Materiał na podjazd do garażu

Podjęcie prac związanych z wykonaniem podjazdu do garażu to znak, że zbliża się wyczekiwany koniec budowy. Podjazd, podobnie jak pozostałe nawierzchnie wokół domu, powinien być wygodny, bezpieczny, trwały i estetyczny. Do wyboru mamy wiele różnych materiałów, które nadają się do jego wykonania.

Podjazd musi być trwały i jednocześnie – powinien pasować do stylu budynku oraz pozostałych elementów znajdujących się na posesji. Obecnie najbardziej popularnym materiałem na podjazd jest kostka betonowa. Jest oferowana w szerokiej palecie kolorów (od czerwonego po czarny), w rozmaitych kształtach, z powierzchnią gładką lub chropowatą.

Podjazd do garażu można wykonać także z betonu stemplowanego. Sposób jego powstawania jest jednak inny. Na podjeździe wylewa się bowiem beton, a na nim za pomocą specjalnej formy następnie odciska wzór imitujący kamień, kostkę lub jeszcze inny element. Do betonu można dodać barwnik i uzyskać w ten sposób niemal każdy kolor.

Płyty betonowe również doskonale nadają się do budowy podjazdu. Posiadają zbliżone właściwości do kostki betonowej, ale są produkowane w większych rozmiarach. Mogą być szare bądź barwione, gładkie, tłoczone lub pokryte kruszywami.

Podjazd do garażu powinien być przede wszystkim bezpieczny, trwały i estetyczny
Podjazd do garażu powinien być przede wszystkim bezpieczny, trwały i estetyczny
Klinkier jest jednym z najtrwalszych materiałów. Nie odpryskuje, nie traci barwy. Jest oferowany w rozmaitych kształtach i kolorach, dzięki czemu pozwala na zastosowanie w różnych stylizacjach.

Kamień to naturalny surowiec, który dobrze sprawdza się jako nawierzchnia wokół domu. Najczęściej w tym celu wykorzystuje się granit i bazalt. Kamienie przeznaczone na podjazd są oferowane w formie kostki, kamieni łamanych oraz łupanych warstwowo. Bywają też podjazdy wykonane z kamieni polnych.

Naturalnym materiałem jest także żwir. Podjazd żwirowy wykonuje się zazwyczaj z trzech lub czterech warstw, przy czym każda kolejna jest usypywana z materiału o drobniejszych ziarnach, aby w efekcie kruszywo dobrze się klinowało. Żwir wbrew pozorom jest trwałym materiałem, a ponadto ma również tę zaletę, że tworzy nawierzchnię przepuszczającą wodę.

Tworzywa sztuczne nie zdobyły na razie u nas dużej popularności, co może dziwić, bo nie brakuje im dobrych właściwości. Są produkowane z tworzyw sztucznych w wielu kolorach, są miękkie, antypoślizgowe i ciche. Nawierzchnie sztuczne są oferowane także w formie kompozytów naturalnego kruszywa i żywicy epoksydowej, które wylewa się na podjeździe. Też są antypoślizgowe, a poza tym – wytrzymałe i odporne na porastanie roślinnością. 

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.