TOP10: Projekty domów ze spiżarnią i pralnią

W każdym domu – bez względu na metraż – powinny znaleźć się pomieszczenia, które pozwolą na zachowanie porządku. Do takich pomieszczeń należą przede wszystkim osobna pralnia i spiżarnia. W jakich projektach domów architekt uwzględnił takie funkcjonalności? Zobaczcie nasze zestawienie.

Poza pralnią i spiżarnią, na utrzymanie porządku będzie wpływać także garderoba czy większa kotłownia. Dwa ostatnie pomieszczenia stają się już od jakiegoś czasu nieodłącznymi elementami nowych projektów domów, dlatego na nich nie będziemy się skupiać. Poniższe projekty natomiast wyposażone są w pełne zaplecze gospodarcze oraz są bardzo dobrze rozplanowane.

A gdzie powinno się zaplanować pomieszczenia gospodarcze, aby dom był funkcjonalny? Kiedyś umieszczano je w piwnicy lub na strychu. Dziś coraz rzadziej budujemy piwnice, a poddasze adaptujemy na cele mieszkalne. W takiej sytuacji pozostaje nam szukać miejsca na pomieszczenia pomocnicze głównie na parterze. Pamiętaj, że pomieszczenia techniczne nie muszą być tak dobrze dogrzewane, jak użytkowe, więc można je ulokować np. w pobliżu garażu czy wiatrołapu.

Zanim przejdziemy do prezentacji projektów, chcemy zwrócić uwagę na ważną sprawę, która jest często poruszana. Pomieszczenia gospodarcze mogą zabierać cenną przestrzeń użytkową domu. Inwestorzy niejednokrotnie podczas adaptacji projektu domu, chcą, aby miejsca te zostały zlikwidowane lub pomniejszone. To duży błąd, ponieważ pomieszczenia pomocnicze znacznie podnoszą komfort życia – o czym przekonują się ich posiadacze. Możemy dzięki nim zrezygnować z większej liczby szaf czy zabudowy, które są dość kosztowne. Zatem nie tracimy, a zyskujemy i przestrzeń, i oszczędności.

Projekt domu Domena 311 B (147,84 m²)

   

Projekt piętrowego domu dla 4-5-osobowej rodziny. Bardzo praktyczny i wygodny, ponieważ strefy dzienna, nocna i gospodarcza, są tutaj funkcjonalnie oddzielone. Przedsionek jest łącznikiem pomiędzy garażem i kotłownią, a częścią użytkową domu. Architekt zaplanował w tym miejscu wnękę na garderobę. W kuchni znajduje się mała spiżarnia, do której drzwi można również zaplanować z przedpokoju.

Na uwagę w tym projekcie zasługuje przede wszystkim poddasze. Poza 3 dużymi sypialniami (najmniejsza ma 14,07 m2) z prywatnymi garderobami, znajduje się tutaj spora łazienka, pralnia oraz 10 m² strychu.

Projekt domu Madera (157,78 m²)

   

Propozycja funkcjonalnego projektu domu na wąską działkę – minimalna szerokość działki to 13 m. Dom posiada poddasze użytkowe, na którym zaplanowano strefę nocną. Na parterze znajduje się natomiast pokój dzienny połączony z kuchnią, gdzie nieformalną granicę wyznacza klatka schodowa. W prawym skrzydle tego podłużnego domu, zaplanowano część gospodarczą oraz gabinet, który można wykorzystać jako dodatkową sypialnię.

W skład pomieszczeń pomocniczych wchodzi mała spiżarnia ulokowana przy kuchni, pralnia, do której wchodzi się z łazienki oraz umieszczona za nią kotłownia. Dodatkowo na poddaszu znajduje się ogólnodostępna garderoba.

Projekt domu Decyma 5 (141,07 m²)

   

Piękny, parterowy dom dla dużej rodziny. Ten projekt wyróżnia się świetnie zaplanowanym układem funkcjonalnym, dzięki któremu nawet 5-osobowa rodzina zyska doskonałe warunki mieszkaniowe. Lewe skrzydło budynku zajmuje strefa dzienna z dużą kuchnią i sporą spiżarnią (aż 3,2 m2). Prawe skrzydło pełni funkcję nocną, gdzie znajdziemy 4 sypialnie (w tym główna z prywatną garderobą), 2 łazienki, pralnię oraz praktyczne wnęki, które można zagospodarować na dodatkowe garderoby. Projekt ponadto zyskał nowoczesnego charakteru dzięki licznym przeszkleniom i otwartym strefom.

Projekt domu Woodland (176,8 m²)

   

Przestronny dom z poddaszem użytkowym, utrzymany w nowoczesnej formie i sprzyjający niskim kosztom eksploatacji. Bryła nie posiada zbędnych urozmaiceń, które mogłyby być miejscem ucieczki ciepła. Mimo prostoty, dom prezentuje się bardzo zjawiskowo, dzięki nowoczesnej elewacji i licznym przeszkleniom.

Wnętrza równie mocno zwracają uwagę. Zachowano tutaj bowiem otwarte przestrzenie z nieformalnymi granicami w postaci kominka między salonem a jadalnią i kuchnią. Taki układ sprawia, że strefa dzienna wydaje się przestronna i zorganizowana. Dodatkowo między kuchnią a wiatrołapem znajduje się małe pomieszczenie, które można przeznaczyć na spiżarnię lub garderobę. Ponadto wiatrołap jest na tyle duży, że można w nim wydzielić kolejne pomieszczenie pomocnicze.

Parter to w większości strefa dzienna, jednak znajdziemy tu również gabinet i łazienkę. Na poddaszu z kolei zaplanowano duży przedpokój, który można wykorzystać na strefę rozrywkową, 3 duże sypialnie (w tym jedna z ogromną garderobą), pralnię i łazienkę. Naszym zdaniem to projekt domu idealny dla dużej rodziny.

Projekt domu Tamarillo 3 (119,2 m²)

   

Klasyczny, ale tani w budowie i użytkowaniu dom z poddaszem dla 4-5-osobowej rodziny. Wnętrza tego domu są rozplanowane w taki sposób, że może tutaj zamieszkać nawet wielopokoleniowa rodzina. Na parterze bowiem znajduje się duża sypialnia/gabinet z wyjściem na taras, który świetnie nada się dla seniorów czy osób z ograniczoną sprawnością ruchowo. Tuż przy pokoju znajduje się mała, ale ustawna łazienka.

W holu na granicy z salonem, zaplanowano niewielką ściankę działową z wnęką, która może posłużyć jako dodatkowa garderoba. W kuchni natomiast umieszczono małą spiżarnię. Na poddaszu z kolei zaprojektowano 3 duże sypialnie (w tym jedna z garderobą – jednak wejście do niej można równie dobrze umieścić w holu), łazienkę oraz pralnię. Z każdego z tych pomieszczeń jest możliwość wyjścia na balkon.

Projekt domu Praktyczny 3A (157,2 m²)

   

Przepiękny projekt domu z poddaszem użytkowym, do którego architekt przygotował także wizualizacje wnętrz. Dom jest nowoczesny i bardzo praktyczny. Na parterze znajdziemy poza strefą nocną, dodatkową sypialnię/gabinet, 2 pomieszczenia pomocnicze, spiżarnię oraz łazienkę.

Poddasze natomiast to 4 duże sypialnie, w tym jedna z prywatną garderobą, łazienka oraz funkcjonalna pralnia z suszarnią. Całości dopełnia nieskomplikowany układ i świetny dostęp do wszystkich pomieszczeń. Prezentowany projekt należy do jednych z najpopularniejszych wśród inwestorów.

Projekt domu Kortado (136,01 m²)

   

Kolejna propozycja kierowana jest do osób, którym zależy zarówno na funkcjonalności, jak i niskich kosztach eksploatacji domu. Dzięki nieskomplikowanej konstrukcji budowa takiego domu przebiegnie szybko i nie wygeneruje wysokich kosztów. W projekcie domu zastosowano energooszczędne rozwiązania, które pozwolą z kolei na niskie koszty eksploatacji. Prosta bryła domu została tutaj urozmaicona nowoczesną elewacją i dwoma balkonami.

Wnętrze jest równie rozsądnie zaplanowane i odznacza się komfortową komunikacją. W prawym skrzydle znajduje się strefa dzienna z otwartą kuchnią, przy której ulokowano małą spiżarnię. Po lewej stronie natomiast do dyspozycji mieszkańców jest dodatkowy pokój oraz łazienka. Poddasze to tradycyjnie strefa typowo nocna. Znajdują się tutaj 3 sypialnie, z czego jedna posiada bardzo dużą garderobę, którą można przeznaczyć na gabinet lub dodatkową sypialnię. W drugiej sypialni również jest prywatna garderoba, ale już o wiele mniejsza – można zaplanować wejście do niej z holu, aby była ogólnodostępna. Poza sypialniami, na poddaszu ulokowano także dużą łazienkę połączoną z pralnio-suszarnią.

Projekt domu Tamara Modern WZ (113,39 m²)

   

Prezentowany projekt domu parterowego to jedna z nowości tanich w budowie. Dom przeznaczony jest dla rodziny 4-osobowej, ponieważ posiada 3 sypialnie, które ulokowano w prawym skrzydle budynku. W strefie nocnej zaplanowano ponadto funkcjonalną i ustawną łazienkę oraz osobną pralnię, z której można przejść do garażu i kotłowni.

Lewe skrzydło stanowi strefa dzienna, z otwartym na kuchnię salonem. Nieformalną granicą pomiędzy tymi pomieszczeniami jest nowoczesna wyspa. W kuchni architekt znalazł miejsce na przechowywanie w postaci małej spiżarni. Do jej ściany natomiast przylega dodatkowa łazienka, do której wejście umieszczono w wiatrołapie. Cały budynek jest pełen naturalnego światła dzięki dużej liczbie otworów okiennych.

Projekt domu Goran 3 (191,08 m²)

   

Propozycja przestronnego domu parterowego z poddaszem użytkowym na większe działki. Budynek ma bardzo bogaty układ funkcjonalny, dzięki czemu z powodzeniem może w nim zamieszkać duża rodzina. Wnętrza podzielono tutaj wyraźnie na 3 strefy: dzienną, nocną i gospodarczą. Najbardziej reprezentacyjną częścią domu jest nietypowo ulokowany salon, który dzięki przeszkleniom otwiera się na przestronny taras. Salon jest tutaj delikatnie połączony z jadalnią i kuchnią poprzez duży hol.

We wspomnianej kuchni znajduje się mała spiżarnia, a przy wyjściu z wiatrołapu WC dla gości. Lewe skrzydło parteru tego projektu domu to głównie strefa gospodarcza, ale zaplanowano też tutaj dodatkową sypialnię z prywatną łazienką, garderobą oraz wyjściem na taras. Między częścią użytkową a garażem zaprojektowano także funkcjonalną pralnię. Na poddaszu natomiast znajdują się 3 duże sypialnie oraz łazienka.

Projekt domu Alwin (171,57 m²)

   

Ostatni z proponowanych przez naszego architekta projektów, to propozycja dla osób stawiających na nowoczesne rozwiązania. Zarówno bryła, jak i wnętrza są tutaj charakterystyczne, ale bardzo funkcjonalne. Strefa dzienna ulokowana na parterze, jest podzielona, ale jedynie nieformalnie – poprzez wąskie ściany działowe. Dzięki temu pozostaje wrażenie przestronności, ale i zachowana została intymność. Na parterze zaplanowano – poza strefą dzienną – także wiele miejsca do przechowywania. Jest to między innymi spiżarnia przy kuchni oraz pomieszczenie gospodarcze o powierzchni ponad 6 m2.

Na poddasze składają się 3 duże sypialnie, gdzie jedna z nich – główna – posiada prywatną łazienkę i garderobę. Dodatkowo znajdziemy tutaj jedną ogólnodostępną i naprawdę dużą łazienkę oraz pralnię. Ponadto hol jest na tyle duży, że można tutaj z powodzeniem doprojektować drugą garderobę.

Komentarze

  • Lidka 2020-06-07T12:05:47Z

    Proszę o informację ,który dom będzie najtańszy w budowie?

    • :) :) 2020-09-29T14:32:20Z

      dom na drzewie