Kominek wolnostojący, czy zabudowany?

Widok migających płomieni na palenisku we własnych czterech ścianach daje poczucie przytulności i pasuje do każdego wystroju. Kominki nie stanowią wyłącznie ozdoby mieszkania. Dobrane według indywidualnych upodobań, doskonale wspomagają również system ogrzewania. W artykule proponujemy dwa popularne rozwiązania: kominek wolnostojący oraz zabudowany.

 

Kominek w zabudowie - wady i zalety
Pinterest
Kominek w zabudowie - wady i zalety

 

Kominek sprawdza się idealnie w okresie jesienno-zimowym, umilając długie wieczory. W przypadku awarii centralnego ogrzewania może na dodatek zapewnić doraźny ratunek przed chłodem. Pomijając szczegółowe rozwiązania i wzory, wybierać można między tradycyjnym kominkiem z zabudową i kominkiem wolnostojącym.

ZAPOZNAJ SIĘ>> Wkład kominowy – jaki wybrać? Jakie są rodzaje wkładów kominowych?

Kominek w zabudowie, poznaj jego plusy i minusy!

Do pierwotnej formy otwartego paleniska w pomieszczeniu mieszkalnym niewątpliwie najbardziej nawiązuje tradycyjny kominek otwarty. Ten system oferuje niezrównaną przyjemność wpatrywania się w grę płomieni, jednak większość ciepła ucieka przy tym bezpowrotnie przez komin. Taki kominek pełni funkcję głównie dekoracyjną. Dobrym rozwiązaniem jest w tym przypadku montaż odpowiedniego wkładu kominkowego. Zamyka on przestrzeń paleniska, a ciepło jest oddawane do pomieszczenia poprzez szklane ściany. Panoramiczna szyba na przedniej ścianie wkładu kominkowego wytrzymuje temperaturę do ok. 800°C, dając prawie niezakłócony widok płonących polan. Odpowiednie zasuwy umożliwiają indywidualną regulację dopływu powietrza do paleniska. Okładzina wkładu kominkowego, wykonana ze stali, żeliwa albo cegły szamotowej, wspomaga magazynowanie ciepła.

W porównaniu z kominkiem zabudowanym z wkładem, kominek z otwartym paleniskiem wykazuje przewagę pod względem tworzonego nastroju: niezakłócone niczym efekty wzrokowe i dźwiękowe. Szyba wkładu kominkowego redukuje nieco te estetyczne doznania, ale za to wyraźnie podnosi skuteczność grzewczą urządzenia. Kominek z wkładem osiąga wydajność ok. 60% w porównaniu z 30% kominka otwartego.

ZOBACZ TEŻ>> Pomysły na nowoczesny kominek z cegły

 

Kominek wolnostojący - czy warto?
Pinterest
Kominek wolnostojący - czy warto?

 

Czy kominek wolnostojący jest opłacalnym wyborem?

Typowy kominek wolnostojący posiada stalowy albo żeliwny korpus w odpowiedniej obudowie z przestrzenią paleniska spalania opału. Podłączona do kominka rura odprowadza spaliny do przewodu kominowego i dalej na zewnątrz. Do tworzenia przytulnej atmosfery przyczyniają się ognioodporne przeszklone drzwiczki. Zamykają palenisko, a jednocześnie pozwalają podziwiać rozbłyskujące płomienie. Pod paleniskiem znajduje się zwykle skrytka na drewno, a powyżej niego komora podgrzewania.

Biokominek - sprawdź to rozwiązanie

Kominek wolnostojący kojarzony jest z dawnym piecykiem zwanym „kozą”. Jest to raczej odległe podobieństwo, ponieważ koza była mała i przeważnie żeliwna, podczas gdy kominek wolnostojący jest zupełnie inny i ma lepsze parametry cieplne.

Rosnąca popularność kominków wolnostojących może wynikać z rosnącego wpływu krajów skandynawskich i ich stylu. Dobrze znany w tych krajach tzw. szwedzki kominek stał się pionierem skandynawskiego stylu. Proste linie stalowego albo żeliwnego kominka doskonale pasują do nowoczesnego wnętrza.

W porównaniu z kominkiem zabudowanym z wkładem, kominek z otwartym paleniskiem wykazuje przewagę pod względem tworzonego nastroju: niezakłócone niczym efekty wzrokowe i dźwiękowe.

Są idealną alternatywą dla pieców kaflowych i tradycyjnych kominków zabudowanych. Wielkie kominki z dawnych lat ustępują miejsca mniejszym, wyrafinowanym obiektom, jakie coraz częściej można spotkać. Stoją wolno niedaleko ściany z przewodem kominowym, estetycznie zaprojektowane i wykonane. Odchodząc często od klasycznych form i metod budownictwa, stanowią szczególne akcenty w nowoczesnych mieszkaniach.

PRZECZYTAJ>> Kominek z płaszczem wodnym – co to jest? Zasady działania, zalety, wady 

Istnieje wiele wariantów kominka wolnostojącego. Jego forma może być owalna, okrągła albo kanciasta. Drzwiczki są najczęściej przeszklone i ukazują fascynujący widok płomieni w palenisku. W klasycznych kominkach wolnostojących chodziło głównie o źródło ciepła. Dzisiaj większe znaczenie przywiązuje się raczej do uspokajającego widoku ognia i przytulnej atmosfery mieszkania. Projektanci kominków, podchodząc ze zrozumieniem do takich funkcji, stosują potrójne, jeśli nie poczwórne przeszklenie kominka. Daje to możliwość obserwowania płomieni z każdego kierunku, czując ich ciepło. Często wybierany jest wariant kanciastego kominka, przeszklonego z trzech stron. Tego rodzaju panoramiczny kominek niewiele ma wspólnego z praktycznym pierwowzorem skandynawskim, albo ze starą „kozą”.

SPRAWDŹ TEŻ>> Jak ogrzać cały dom kominkiem?

Komentarze

  • kamaa 2021-10-07T08:15:16Z

    co to za kominek wolnostjący na zdjęciu?