Klinkier wokół domu

Klinkier to doskonały materiał na podjazd i ścieżki ogrodowe. Jest nie tylko odpowiednio wytrzymały, ale również estetyczny, dzięki czemu bywa chętnie wykorzystywany do budowy rozmaitych elementów małej architektury.

Klinkier jest materiałem naturalnym i bezpiecznym dla środowiska, uzyskiwanym w procesie wypalania gliny. Wyróżnia się znakomitymi parametrami technicznymi. Jest trwały, mało nasiąkliwy i odporny na działanie czynników atmosferycznych, w tym mrozu. Wytrzymałość jest szczególnie pożądaną cechą podjazdów, nic więc dziwnego, że klinkier stanowi wprost wymarzony materiał na podjazd, a także materiał na piękne ścieżki ogrodowe. Do budowy podjazdów wykorzystuje się klinkierowe kostki brukowe. Wśród ich zalet wymienia się także odporność na działanie soli i substancji chemicznych (np. benzyny i olejów silnikowych).

Klinkier znakomicie sprawdza się jako materiał na podjazdy, ścieżki, tarasy, schody, murki i inne elementy małej architektury ogrodowej. 

Z kostek klinkierowych powstają równe podłoża, które są wygodne dla użytkowników i jednocześnie łatwe do utrzymania w czystości. Klinkierowe kostki brukowe są dostępne nie tylko w klasycznej czerwieni, ale także w bardziej oryginalnych kolorach, które z upływem czasu nie tracą barwy. Są brązowe, szare, beżowe czy grafitowe, a oprócz jednobarwnych także dwubarwne cieniowane. Jeżeli inwestorom zależy na identycznym odcieniu wykończenia, powinni kupić klinkier wytworzony z tej samej partii gliny. Kolejne mogą różnić się składem chemicznym, a przez to także odcieniem. 

Kostki, cegły i płytki klinkierowe są stosowane do budowy nawierzchni, ogrodzeń i elementów małej architektury ogrodowej
Kostki, cegły i płytki klinkierowe są stosowane do budowy nawierzchni, ogrodzeń i elementów małej architektury ogrodowej

Klinkier wielokrotnego użytku

Nieco mniejszą wytrzymałością charakteryzują się cegły klinkierowe (nadają się na podjazdy dla samochodów osobowych, natomiast klinkierowe kostki brukowe - także dla samochodów ciężarowych), a jeszcze mniejszą – klinkierowe cegły elewacyjne, które również bywają wykorzystywane do wykładania nawierzchni. Z klinkieru nietrudno utworzyć niesymetryczne ścieżki ogrodowe o bardziej skomplikowanych kształtach. Można je przy tym układać w rozmaite wzory, od najprostszej jodełki poczynając. A jeśli zajdzie taka potrzeba – z łatwością zdemontować i ponownie ułożyć w innym miejscu.

Klinkier rozmaitego zastosowania

Naturalny klinkier doskonale prezentuje się w ogrodzie, jest przy tym trwalszy niż charakteryzujące się większą nasiąkliwością cegły budowlane. Nic więc dziwnego, że pojawia się nie tylko na nawierzchniach, ale jest wykorzystywany również do budowy schodów, murków i innych elementów ogrodowych. Płytkami klinkierowymi wykańcza się tarasy i schody, a z cegieł klinkierowych powstają ogrodzenia, śmietniki, grille i inne budowle ogrodowe. 

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.