Dom parterowy czy z poddaszem użytkowym? Koszty, plusy i minusy!

Budowa nieruchomości to dla wielu najważniejsza decyzja w życiu, stojąca na równi ze ślubem i narodzinami dziecka. Praktycznie żadne miejsce na świecie nie jest tak charakterystyczne jak własny dom. Ten piękny zapach, niebywały komfort i specyficzna energia... Tylko, jaką decyzję podjąć? – dom parterowy czy z poddaszem użytkowym? Koszty, plusy i minusy!

 

Dom parterowy czy z poddaszem? Porównanie
Dom parterowy czy z poddaszem? Porównanie

 

Domy parterowe – najważniejsze informacje

Domy parterowe cechują się wygodą i funkcjonalnością, ponieważ wszystkie pomieszczenia są umieszczone na dolnej kondygnacji. Czas realizacji takich projektów jest zdecydowanie krótszy niż domów z poddaszem użytkowym ze względu na mało złożoną bryłę oraz jeden poziom budynku. Skutkuje to również mniejszym prawdopodobieństwem popełnienia błędów wykonawczych, które mogłyby przełożyć się w przyszłości na liczne usterki.

Przed rozpoczęciem budowy domu parterowego należy wykonać odpowiedni projekt, w którym powinny znaleźć się dwie strefy oddzielane ciągiem komunikacyjnym lub holem – strefa dzienna oraz sypialniana. Co powinno się w nich znajdować?

Strefa dzienna – co w niej znajdziemy?

 • salon;
 • kuchnia;
 • jadalnia.

Dom parterowy, oprócz tego, że jest funkcjonalny – wygląda bardzo luksusowo.

 

Nowoczesny dom parterowy
Nowoczesny dom parterowy

 

Strefa sypialniana – co się w niej znajduje?

 • garderoba;
 • łazienka;
 • jedno dowolne pomieszczenie.

Dom parterowy, oprócz tego, że jest funkcjonalny – wygląda bardzo luksusowo. Inwestorzy dodatkowo eksponują jego nietuzinkową aranżację, stosując m.in. belki sufitowe czy elegancką antresolę.

Warto również wspomnieć, iż jest to doskonała inwestycja, gdy mamy w rodzinie osoby niepełnosprawne lub dzieci miewające problemy z pokonywaniem wyższych stopni. Jakie są wady domu parterowego? Generalnie to żadne, jednak warto pamiętać, iż do jego wybudowania potrzeba działki o stosunkowo dużym metrażu.

 

Dom parterowy jednorodzinny
Dom parterowy jednorodzinny

 

Domy z poddaszem użytkowym – co warto o nich wiedzieć?

Domy z poddaszem użytkowym wyróżniają się ciekawą bryłą i skrupulatnym podziałem na strefę dzienną oraz nocną. W porównaniu do konkurencji omawianej wyżej zapewniają większy komfort dla domowników, ponieważ rodzice mogą oglądać filmy w salonie (np. na dole), a dzieci spać w ciszy (np. na piętrze).

W większości przypadków strefa dzienna jest na dole, a sypialniana na górze – to idealne rozwiązanie, stosowane przez niemal wszystkich inwestorów. Jeśli mowa o zaletach domów z poddaszem – warto wspomnieć o niewielkiej powierzchni wymaganej do budowy nieruchomości tego rodzaju.

Dom z poddaszem użytkowym – korzyści

W kontekście cen szacujemy, że dom z poddaszem użytkowym jest nieco tańszy od nieruchomości parterowej ze względu na niewielką powierzchnię wymaganą do zwieńczenia projektu, a co za tym idzie – mniejsze koszty ogrzewania itd. Tylko, jak jest naprawdę? Omówienie.

 

Dom parterowy – wady i zalety
Dom parterowy – wady i zalety

 

Dom parterowy czy z poddaszem użytkowym – który jest tańszy?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie pt.: „Dom parterowy czy z poddaszem użytkowym – który jest tańszy?”. Przy takim porównaniu zawsze warto wziąć pod uwagę metraż konkretnego budynku i materiały wykorzystane do realizacji projektu. Istnieje jeszcze kilka czynników wpływających na koszt budowy domu. Są to m.in.:

Jeśli projekt jest bardziej złożony i właściciel ma zamiar wzbogacić nieruchomość o luksusowe lukarny (np. dach wielospadowy + lukarny), całość będzie naturalnie droższa i przewyższy standardowe koszty.

Domy z poddaszem użytkowym wyróżniają się ciekawą bryłą i skrupulatnym podziałem na strefę dzienną oraz nocną.

Warto jednak zwrócić uwagę na elementy, które są po prostu tańsze w konkretnym rodzaju nieruchomości. Dla przykładu – strop domu parterowego jest zdecydowanie mniej kosztowny ze względu na brak konieczności wykonania konstrukcji gęstożebrowej. Dodatkowe koszty generują również fundamenty w „parterówce” oraz podpiwniczenie, które często okazuje się niezbędne.

W domu piętrowym z kolei trzeba zaprojektować schody, kupić odpowiednie okna dachowe i wykończyć poddasze. Każdy rodzaj nieruchomości generuje konkretne koszty, a ostateczna cena, którą zapłacimy za zwieńczenie projektu, zależy od wykorzystanych materiałów oraz indywidualnej specyfiki budynku. Warto również poznać konkretne wady i zalety domów parterowych jak i tych z poddaszem użytkowym.

 

Domy z poddaszem użytkowym wyróżniają się ciekawą bryłą i skrupulatnym podziałem na strefę dzienną oraz nocną.
Domy z poddaszem użytkowym wyróżniają się ciekawą bryłą i skrupulatnym podziałem na strefę dzienną oraz nocną.

 

Dom parterowy – wady i zalety

Dom parterowy to perfekcyjne rozwiązanie w szczególności dla osób, które są niepełnosprawne i mają problemy z wchodzeniem na stopnie lub schody. Konstrukcja tego budynku nie jest zaawansowana, a co za tym idzie – prace przebiegają sprawnie i bezproblemowo. Przechodząc do konkretów, jakie są plusy i minusy domów parterowych?

Dom parterowy – zalety

 • bezproblemowy przebieg prac budowlanych;
 • funkcjonalność (pomieszczenia rozłożone tylko na parterze);
 • brak konieczności wykonywania dodatkowych stropów;
 • łatwiejsze zagospodarowanie wnętrz (identyczna wysokość każdego pomieszczenia)
 • szybsza budowa;
 • aranżacja doskonale wkomponowująca się w krajobraz;
 • bezproblemowe poruszanie się dla osób starszych, inwalidów, dzieci oraz zwierząt (brak progów).

Warto jednak zwrócić uwagę na elementy, które są po prostu tańsze w konkretnym rodzaju nieruchomości.

Dom parterowy – wady

 • wymagana stosunkowo duża powierzchnia (np. 100 m2);
 • większe koszty ogrzewania (utrata ciepła ze względu na sporą powierzchnię ścian zewnętrznych);
 • konieczność docieplenia ścian zewnętrznych (dodatkowe koszty).

Dom z poddaszem użytkowym – wady i zalety

O ile w „parterówce” możemy mieć większy ogród – tutaj zachwycimy się perspektywą, dzięki której będziemy podziwiać nie tyle swoje podwórko, ile przyrodę wokół nas (i to z najwyższego punktu w mieszkaniu!). Warto również wspomnieć o cenie, która jest jednak nieco niższa niż domu parterowego (gdy porównamy budynki o podobnej konstrukcji, kubaturze i metrażu). Zatem, jakie są plusy i minusy domu piętrowego?

 

Dom z poddaszem użytkowym – wady i zalety
Dom z poddaszem użytkowym – wady i zalety

 

Dom z poddaszem użytkowym – zalety

 • dokładne rozdzielenie strefy dziennej oraz nocnej;
 • lepsze wykorzystanie działki niż w przypadku domu parterowego;
 • doskonałe naświetlenie wnętrz (dom jest usytuowany w kierunku słońca);
 • większy stopień energooszczędności w porównaniu do piętrowego konkurenta;
 • możliwość spoglądania na piękne widoki natury z samej góry.

Dom z poddaszem użytkowym – wady

 • zróżnicowana wysokość pomieszczeń (pochyły dach);
 • pomieszczenia należy projektować z uwzględnieniem skosów;
 • konieczność wykonania dodatkowych stropów (wyższe koszty).

 

Projekt domu z poddaszem użytkowym
Projekt domu z poddaszem użytkowym

 

Dom parterowy czy z poddaszem? Podsumowanie

Oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy. Główną zaletą „parterówki” jest brak stopni oraz pięter ułatwiający poruszanie się dla dzieci, osób niepełnosprawnych lub schorowanych zwierząt. Dom z poddaszem użytkowym natomiast jest nieco tańszy w ogólnym rozrachunku m.in. ze względu na niższe koszty działki (wymagana mniejsza powierzchnia użytkowa). Ostateczny koszt obydwu nieruchomości zależy jednak od indywidualnych założeń projektowych, które mogą się różnić ze względu na zastosowane technologie, kubaturę czy konstrukcję budynku.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.