Spiżarnia na domowe zapasy – dlaczego warto ją posiadać?

Spiżarnia na domowe zapasy to miejsce, gdzie można przechowywać żywność i potrzebne w kuchni przedmioty. O ile kiedyś spiżarnia powinna być przede wszystkim funkcjonalna, to dzisiaj przywiązuje się coraz więcej uwagi do jej wyposażenia i urządzenia.

 

Spiżarnia - czy warto mieć ją w domu?
Decor Savage
Spiżarnia – czy warto mieć ją w domu?

Planowanie spiżarni w domu – na co zwrócić uwagę?

Kto dobrze przechowuje, rzadziej musi robić zakupy. W spiżarni powinno znaleźć się dosyć miejsca na przykład na: mąkę, makaron, kaszę, przetwory, warzywa i owoce. Także sprzęty kuchenne znajdą tam swoje stałe, wygodne miejsce.

Jeśli ktoś zastanawia się na etapie planowania domu, gdzie umieścić spiżarnię, powinien zadbać o to, aby potrzebne produkty i przybory były zawsze pod ręką. Zbyt daleka droga utrudnia pracę w kuchni i wymusza z czasem poszukiwanie nowego miejsca do przechowywania najpotrzebniejszych rzeczy. Podczas planowania spiżarni warto zwrócić uwagę na kilka spraw.

 • Jeśli już udało się znaleźć odpowiednie pomieszczenie na domową spiżarnię, trzeba się zdecydować, w którą stronę mają się otwierać drzwi. W sytuacji, gdy otwierają się do środka – traci się przez to mnóstwo przestrzeni i da się wstawić tylko wąskie regały. Najlepiej jest więc otwierać drzwi na zewnątrz albo zainstalować drzwi przesuwne lub składane.
 • Oświetlenie – jeśli pomieszczenie nie ma okna, to w spiżarni trzeba koniecznie zapewnić dobre oświetlenie, na przykład przez kilka żarówek LED.
 • Regały – przy wyborze półek chodzi nie tylko o materiał, ale o wielkość poszczególnych części regałów. Jeśli mają tam być ustawione takie sprzęty kuchenne jak mikser, toster albo mikrofalówka, półka musi być odpowiednio wysoka. Jednocześnie można zainstalować w spiżarni pomocnicze urządzenia w postaci koszy na warzywa i owoce, stojaków na wino i przyprawy oraz wąskich przegródek na półmiski i talerze.

Jeśli na ścianie brakuje już miejsca na półki, można tam jeszcze umieścić haczyki do zawieszania fartuchów i innych akcesoriów. Szczególnie efektownie wyglądają regały z litego drewna albo metalu. Tańsze są jednak elementy ze sklejki i płyt drewnopochodnych. Są stabilne, a odpowiednio pomalowane wyglądają bardzo nowocześnie. Alternatywą są półki ze szkła, przez które widać od dołu, co się znajduje na górnych piętrach.

Jeśli ktoś ma w spiżarni szczególnie wysokie regały, może zainstalować drabinę, aby mieć dostęp do górnych półek. W niższych pomieszczeniach wystarczy schodek albo taboret.

Uwaga: Urządzając obszerną spiżarnię, łatwo się przekonać, jak niezbędny jest w niej porządek. Bez utrzymania w spiżarni porządku szybko pojawią się problemy: nie ma łatwego przeglądu dostępnych zapasów, nie wiadomo, jak jest przydatność produktów do spożycia, i które powinny być użyte w pierwszej kolejności. To z kolei prowadzi do marnotrawstwa i zbędnych kosztów zakupu nowych produktów.

Sortowanie artykułów spożywczych

Artykuły spożywcze można podzielić na następujące grupy:

 • warzywa / owoce,
 • produkty zbożowe,
 • produkty mleczne,
 • konserwy / przetwory,
 • słodycze,
 • napoje.

Trzeba zwracać uwagę na to, że nie wszystkie artykuły spożywcze mogą być przechowywane w stanie, w jakim zostały zakupione w supermarkecie. Opakowania mleka i konserwy mogą z reguły pozostać bez zmian. Warzywa i owoce natomiast powinny być przechowywane w pojemnikach, które zapewniają cyrkulację powietrza. Z kolei makaron, płatki zbożowe, mąka i cukier muszą być zapakowane w szczelne pojemniki.

Pojemniki szklane albo z przezroczystego tworzywa wyglądają na regale szczególnie efektownie i od razu widać, co w nich się znajduje. Poza tym warto umieszczać na pojemnikach małe etykiety z opisem zawartości. Przechowywanie w zamkniętych pojemnikach zapewnia ochronę przed szkodnikami.

Świeżo kupione produkty trzeba zawsze ustawiać z tyłu regału i zużywać te wcześniej kupione. Sprzęt kuchenny jest zwykle ustawiany na dolnych półkach, a jeśli w spiżarni są przechowywane również kuchenne środki myjące, to należy je w każdym przypadku oddzielić od artykułów spożywczych.

Wentylacja i osuszanie spiżarni

Kiedyś było regułą, że piwnice i spiżarnie należały do najchłodniejszych miejsc w domu. Dzięki temu bez problemu można było przechowywać duże zapasy żywności bez obawy, że się popsują. Dzisiaj nie jest to takie proste. Nowoczesne budownictwo jest energooszczędne, a tym samym dobrze izolowane termicznie; nawet w piwnicy należy się liczyć z temperaturą pokojową. Z użyciem kontrolowanej wentylacji i regularnego osuszania da się nawet w szczelnym budynku zorganizować pomieszczenie na spiżarnię.

Skoro naturalna klimatyzacja nie jest możliwa, trzeba zainstalować klimatyzację w pełni automatyczną z odzyskiem ciepła. Czujnik reaguje na wahania temperatury i urządzenie utrzymuje ją na stałym, ustalonym poziomie. Optymalna temperatura wynosi około 5 stopni Celsjusza zimą i 17 stopni Celsjusza latem. Ma to szczególne znaczenie, kiedy spiżarnia jest podgrzewana przez sprzęty kuchenne, powietrze z kuchni i promienie słoneczne.

Jeśli w pomieszczeniu panuje zbyt wysoka wilgotność powietrza, to można zainstalować elektryczny osuszacz. Nie tylko zatrzymuje on parę wodną, ale też filtruje zapachy i drobne cząsteczki pyłu, a częściowo również owady. Idealna wilgotność w spiżarni to około 70%.

Nie należy lekceważyć właściwej wilgotności powietrza i temperatury, ponieważ wiele produktów spożywczych z natury zawiera pewne bakterie i zarodniki grzybów. W sprzyjających warunkach mikroorganizmy szybko się rozmnażają i spożycie takich potraw staje się niebezpieczne dla zdrowia. Należy zadbać, aby spiżarnia była:

 • ciemna i chłodna;
 • z temperaturą i wilgotnością na stałym poziomie;
 • regularnie wietrzona;
 • osłonięta od klimatu kuchni.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.