TOP10 Projektów domów tanich w budowie i utrzymaniu

Czy dom tani w utrzymaniu musi być drogi w budowie? Niekoniecznie! Architekci wychodzą naprzeciw oczekiwaniom inwestorów i coraz częściej projektują domy, które są nie tylko niedrogie w realizacji, ale również zaskakują energooszczędnymi rozwiązaniami. Zobaczcie 10 najlepszych projektów takich domów.

Projekty domów - tanie w budowie i utrzymaniu
Projekty domów - tanie w budowie i utrzymaniu

Jak wybrać projekt domu taniego w budowie i późniejszym utrzymaniu?

Dokonując wyboru projektu domu, powinniśmy najpierw określić nasze potrzeby. Jaki metraż domu będzie odpowiedni dla naszej rodziny i czy potrzebujemy w nim dodatkowe piętro, balkon, lukarnę, wykusz czy pokój gościnny, który przez większość czasu będzie stał pusty? Duży dom z licznymi udogodnieniami wymaga bowiem zużycia większej ilości materiałów, a więc jest znacznie droższy. Budynek powinien być nieduży, a jego bryła nieskomplikowana, oparta na rzucie kwadratu lub prostokąta. Taka konstrukcja eliminuje możliwość występowania mostków termicznych i gwarantuje, że dom będzie można ogrzać łatwiej, szybciej i taniej. Szukając oszczędności podczas budowy domu, możemy również wybrać tańszy w wykonaniu dach (dwuspadowy lub prosty) oraz zbudować wiatę zamiast garażu murowanego.

Nasz architekt przygotował dla Państwa 10 projektów domów, które będą tanie w budowie i późniejszym utrzymaniu. Każdy z nich jest dostosowany do wprowadzenia energooszczędnych instalacji wewnętrznych, takich jak pompy ciepła, ogrzewanie podłogowe, panele solarne i fotowoltaiczne czy nowoczesna wentylacja mechaniczna.

Projekt domu SD3 (55,86 m²)

   

Pierwszą propozycją jest mały dom parterowy idealny dla rodzin z małymi dziećmi i seniorów. Jego największymi atutami są nieskomplikowana bryła budynku oparta na rzucie prostokąta, dwuspadowy dach oraz tańsza alternatywa dla garażu, czyli wiata. Dzięki temu dom będzie tani w budowie i późniejszym utrzymaniu. Koszt inwestycji wyniesie nie więcej niż 213 tys. zł za stan deweloperski przy systemie zleconym firmie (koszty wskaźnikowe). 

Architekt w funkcjonalny sposób oddzielił strefę dzienną od nocnej, co w przypadku domu parterowego o niewielkim metrażu bywa nie lada wyzwaniem. Po prawej stronie zaplanowano dwie zapewniające prywatność sypialnie, a po lewej otwartą kuchnię oraz salon z jadalnią i wyjściem na taras. W domu znajduje się również kotłownia i praktycznie zaprojektowana łazienka.

Projekt domu Hoste (90 m²) 

   

Projekt funkcjonalnego domu parterowego dla trzy- lub czteroosobowej rodziny. Został ozdobiony trójkątnym zadaszeniem, nieprzytłaczającymi elementami drewnianymi i płytkami klinkierowymi, dzięki czemu idealnie wpisuje się zarówno w podmiejski, jak i miejski styl. Budowa domu wyniesie ok. 226,5 tys. zł za stan deweloperski (system zlecony firmie, koszty wskaźnikowe).

Centrum strefy dziennej stanowi salon z jadalnią, wyjściem na przestronny taras i kominkiem, który nada wnętrzu przytulności. Do salonu przylega zamknięta kuchnia, która spodoba się osobom ceniącym spokój podczas gotowania. Bez problemu można ją jednak połączyć z wnętrzem, dokonując drobnej zmiany w projekcie. W strefie nocnej zaplanowano dwie sypialnie, w tym jedną z garderobą, toaletę i łazienkę.

Projekt domu uwzględnia również jednostanowiskowy garaż, pomieszczenie gospodarcze z kotłownią oraz kominek z płaszczem wodnym, który będzie stanowił dodatkowe źródło ciepła.

Projekt domu Ciekawy 2 (86,8 m²)

   

Nowocześnie prezentujący się dom parterowy dla trzy- lub czteroosobowej rodziny. Jego charakterystycznymi zdobieniami są płytki klinkierowe, osłonięte podcieniem wejście główne i taras we wnęce budynku. Koszt inwestycji wyniesie ok. 210 tys. za stan deweloperski przy systemie zleconym firmie (koszty wskaźnikowe). Projekt jest więc kuszącą propozycją dla osób, które chcą zamieszkać w domu w cenie mieszkania.

Układ pomieszczeń jest bardzo funkcjonalny. W skład strefy dziennej wchodzą otwarta kuchnia, jadalnia i dwupoziomowy salon, który powiększa optycznie przestrzeń. Z kolei w strefie relaksu usytuowano dwie sypialnie i łazienkę. W domu zaplanowano również pomieszczenie gospodarcze, które można przeznaczyć na pralnię lub składzik, garaż i kotłownię.

Dodatkowymi zaletami projektu są ogrzewanie podłogowe i rekuperacja w standardzie.

Projekt domu Domek na Orchidei (102,66 m²)

   

Projekt przestronnego domu parterowego, który będzie idealny do działki z wjazdem i wejściem od strony południowej. Jego charakterystycznymi elementami są trójkątne zadaszenie, które zostało wsparte kolumnami oraz elegancko prezentujący się dach wielospadowy. Pomimo tych zdobień koszt budowy domu nie wyniesie zbyt wiele – ok. 267,5 tys. zł przy systemie zleconym firmie (koszty wskaźnikowe).

Architekt w klasyczny sposób oddzielił strefę dzienną od nocnej. W pierwszej z nich zaplanowano otwartą na wnętrze kuchnię oraz salon z jadalnią i wyjściem na taras. Z kolei w strefie relaksu znajdują się trzy sypialnie, w tym dwie identyczne dla dzieci i jedna dla rodziców oraz duża łazienka. Do głównej sypialni przylega ponadto garderoba.

W domu zaprojektowano również garaż wkomponowany w bryłę budynku, kotłownię, spiżarnię i pomieszczenie gospodarcze z wyjściem do ogrodu. W zależności od preferencji inwestora pomieszczenie gospodarcze można przeznaczyć na składzik na narzędzia i akcesoria ogrodnicze, pralnię z suszarnią lub dodatkową spiżarnię.

Projekt domu Jagoda NF40 CE (87,14 m²)

   

Projekt niewielkiego i przytulnego domu parterowego z poddaszem użytkowym. Prosta bryła budynku, doświetlające wnętrze liczne przeszklenia  i dwuspadowy dach gwarantują, że realizacja inwestycji przebiegnie szybko i tanio. Całkowity koszt budowy domu wyniesie w przybliżeniu zaledwie 186 tys. za stan deweloperski. Dodatkową oszczędnością może być wybór systemu gospodarczego.

W strefie dziennej, na parterze, architekt zaprojektował osobną kuchnię, jadalnię, salon z klimatycznym kominkiem, toaletę i kotłownię. W salonie znajdują się duże przeszklone drzwi, które prowadzą na taras i do ogrodu. Na poddaszu usytuowano trzy zapewniające prywatność sypialnie i łazienkę.

Projekt domu Diona Mała Bis (133,32 m²)

   

Kolejną propozycją jest niezwykle elegancki dom parterowy z poddaszem użytkowym i garażem. Jego największymi atutami są prosta bryła budynku, dwuspadowy dach, taras w kształcie litery L i dwa balkony – od strony wejścia głównego i tarasu. Koszt inwestycji wyniesie ok. 256,5 tys. za stan deweloperski przy systemie zleconym firmie (koszty wskaźnikowe).

Część reprezentacyjna domu to duży salon z jadalnią i klimatycznym kominkiem oraz kuchnia, która – w zależności od upodobań inwestora – może być zamknięta lub otwarta na wnętrze. Na parterze usytuowano dodatkowo pomieszczenie gospodarcze z osobnym wejściem od zewnątrz. Poddasze, stanowiące strefę relaksu, zaprojektowano w niezwykle funkcjonalny sposób. Znajdują się tam trzy sypialnie, w tym główna z garderobą i osobnym balkonem, duża łazienka z prysznicem i wanną oraz pralnia z suszarnią. Mniejsze pokoje mają również dostęp do wspólnego balkonu od strony północnej.

Projekt domu Emi (92,9 m²)

   

Projekt nowoczesnego i funkcjonalnego domu parterowego dla czteroosobowej rodziny. Największą uwagę zwraca taras w kształcie litery L, osłonięty częściowo płaskim zadaszeniem, które – w zależności od upodobań – można przedłużyć. Dom posiada liczne przeszklenia, które świetnie doświetlają i powiększają optycznie wnętrze. Koszt inwestycji wyniesie w przybliżeniu 231 tys. za stan deweloperski przy systemie zleconym firmie (koszty wskaźnikowe).

Lewą część budynku stanowi strefa dzienna, w skład której wchodzą salon z częściową wysuniętą jadalnią i kuchnia w osobnym pomieszczeniu. W salonie zaprojektowano duże przeszklone drzwi, prowadzące na balkon i pozwalające na podziwianie uroków ogrodu. Druga część domu to strefa relaksu, w której znajdują się trzy zapewniające prywatność sypialnie, toaleta i łazienka.

Projekt domu Abra (109,62 m²)

   

Projekt prostego, a zarazem eleganckiego domu parterowego dla małżeństwa z dwójką dzieci. Największą ozdoba domu jest taras, który został osłonięty pergolą i zadaszeniem wspartym drewnianymi belkami. Dzięki prostym rozwiązaniom oraz nieskomplikowanej bryle budynku okrytej dwuspadowym dachem, będzie niedrogi w budowie i utrzymaniu. Koszt inwestycji wyniesie ok. 263 tys. zł za stan deweloperski (koszty wskaźnikowe).

Centrum domu stanowi przestronny salon z jadalnią, wyjściem na taras i kominkiem, który będzie dodatkowym źródłem ciepła i efektowną ozdobą wnętrza. Tuż obok znajduje się otwarta kuchnia i przylegająca do niej spiżarnia. W drugiej części budynku znajduje się wydzielona strefa nocna, która tworzą trzy sypialnie, toaleta i duża łazienka.

Projekt domu Elmo III Energo (76,39 m²)

   

Projekt niedużego i nowocześnie prezentującego się domu parterowego dla trzy- lub czteroosobowej rodziny. Od strony południowej, dostępny z pokoju dziennego, znajduje się taras osłonięty pergolą i zadaszeniem. Prosta bryła budynku, dwuspadowy dach i brak zbędnych zdobień sprawiają, że koszt budowy dom nie będzie drogi – wyniesie jedynie ok. 191 tys. zł za stan deweloperski przy systemie zleconym firmie (koszty wskaźnikowe). Dzięki możliwości zastosowania energooszczędnych rozwiązań będzie również tani w utrzymaniu.

W otwartej strefie dziennej znajdują się salon z klimatycznym kominkiem, jadalnia, która została świetnie doświetlona dużymi przeszkleniami, kuchnia i przylegająca do niej spiżarnia na domowe zapasy. Z kolej w strefie nocnej zaplanowano przestronną łazienkę i dwie zapewniające prywatność sypialnie.

Projekt domu W Krajobrazie (87 m²)

   

Ostatnią propozycją w niniejszym zestawieniu jest całoroczny dom letniskowy z poddaszem użytkowym przeznaczony dla trzy- lub czteroosobowej rodziny. Został częściowo zagłębiony w stoku góry, co nadaje mu niepowtarzalnego charakteru. Koszt inwestycji wyniesie ok. 194 tys. za stan deweloperski.

Serce domu stanowi salon z jadalnią i kominkiem, którego nie mogło zabraknąć. Duże przeszklone drzwi prowadzą na przestronny taras i pozwalają podziwiać ogród i okoliczny krajobraz. Na tej kondygnacji znajdują się również otwarta na wnętrze kuchnia i toaleta. Na poddaszu zaprojektowano dwie sypialnie, gabinet, łazienkę oraz pomieszczenie gospodarcze, które można przeznaczyć na składzik.

Komentarze

 • Patrycja 2020-01-28T21:09:13Z

  Interesuje mnie projekt domu hoste tylko zamiast garażu powstał by pokój. Jaki jest koszt na 2020rok. ? Pozdrawiam

  • Natalia 2020-10-14T20:26:42Z

   Pani Patrycjo czy buduję Pani może z tym projektem?? Mam kilka pytań odnośnie realnych kosztów? Proszę o odpowiedź na meil natalia21poczta@wp.pl

   • Tooba.pl 2020-01-29T06:03:31Z

    Pani Patrycjo, zachęcamy do kontaktu z Biurem Obsługi Klienta. Od poniedziałku do piątku można kontaktować się poprzez numer telefonu: 52 384 49 90 od 8:00 do 20:00, w sobotę 9:00 do 15:00 lub za pomocą adresu e-mail: projekty@tooba.pl. Na stronie tooba.pl w górnym rogu jest też opcja zamówienia bezpłatnej rozmowy. Nasz konsultant zadzwoni w wybranych przez Panią godzinach. Pozdrawiamy!