Nowoczesna kuchnia – jak powinna wyglądać? Jak ją urządzić?

Nowoczesne kuchnie zawsze będą cenione przez osoby dbające o stylowy wystrój wnętrz. Wiele różnorodnych możliwości urządzenia kuchni sprawia, że nowoczesna kuchnia może być optymalnie dostosowana do indywidualnych potrzeb i upodobań. Jak powinna wyglądać nowoczesna kuchnia? Odpowiadamy!

Jak urządzić nowoczesną kuchnię? Jak powinna wyglądać?
Pinterest
Jak urządzić nowoczesną kuchnię? Jak powinna wyglądać?

Nowoczesne kuchnie są nie tylko funkcjonalne, ale też pełne uroku. Wyposażone są energooszczędne sprzęty, jak przykładowo piekarniki parowe, czy lodówki. Bez względu na to, czy są przeznaczone dla singli, par, czy dużych rodzin, nowoczesne kuchnie mogą być dopasowane do każdych potrzeb.

Jak znaleźć odpowiednią formę nowoczesnej kuchni?

Jaka forma nowoczesnej kuchni będzie najbardziej odpowiednia, zależy przede wszystkim od wielkości pomieszczenia i jego obrysu. Możliwe są różne formy, z których każda ma swoje wady i zalety.

 • Jednoszeregowa – idealna dla długich, wąskich pomieszczeń; daje mało miejsca do przechowywania.
 • Dwuszeregowa – oferuje więcej powierzchni roboczej i przestrzeni, ale ciąg pracy jest podzielony na dwie części.
 • Forma-L – płynna praca, jednak nieuniknione są kłopotliwe szafki narożne.
 • Forma-U – optymalnie wykorzystuje przestrzeń i umożliwia płynną pracę. Wymagana jest duża powierzchnia.
 • Kuchnia otwarta – mogą się w tym wypadku nakładać różne formy. Daje wrażenie przestronności, jednak kuchenne zapachy rozchodzą się po całym mieszkaniu.

Jak urządzić nowoczesną kuchnię?

Nowoczesne wzornictwo polega na tym, aby tworzyć inspirujące wnętrza, w których ludzie chętnie przebywają. A kuchnia nie stanowi tutaj wyjątku: nowoczesna kuchnia jest dynamiczna, z przejrzystymi liniami i funkcjonalna. Ważną rolę odgrywa tutaj oświetlenie. Światło dzienne wpadające do kuchni czyni codzienne czynności gotowania jeszcze przyjemniejszymi. Dla wielu osób kuchnia jest najważniejszym pomieszczeniem w domu, dlatego tym bardziej liczy się zarówno funkcjonalność, jak i atrakcyjny wygląd. Oto kilka rad, jak urządzić kuchnię w nowoczesnym stylu:

Inspirujące, nowoczesne wnętrza to zdecydowany HIT ostatnich lat
Inspirujące, nowoczesne wnętrza to zdecydowany HIT ostatnich lat

1. Wzmocnienie wrażenia wizualnej przejrzystości

Urządzając kuchnię w nowoczesnym stylu, należy zwracać na jej przejrzysty wygląd. Pomieszczenie powinno stale wyglądać schludnie, aby podkreślać wrażenie czystości i porządku.

Dobrze jest zdecydować się na lekkie optycznie fronty szafek kuchennych, przy jednoczesnej redukcji nadmiaru przegród i szuflad. Lepiej jest wybrać szafki, które są wyższe, szersze i głębsze. Najlepiej wypadają fronty szafek, wyglądające przestronnie i uporządkowanie.

Dla wzmocnienia tego wrażenia porządku i podkreślenia prostych linii mebli, można zrezygnować z klasycznych uchwytów na korzyść zintegrowanych, które tworzą z frontem jedną płaszczyznę. Jeśli ktoś chce jednak pozostawić uchwyty, powinien się zdecydować na bardzo płaskie ze stali nierdzewnej. Te proste i minimalistyczne elementy nadają kuchni nowoczesny wygląd.

2. Najlepsze materiały do nowoczesnej kuchni

Jeśli chodzi o fronty szafek i szuflad, wybór materiałów jest bardzo szeroki. Stal i lakierowane płyty MDF z połyskiem albo matowym wykończeniem są najczęściej stosowane. Lite drewno w jasnych albo ciemnych naturalnych odcieniach i rysunkach jest kolejnym doskonałym wyborem do nowoczesnej kuchni.

Jeśli chodzi o trwałość i niezawodność, nie do przebicia pozostają laminaty. Są łatwe do utrzymania w czystości i pielęgnacji.

3. Najbardziej odpowiednie kolory do nowoczesnej kuchni

Biel, szarość i czerń – należą do niewątpliwie najchętniej stosowanych barw w nowoczesnej kuchni. Klasyczne biel nigdy nie wychodzi z mody i nadaje pomieszczeniu lekkości, przestronności i czystości. Może być stosowana w różnych odcieniach i teksturach, aby uniknąć monotonii.

Nowoczesna kuchnia powinna być dobrze oświetlona!
Pinterest
Nowoczesna kuchnia powinna być dobrze oświetlona!

Jeśli kuchnia jest odpowiednio przestronna i dobrze oświetlona, dlaczego gospodarze nie mieliby wykazać się odwagą i wybrać czerń, jako panujący kolor mebli, blatów kuchennych i podłogi?

Z kolei szarość stała się w ostatnich latach prawdziwym przebojem w urządzaniu wnętrz, szczególnie nowoczesnych kuchni. Jest kolorem neutralnym, co ułatwia komponowanie jej z innymi odcieniami i podkreślanie osobistego charakteru kuchni.

4. Materiały na nowoczesne blaty kuchenne

Urządzając nowoczesną kuchnię warto odkryć nowe, kompaktowe, rewelacyjne blaty z dektonu. Dekton jest tworzywem, do którego produkcji wykorzystano technologię spiekania surowców stosowanych do wyrobu szkła, porcelany oraz powierzchni kwarcowych. Blaty z dektonu pozbawione porów, wykazują doskonałą odporność na zadrapania, plamy, wysoką temperaturę i promieniowanie UV.

Ciekawą alternatywą dla dektonu może być silestone, materiał składający się w 94% z naturalnego kwarcu, co daje mu niezwykłą trwałość i twardość. Silestone należy do innowacyjnych wyrobów i dostępny jest w formie matowej albo z połyskiem.

Chcesz odnowić blat samodzielnie? Przeczytaj nasz artykuł

5. Designerskie oświetlenie nowoczesnej kuchni

Urządzając kuchnię w nowoczesnym stylu trzeba koniecznie zwrócić uwagę na rodzaj oświetlenia i same źródła światła. Wybierać można spośród szerokiej oferty wbudowanych lamp sufitowych, wiszących i kinkietów, różnych modeli lamp LED w formie taśmy albo żarówki.

Jak urządzić kuchnię? Zasady projektowania i koszty znajdziesz tutaj

Komentarze

 • Tooba.pl 2021-11-04T07:37:53Z

  Zdjęcia w artykule mają charakter poglądowy, nie są związane z konkretną firmą. Trudno więc określić jakie to kolory. Na pewno w firmach zajmujących się produkcją blatów i frontów można skorzystać z próbnika kolorów zawierającego szeroką gamę. Pozdrawiamy

  • Wiesław 2021-11-04T07:13:03Z

   Witam mam pytanie co to za kolor ciemny blatu i frontów i z jakiej firmy na pierwszym zdjęciu