Liczba kondygnacji kryterium wyboru projektu

Liczba kondygnacji to ważne kryterium przy wyborze projektu naszego domu. Jest to podstawowa decyzja, która w dużym stopniu ułatwia poszukiwanie wymarzonego domu. Na wybór konkretnego projektu wpływa nie tylko komfort użytkowania domu, ale także kwestia finansowa.

Zarówno budynki parterowe, jak i piętrowe mają swoje zalety i wady. Poza indywidualnymi upodobaniami decydujące są tu koszty budowy oraz eksploatacji, a także czas potrzebny do realizacji projektu. To, jak się mieszka w poszczególnych budynkach, jest czynnikiem najbardziej subiektywnym, o którym tak naprawdę nie można jednoznacznie wyrokować. Poza indywidualnymi preferencjami ważną rolę przy wyborze odgrywa kwestia finansowa.

Powierzchnia zabudowy

Podstawową różnicą pomiędzy projektami domów parterowych oraz piętrowych jest powierzchnia zabudowy. Domy parterowe zajmują dużo większą powierzchnię działki, dlatego nie każdy projekt będzie odpowiedni. Szczególnie trudno jest osadzić dom parterowy na niedużych, nietypowych i często wąskich działkach w centrach miast.

Koszt budowy

Bardziej rozległa powierzchnia budynków parterowych wiąże się z większą ilością fundamentów, ale tylko na pierwszy rzut oka wydaje się, że to podniesie koszty realizacji. Dzięki tylko jednej kondygnacji fundamenty mogą być cieńsze, przez co ilość zużytych materiałów budowlanych się wyrównuje. Podobnie wygląda porównanie konstrukcji ścian. Ściany domu parterowego mogą być cieńsze – wystarczy 18 cm silikatowego bloczka, podczas gdy w budynku z poddaszem muszą mieć co najmniej 24 cm. Natomiast budowa dachu jest już zdecydowanie bardziej skomplikowana i droższa w budynkach z poddaszem. Większa ilość metrów kwadratowych ścian sprawia także, że drożej wypada ocieplenie tych projektów.

Wady domów jednorodzinnych

Ale żeby nie być jednostronnym, trzeba wymienić także ograniczenia przy budowie domów parterowych. Chociaż są bardzo popularne z uwagi na szybką i łatwą budowę, mają swoje wady.

Istotna jest na przykład trudność w optymalnym dopasowaniu pomieszczeń do stron geograficznych w celu zapewnienia odpowiedniego oświetlenia. Znacznie trudniej jest podzielić przestrzeń w budynku parterowym, może się to skończyć wprowadzeniem długich korytarzy i niewygodnej komunikacji, dlatego czasami trzeba pogodzić się ze zdecydowanie mniejszą prywatnością. Za cenę pokonania kilku schodów możemy zapewnić sobie całkowity komfort i intymność na piętrze lub poddaszu domu wielokondygnacyjnego. Jednak trzeba wziąć pod uwagę, że schody są dość kosztowną inwestycją. Na pewno nie będą też atutem, kiedy mieszkamy wspólnie ze starszym pokoleniem lub małymi dziećmi.

Koszty eksploatacji

Kryterium, które będziemy odczuwać podczas użytkowania, to koszty eksploatacji – szczególnie ogrzewania. Choć chcemy zaznaczyć, że różnica pomiędzy domem parterowym a wielokondygnacyjnym wcale nie jest tu tak oczywista. Zdaniem ekspertów w przypadku domów niewielkich do 130 m² nie ma właściwie różnic w kosztach, dopiero domy duże 220–250 m² okazują się bardziej ekonomiczne, jeśli są domami z użytkowym poddaszem. Projekty domów z poddaszem podaje się jako rozwiązanie optymalne pod względnie ekonomii. Domy z poddaszem użytkowym mają zagospodarowaną przestrzeń w okolicach dachu. Bardziej zwarta bryła wraz z wykorzystanym poddaszem sprawia, że są cieplejsze i łatwiejsze do ogrzania.

Domy z poddaszem użytkowym mają swój charakterystyczny urok, który podoba się wielu inwestorom. Fanom nowoczesnego stylu, którzy mają odpowiednio dużą działkę, najlepiej z dojazdem od północy, jak najbardziej polecamy także projekty domów parterowych. Wprawdzie zabierają część przestrzeni ogrodowej, lecz w zamian za to łatwiej jest otworzyć je na przestrzeń dookoła i kontakt z naturą jest równie łatwy z każdego pomieszczenia w budynku.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.