Projekt kuchni na zamówienie – czy się opłaca? Ile kosztuje? Ceny

Co zawiera projekt kuchni na zamówienie? Na co zwrócić uwagę przed zleceniem projektu? Jakie są wady i zalety mebli na wymiar? W artykule przedstawimy wszystko, co należy wiedzieć o projektach kuchni na zamówienie oraz prześwietlimy ceny rynkowe.

 

Funkcjonalna kuchnia na zamówienie - ile kosztuje?
Funkcjonalna kuchnia na zamówienie - ile kosztuje?

 

Projekt kuchni na zamówienie – na czym polega?

Projekt kuchni na zamówienie pomoże nam w stworzeniu wymarzonej, eleganckiej oraz funkcjonalnej kuchni. W przypadku pomieszczeń w stanie deweloperskim możemy mieć wpływ na aranżację całego pomieszczenia – również układu okien, drzwi, doboru instalacji.

Jeżeli zależy nam na remoncie gotowego wnętrza, wtedy zazwyczaj projektujemy meble na wymiar, biorąc pod uwagę ich rozmieszczenie oraz posiadany sprzęt AGD.

Niektóre biura projektowe oferują zniżki na wykonanie zaprojektowanych mebli, ponieważ współpracują bezpośrednio z ich producentami. Część sklepów meblowych posiada również w swojej ofercie płatny projekt kuchni w ramach dodatkowej usługi.

Przy zleceniu projektu musimy się liczyć z tym, że jest to dość drogie rozwiązanie. O przykładowych cenach przeczytacie w dalszej części artykułu.

Na co zwrócić uwagę przed zleceniem projektu?

Przed zleceniem projektu naszej kuchni powinniśmy zastanowić się, jakiego wnętrza potrzebujemy. Kuchnia powinna być przede wszystkim funkcjonalna, skrojona na miarę wymagań naszej rodziny. Musimy wziąć pod uwagę liczbę osób, które będą korzystać z pomieszczenia według trzech poniższych kryteriów:

 • liczba stałych domowników wraz z liczbą dzieci,
 • liczba osób regularnie gotujących,
 • wiek użytkowników pomieszczenia.

 

Projekt kuchni na zamówienie – czy warto?
Projekt kuchni na zamówienie – czy warto?

 

Inny rodzaj kuchni będzie odpowiadać singlom lub bezdzietnym rodzinom w porównaniu z rodziną wielodzietną. Również młodzi ludzie oraz seniorzy mają inne wymagania np. co do ilości i rozmieszczenia półek.

Przed projektowaniem kuchni musimy stworzyć własny plan, w którym uwzględnimy charakterystyczne cechy pomieszczenia. Dzięki temu będziemy mogli określić nasze szczególne wymagania, które przekażemy projektantowi. Czynniki wpływające na projekt kuchni to: metraż, rodzaj kuchni, kształt pomieszczenia.

 • Metraż pomieszczenia – metraż jest najważniejszym czynnikiem odpowiadającym za wykonanie prawidłowego projektu kuchni na zamówienie. Małe kuchnie wymagają szczególnego rozplanowania przestrzeni w taki sposób, aby maksymalnie zwiększyć funkcjonalność pomieszczenia. W przypadku przestronnych kuchni możemy zaszaleć z liczbą mebli oraz ich wykończeniem bez obawy, że optycznie zmniejszą nasze wnętrze.
 • Rodzaj kuchni – współcześnie do wyboru mamy różne rodzaje kuchni. Są to np. kuchnia z jadalnią, sam aneks kuchenny, kuchnia otwarta, kuchnia zamknięta, kuchnia z wyspą.
 • Kształt pomieszczenia – przy projektowaniu wnętrza musimy zwrócić uwagę na kształt naszej kuchni. W inny sposób zaaranżujemy kuchnię kwadratową, podłużną, prostokątną, wąską lub szeroką.

Przed zleceniem projektu naszej kuchni powinniśmy zastanowić się, jakiego wnętrza potrzebujemy.

Co zawiera projekt kuchni na zamówienie?

Proces wykonywania projektu kuchni na zamówienie zazwyczaj zaczyna się od rozmowy z projektantem. Przedstawiamy mu nasze koncepcje na wnętrze oraz dokładne wyliczenia metrażowe. Na tej podstawie wykonywany jest projekt. Czas jego realizacji zależy od miejsca zamówienia. Zazwyczaj wynosi minimum 5 dni.

Elementy pierwszego projektu kuchni to:

 • szczegółowy projekt zawierający wymiary ścian – rzut każdej ściany oraz kolorowy obraz w technologii 3D,
 • wizualizacja pomieszczenia w 3D (często zawiera elementy pomieszczenia takie jak: podłoga, sufit, ściany, rodzaj oświetlenia, meble, ścianki działowe, dodatki).

 

Projekt kuchni
Tooba.pl
Projekt kuchni

 

Po otrzymaniu projektu mamy czas na naniesienie własnych poprawek. Większość projektantów kładzie nacisk na to, żeby klient poczuł, że kuchnia jest projektowana według jego wizji. Dlatego też w cenie projektu zawarte są zazwyczaj 3 poprawki zgodne z wymaganiami zamawiającego. Jeżeli chcemy wprowadzić więcej zmian, to musimy się liczyć z tym, że będzie to generować dodatkowe koszty.

Po zaakceptowaniu wersji finalnej projektu oraz po kompleksowym omówieniu go z projektantem następuje wycena mebli w ramach zaprojektowanej kuchni oraz kosztorys uwzględniający wybrane przez nas materiały. Sklepy meblowe lub biura architektoniczne mogą, lecz nie muszą, zaoferować nam zniżki na wykonanie mebli.

Konsultacje mogą odbywać się również na etapie rozważania zakupu nieruchomości.

Jako klienci powinniśmy również otrzymać specyfikację materiałową wszystkich elementów wyposażenia kuchni. Jeśli miejsce, w którym wykonywaliśmy projekt, nie współpracuje z żadnym sklepem meblowym, stolarzem lub producentem mebli, to możemy otrzymać listę sklepów, w których samodzielnie znajdziemy interesujące nas materiały. Architekci mogą również przygotować rysunki techniczne oraz wytyczne dla wykonawców.

Projekt kuchni na zamówienie może również zawierać nadzór autorski nad jego realizacją. Oznacza to, że architekt, który projektuje naszą kuchnię, czuwa nad tym, aby ekipa wykończeniowa zrobiła wszystko zgodnie z zaakceptowanym projektem. Jeśli zależy nam na kompleksowej pomocy także w wyborze ekipy remontowej lub w zakupie potrzebnych materiałów, to często istnieje opcja, aby za dodatkową opłatą zajął się tym architekt.

 

Kuchnia na zamówienie może spełnić indywidualne potrzeby mieszkańców
Kuchnia na zamówienie może spełnić indywidualne potrzeby mieszkańców

 

Na czym polega współpraca z architektem?

W temacie projektowanie kuchni na zamówienie warto również wspomnieć o tym, na czym właściwie polega nasza współpraca z architektem.

Konsultacje wnętrz

Doradztwo i konsultacje to podstawowe usługi wpisujące się w pracę projektanta wnętrz. Zazwyczaj architekt bezpośrednio analizuje mieszkanie lub dom swojego klienta. Podczas spotkania na żywo można zadawać pytania dotyczące problemów z aranżacją wnętrza, wyborem koloru ścian lub doborem mebli.

Nadzór autorski polega na kontroli prac, które powiązane są z realizacją projektu wykonanego przez architekta.

Konsultacje mogą odbywać się również na etapie rozważania zakupu nieruchomości. Architekt może dokonać analizy potencjału nieruchomości. Do wykonania tej usługi mogą wystarczyć np. rzuty mieszkania.

Aranżacje wnętrz

Na podstawie usługi aranżacji wnętrz architekt przekazuje nam swoje propozycje zmian wystroju domu lub mieszkania.

Aranżacja obejmuje dobór mebli, koloru ścian, dodatków. Nie jest w nią wliczony np. projekt układu ścian.

Projekt wykonany przez architekta

O tym, co zawiera projekt wykonany przez architekta, pisaliśmy wyżej. Warto jednak dodać, że ta usługa jest szczegółowym rozwinięciem konsultacji oraz aranżacji, ponieważ zawiera projekty, rzuty, wizualizacje, a także zestawienia materiałów.

 

Architekci mogą przygotować rysunki techniczne oraz wytyczne dla wykonawców.
Architekci mogą przygotować rysunki techniczne oraz wytyczne dla wykonawców.

 

Nadzór autorski i nadzór „pod klucz”

O nadzorze autorskim również już pisaliśmy, jednak w tym punkcie rozróżnimy nadzór autorski od tzw. nadzoru pod klucz.

Nadzór autorski polega na kontroli prac, które powiązane są z realizacją projektu wykonanego przez architekta. Projektant może polecić nam konkretną firmę wykonawczą. Sam nadzoruje każdy etap wykańczania wnętrza, dbając o odpowiednie wykonanie usługi ekipy remontowej.

Poniżej przedstawimy przykładowe ceny projektów kuchennych.

Nadzór „pod klucz” prócz zaprojektowania wnętrza i koordynowania pracy firmy wykończeniowej zawiera także opcję zakupu i dostarczenia wszystkich potrzebnych materiałów przez architekta. Projektant wnętrz przygotuje również kosztorys, który zawierać będzie całkowite koszty wykończenia naszego pomieszczenia lub całego wnętrza.

Ile kosztuje projekt kuchni na wymiar?

Cena projektu kuchni zależy od:

 • miejsca, w którym dany projekt zamówimy,
 • zakresu realizacji projektu – cena waha się w zależności od tego, czy projekt zawiera spis materiałów, kosztorysy, wizualizacje 3D, opcję nadzoru autorskiego itp.,
 • tego, czy zlecamy sam projekt kuchni, czy też innych pomieszczeń – im większą projektowaną powierzchnię zlecamy, tym cena za metr kwadratowy będzie niższa.

 

Ile kosztuje kuchnia na wymiar?
Ile kosztuje kuchnia na wymiar?

 

Niektórzy projektanci wyceniają swoją pracę w przeliczeniu za metr kwadratowy pomieszczenia. W innych biurach proponowana jest określona suma za wykonanie całego projektu, bez względu na metraż.

Poniżej przedstawimy przykładowe ceny projektów kuchennych. Pod uwagę wzięliśmy: projekty wykonywane przez sklepy meblowe, projekty wykonywane przez biura architektoniczne, projekty sklepów specjalizujących się w realizacji mebli na wymiar.

 • Projekt w przeliczeniu za metr kwadratowy: od około 100 do 400 zł za metr kwadratowy.
 • Projekt gotowy: od około 200 zł do kilku tysięcy zł.
 • Projekt mebli kuchennych: od około 150 zł.

Ceny projektów zależą także od: miasta, koncepcji, możliwości poprawek, czasu realizacji.

 

Kuchnia na zamówienie jest ważną inwestycją
Kuchnia na zamówienie jest ważną inwestycją

 

Projekt kuchni na zamówienie – czy warto?

Projekt kuchni na zamówienie jest ważną inwestycją, ponieważ remont tego pomieszczenia, tak jak w przypadku łazienki, jest zazwyczaj najtrudniejszy oraz najbardziej czasochłonny. Wybierając kuchnię na zamówienie, możemy mieć pewność, że zostanie ona spersonalizowana według naszych wytycznych oraz możliwości aranżacyjnych wnętrza.

W przypadku małych kuchni lub tych usytuowanych na poddaszu, wykonanie projektu oraz zakupienie mebli na wymiar jest czasami jedynym słusznym wyjściem.

Projekt kuchni na zamówienie jest ważną inwestycją

Chcąc zlecić profesjonalny projekt dla naszej kuchni, musimy wziąć pod uwagę jego cenę oraz fakt, że meble wykonane na wymiar będą zdecydowanie droższe od tych dostępnych w sklepach. W parze z ceną idzie jednak możliwość personalizacji wnętrza oraz zwiększenie jego funkcjonalności.

Czy warto zamówić projekt kuchni na zamówienie? To zależy od wielu czynników, m.in. od: budżetu, metrażu pomieszczenia, koncepcji. Jeżeli zależy nam na idealnie wykończonej kuchni z charakterem i mamy czas na pracę z projektantem oraz zamówienie odpowiednich mebli, to wykonanie projektu będzie dobrym rozwiązaniem.

UWAGA! Podane kwoty są cenami przybliżonymi, pochodzą z ogólnodostępnych w Internecie zestawień kosztów, dlatego mogą odbiegać od aktualnych cen oraz nie stanowią oferty handlowej.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.