Jak ogrzać cały dom kominkiem?
Kominek jest niedrogi oraz posiada swoisty urok. Jednak bez odpowiedniego wyposażenia nie ogrzejemy nim wszystkich pomieszczeń. Aby ciepło zostało równomiernie rozprowadzone, kominek musi zostać połączony z instalacją grzewczą. Robi się to poprzez wykorzystanie systemu dystrybucji gorącego powietrza (DGP) lub przez zastosowanie płaszcza wodnego.
Ogrzewanie całego domu kominkiem jest możliwe, ale ze względu na wygodę użytkowników lepiej jest łączyć to źródło ciepła z innym, np. ogrzewaniem elektrycznym, kotłem c.o. gazowym itp.). Kominek bowiem (zresztą podobnie co każdy inny rodzaj ogrzewania paliwem stałym) wymaga dozoru i obsługi. Gdy dojdzie do wygaszenia ognia w palenisku, ogrzewane pomieszczenia nadmiernie się wychłodzą, a ponowne uzyskanie w nich komfortu termicznego może być trudne i kosztowne. Jeśli natomiast kominek będzie współpracował z innym (zautomatyzowanym) źródłem ciepła, wymagana temperatura wewnątrz domu będzie utrzymywana w sposób stały i zoptymalizowany. Do częstego ogrzewania całego domu kominkiem, konieczne jest zastosowanie urządzenia o odpowiednich parametrach technicznych (mocy nominalnej i sprawności) oraz doposażenie go we wkład kominkowy i podłączenie do wodnej lub powietrznej instalacji grzewczej.
Kominek z dystrybucją gorącego powietrza (DGP) do ogrzewania całego domu
Kominek z systemem DGP to najprostszy i jednocześnie najtańszy sposób na wydajne ogrzewanie. Wkład kominkowy nie jest w tym przypadku konieczny, ale ze względów bezpieczeństwa lepiej jest go posiadać. Ogrzane powietrze jest rozprowadzane do poszczególnych pomieszczeń systemem rur izolowanych termicznie i posiadających dużą średnicę. Na wylotach tych rur (kanałów powietrznych) montuje się specjalne kratki nawiewne lub anemostaty. Kanały prowadzi się pod sufitem.
W mniejszych domach wystarczająca jest dystrybucja grawitacyjna (wynikająca z samoczynnej cyrkulacji powietrza). W ten sposób można jednak ogrzać co najwyżej trzy-cztery sąsiadujące z sobą pomieszczenia. Na większych powierzchniach mieszkalnych lepiej sprawdzają się systemy nadmuchowe (z wbudowanym wentylatorem). Wtedy od kominka wyprowadza się tylko jeden kanał, przyłącza do niego dmuchawę i dopiero wykonuje rozprowadzenie na dowolną (nawet dużą) ilość pomieszczeń. Jednak w tym przypadku trzeba zapewnić zasilanie wentylatora energią elektryczną i niestety liczyć się z pewnym poziomem hałasu generowanym przez urządzenie podczas pracy. Z tego właśnie względu najbardziej polecanym miejscem dla wentylatora jest np. nieużytkowe poddasze.
Kominek z płaszczem wodnym
Kominki z płaszczem wodnym to urządzenia zawierające wodny wymiennik ciepła. Tzw. płaszcz otacza komorę spalania i to właśnie w nim ogrzewana jest woda, która następnie trafia do wodnych grzejników ściennych czy sytemu ogrzewania podłogowego. Nietrudno zatem o wniosek, że kominek z płaszczem wodnym wymaga połączenia z instalacją centralnego ogrzewania. Wtedy będzie w stanie pełnić funkcję podobną co kocioł na paliwo stałe.
Stworzenie instalacji grzewczej zasilanej kominkiem z płaszczem wodnym jest dość skomplikowane. Ten rodzaj ogrzewania wymaga też spełnienia określonych wymogów technicznych i związanych z bezpieczeństwem eksploatacyjnym. Instalację taką powinien zaprojektować i wykonać fachowiec z doświadczeniem. Prawidłowo podłączony kominek z płaszczem wodnym ogrzeje pomieszczenie, w którym jest usytuowany, dostarczy ciepło do pozostałych wnętrz domu i przygotuje ciepłą wodę użytkową. Nie jest to może zbyt wygodne rozwiązanie grzewcze, ale za to bardzo ekonomiczne. Spalanie drewna nie generuje bowiem wysokich kosztów.
Jaki wkład do kominka ogrzewającego cały dom?
Jak zostało to już wspomniane – wkład do kominka musi mieć odpowiednią sprawność i moc nominalną. Samodzielne dopasowywanie tych parametrów nie jest najlepszym pomysłem. Dlatego zdecydowanie odradzane jest kupno pierwszego lepszego kominka w markecie budowlanym lub nabycie go od sprzedawcy proponującego podejrzanie niską cenę.
Sprawność urządzeń grzewczych przekłada się bezpośrednio na to, ile zużywają one energii (w przypadku kominków chodzi oczywiście o ilość drewna). Im wyższa sprawność, tym kominek wygeneruje niższe koszty ogrzewania.
Niemniej ważne jest też utrzymywanie się żaru w komorze spalania po jednorazowym załadunku jej do pełna. Im żar ten będzie utrzymał się dłużej, tym lepiej i taniej dla użytkowników.
Pozostaje jeszcze kwestia mocy wkładu kominkowego. Przeciętnie wynosi ona od kilku do 30 kW. Natomiast zapotrzebowanie na ciepło w typowym nowym domu to tylko kilkanaście kW. Zbyt wysoka moc kominka spowoduje zmniejszenie jego sprawności lub uzyskanie efektu przegrzania w pomieszczeniu, w którym go zlokalizowano. Użytkowanie kominka o zawyżonej mocy opłaca się w miarę jedynie w przypadku urządzeń z płaszczem wodnym i dużym zbiornikiem akumulacyjnym.
Wymagania techniczne dla sytuowania i użytkowania kominków
Wprawdzie kominek jest urządzeniem, które można zlokalizować w dowolnym pomieszczeniu domu (najczęściej jest to salon), ale o pewnych wymogach prawnych i technicznych i tak należy pamiętać. Dotyczy to przede wszystkim przewodu kominowego. Powinien on być możliwie jak najkrótszy i pozbawiony załamań. W starszym domu może okazać się konieczne zastosowanie wkładu ze stali żaro- i kwasoodpornej lub wybudowanie zupełnie nowego komina zewnętrznego.
Komentarze