać sufit – pod warunkiem, że wysokość mieszkania pozwala na podwieszany regał. Również skośne ściany na poddaszu nie muszą być stratą miejsca. Potrzebne są tutaj specjalne, dopasowane półki.

Mała kuchnia wciąż może być w pełni wygodna i funkcjonalna
Interior Decorating Colors
Mała kuchnia wciąż może być w pełni wygodna i funkcjonalna

Drzwi przesuwne do małej kuchni

Kiedy drzwi kuchenne otwierają się do środka, zabierają przez to mnóstwo cennej przestrzeni. Rozwiązaniem są tutaj drzwi przesuwne. Osoby, którym nie przeszkadza otwarta przestrzeń kuchni, mogą całkowicie zrezygnować z zamknięcia. Konieczne będzie w tym wypadku zainstalowanie dobrego wyciągu, aby zapachy z kuchni nie rozchodziły się po jadalni albo salonie.

Siedzenia w małej kuchni

Obok pragnienia posiadania w kuchni możliwie dużej przestrzeni i swobodnego gotowania, wiele osób potrzebuje też miejsca do siedzenia. Już małe wąskie miejsce przy ścianie pozwala na postawienie taboretu. Jeden albo dwa stołki barowe przy blacie kuchennym zamieniają powierzchnię roboczą w stół.

Jak odnawiać meble kuchenne? Sprawdź tutaj

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.